ناصر عتباتی رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی گفت: با اقدامات به موقع و ورود جدی همکاران در مجموعه حفاظت و اطلاعات دادگستری استان افرادی که اقدام به فعالیت‌های غیرقانونی در بحث خرید و فروش اقلام فرهنگی، تاریخی می نمودند شناسایی و با دستورات قضایی دستگیر و روانه زندان شدند. از این افراد۱۷۹ قطعه سکه ارزشمند تاریخی مربوط به دو هزار سال پیش دوره سلوکیان و همچنین اقلامی مربوط به دوره های قبل و دوره اسلامی که عمدتا طلا و سکه‌های مسی هستند کشف شد.

به گزارش جماران؛ رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی از کشف ۱۷۹ قطعه سکه طلا و مسی ارزشمند تاریخی و اقلام فرهنگی مربوط به دو هزار سال پیش دوره سلوکیان توسط حفاظت و اطلاعات دادگستری آذربایجان غربی در یکی از شهرستان‌های استان خبر داد.

ناصرعتباتی گفت: با اقدامات به موقع و ورود جدی همکاران در مجموعه حفاظت و اطلاعات دادگستری استان  افرادی که اقدام به فعالیت‌های غیرقانونی در بحث خرید و فروش اقلام فرهنگی، تاریخی می نمودند شناسایی و با دستورات قضایی دستگیر و روانه زندان شدند.

عتباتی افزود: از این افراد۱۷۹ قطعه سکه ارزشمند تاریخی مربوط به دو هزار سال پیش دوره سلوکیان و همچنین اقلامی مربوط به دوره های قبل و دوره اسلامی که عمدتا طلا و سکه‌های مسی هستند کشف و متهمین در این راستا دستگیر و  با تشکیل پرونده در فرآیند قضایی تحت رسیدگی هستند و اقلام فرهنگی ارزشمند تاریخی توسط کارشناسان اداره میراث فرهنگی استان مورد بررسی و اظهارنظر قرار گرفته و در نهایت مکشوفات کشف شده تحویل نهاد متولی امر خواهد شد‌.

 

سکه های تاریخی (1)

 

رئیس کل دادگستری استان با اشاره به توجه ویژه دستگاه قضایی استان به مقوله میراث فرهنگی، اقلام تاریخی، محدوده های تاریخی استان بیان داشت: استان آذربایجان غربی یکی از استان‌های بسیار غنی در این حوزه هست که بالغ بر صدها مجموعه فرهنگی، تاریخی، محدوده‌های ثبتی در ثبت اثر ملی و محدوده‌های بی‌نظیر در سطح جهانی یونسکو دارد که نگاه و توجه ویژه‌ای را می‌طلبد.

رئیس کل دادگستری استان ادامه داد: هم مدیران متولی امر و هم دستگاه قضایی استان، نگاه ویژه‌ای به مقوله حفظ تاریخ تمدن استان، حفظ مجموعه‌های فرهنگی و تاریخی استان دارند.

عتباتی افزود: همچنین تثبیت مالکیت‌ها، صدور اسناد برای مجموعه‌های تاریخی و جلوگیری از تعرض و تعدی و تجاوز به حریم‌های این مجموعه‌ها و صیانت از اقلام تاریخی و اموال فرهنگی به صورت ویژه در دستور کار دستگاه قضایی استان قرار دارد.

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی گفت: امیدوار هستیم با هماهنگی و همکاری تمامی مجموعه‌ها این گنجینه گران بهای تاریخی و فرهنگی را محافظت کرده و در آثار اداره میراث فرهنگی استان برای همیشه ماندگار باشد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.