​چند روز پس از فرار محمدرضا پهلوی از کشور، روزنامه اطلاعات خبر داد که امام خمینی تقاضای رئیس‌جمهور آمریکا را رد کرده است.

به گزارش جماران از پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ طبق خبری که روزنامه اطلاعات در 30 دی1357 به نقل از خبرگزاری یونایتدپرس منتشر کرده، «آیت‌الله خمینی ممکن است به زودی با رمسی کلارک دیدار کند و این احتمالا نخستین تماس غیرمستقیم ایشان با دولت کارتر خواهد بود.»

روزنامه اطلاعات افزود:

«بنا به گزارش‌های رسیده کلارک امروز (30 دی57) پس از یک هفته اقامت از تهران به پاریس می‌آید. همراهان آیت‌الله می‌گویند اگر کلارک بخواهد می‌تواند با آیت‌الله خمینی دیدار کند. آنان معتقدند آیت‌الله از پذیرفتن مقام‌های آمریکایی خودداری می‌کند؛ اما کلارک فعلاً مقام رسمی نیست.

کلارک نه به عنوان یک مقام رسمی بلکه به منزله یک آمریکایی با رهبران جبهه ملی در تهران مذاکره کرده است و همین امر، این شایعه را به وجود آورده است که وی بین دولت کارتر و مخالفان دولت ایران میانجی شود.»

در بخشی دیگر از خبر روزنامه اطلاعات آمده است: صادق قطب‌زاده از نزدیکان آیت‌الله خمینی در پاسخ این پرسش که آیت‌الله با مقام‌های سطح پایین سفارت آمریکا در پاریس دیدار کرده‌اند؛ گفت: شاید آن‌ها آن‌قدر پایین بوده‌اند که ما آن‌ها را ندیده‌ایم.

 

رد درخواست کارتر

 

به دنبال استمداد کارتر از آیت‌الله خمینی مبنی بر فرصت دادن به دولت بختیار، آیت‌الله این عمل کارتر را مداخله در امور ایران برشمرده و آن را مردود دانست. ضمن آنکه «بختیار با پذیرفتن پست نخست‌وزیری از سوی شاه، یک خائن است و لذا دولت او و شورای سلطنت و پارلمان همه غیرقانونی‌اند. آیت‌الله خمینی گفته است راهپیمایی گسترده دیروز یعنی جمعه اربعین در سراسر ایران نشان داد که مردم شاه را نمی‌خواهند، شورای سلطنت را نمی‌خواهند و بختیار را هم نمی‌خواهند. آن‌ها طالب یک جمهوری اسلامی هستند.

در خاتمه خبر روزنامه اطلاعات نظر امام خمینی درباره ارتش آمده است: «بعضی واحدهای ارتشی هم اکنون با مردم‌اند. ما از آن واحدهایی که در کنار مردن نیستند نیز استقبال می‌کنیم و آنان را در آغوش می‌گیریم.»

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.