تصمیم تهران و ریاض برای از سرگیری روابط با واکنش های کشورهای مختلف روبرو شده است و تعداد زیادی از کشورهای منطقه از تصمیم اتخاذ شده بین تهران و ریاض استقبال کرده اند و در مقابل مقامات اسراییل از حصول چنین توافقی ابراز نارضایتی کردند.

به گزارش جماران؛ ایران و عربستان بعد از هفت سال قطعی روابط و انجام ۵ دور مذاکره بین دو کشور در بغداد، در روز جمعه ۱۹ اسفندماه طی بیانیه ای مشترک، خبر از حصول توافق بین دو کشور برای از سرگیری روابط دادند؛موضوعی که اثرات آن محدود به روابط تهران و ریاض نیست و تاثیرات گسترده منطقه ای به همراه خواهد داشت.

به‌ دنبال سفر بهمن‌ماه سید ابراهیم رئیسی به پکن و گفتگوهای انجام شده میان رییس جمهور چین با رییس جمهور جمهوری اسلامی ایران، علی شمخانی از روز دوشنبه ۱۵ اسفندماه در شهر پکن با هدف پیگیری توافقات سفر رییس جمهور، مذاکرات فشرده‌ای را به منظور حل‌وفصل نهایی موضوعات فیمابین تهران-ریاض با همتای سعودی خود آغاز کرد و پس از انجام چند روز مذاکرات فشرده میان دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران با همتای سعودی خود در شهر پکن، امروز  ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱ خورشیدی برابر با ۱۰ مارس ۲۰۲۳ میلادی، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ ئی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رییس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین در مورد از سرگیری روابط تهران و ریاض منتشر شد.

در این بیانیه، جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی با سپاس و قدردانی از جمهوری عراق و سلطنت عمان به خاطر میزبانی گفتگوهای انجام شده بین دو طرف در سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ خورشیدی (۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ میلادی) اعلام کردند که در نتیجه‌ی گفتگوهای انجام شده، تهران و ریاض توافق کردند ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفته و سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند و وزیران امور خارجه دو کشور جهت اجرای این تصمیم و انجام تمهیدات لازم برای تبادل سفرا با یکدیگر ملاقات می کنند.

طبق گزارش ایسنا، این توافق که می توان آن را در راستای پیگیری سیاست همسایگی از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد، به اعتقاد برخی از تحلیل گران این توافق و اجرایی شدن آن تاثیرات عمده ای بر کاهش تنش ها در منطقه از جمله حل بحران یمن خواهد داشت و زمینه را برای عادی سازی روابط تعدادی دیگر از کشورهای خلیج فارس از جمله بحرین با تهران فراهم خواهد آورد؛ همچنین این موضوع می تواند بر گسترش روابط ایران با مصر، کاهش فشارها بر روی لبنان به خاطر نوع روابطش با تهران تاثیرگذار باشد و از دیگر سو این زمینه را فراهم کند که بهبود روابط سوریه با کشورهای عربی و بازگشت این کشور به اتحادیه عرب تسریع شود.

تصمیم تهران و ریاض برای از سرگیری روابط با واکنش های کشورهای مختلف روبرو شده است و تعداد زیادی از کشورهای منطقه از تصمیم اتخاذ شده بین تهران و ریاض استقبال کرده اند و در مقابل مقامات اسراییل از حصول چنین توافقی ابراز نارضایتی کردند.

 وزارت خارجه عمان، جزو اولین کشورهایی بود که به بیانیه منتشر شده بین تهران و ریاض واکنش نشان داد و طی بیانیه ای ضمن استقبال از تصمیم تهران و ریاض برای از سرگیری روابط  تاکید کرد: این موضوع به تقویت پایه‌های ثبات و امنیت در منطقه و گسترش همکاری مثبت و سازنده که در برگیرنده منافع همه ملت‌های منطقه و جهان است، کمک می کند.

وزارت خارجه عراق نیز بعداظهر روز جمعه طی بیانیه ای از توافق ایران و عربستان استقبال کرد.

وزارت خارجه عراق در بیانیه اعلام کرد که بغداد از توافق ایران و عربستان و ایجاد صفحه جدیدی از روابط میان دو کشور استقبال می کند.

پیش از نشست پکن، ۵ دور از مذاکرات مشترک ایران و عربستان در بغداد برگزار شده بود و دولت عراق نقش مهمی در انجام گفت وگو بین تهران و ریاض داشت چنانکه در این راستا پیش از انتشار بیانیه پکن، علی شمخانی در تماس با السودانی نخست وزیر عراق از نقش بغداد در برگزاری مذاکرات میان ایران و عربستان تشکر و قدردانی کرد؛ همچنین حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در تماسی تلفنی با فواد حسین وزیر خارجه عراق از تلاش‌های بغداد در راستای بازگشت روابط تهران و ریاض تقدیر و تشکر کرد.

محمد عبدالسلام، سخنگوی جنبش انصارالله و رئیس هیات مذاکره کننده یمن نیز در واکنش به توافق ایران و عربستان گفت که منطقه به بازگشت روابط طبیعی میان کشورهایش نیازمند است تا از این طریق امت اسلامی امنیت از دست رفته خود به دلیل دخالت های خارجی و در راس آن دخالت های صهیونیستی- آمریکایی را پس بگیرد.

وی تاکید کرد که دخالت‌های خارجی در راستای سوءاستفاده از اختلافات منطقه‌ای بوده است و ایران هراسی را برای ایجاد نزاع و درگیری و تجاوز به یمن مورد استفاده قرار دادند.

پس از انتشار بیانیه مشترک ایران، چین و عربستان در مورد توافق تهران و ریاض برای از  سرگیری روابط، سخنگوی کاخ سفید نیز در یک واکنش رسانه ای تاکید کرد که واشنگتن از گزارش‌ها درباره بازگشت روابط دیپلماتیک ایران و عربستان مطلع است.

وی گفت که آمریکا از هر گونه تلاش برای پایان جنگ یمن و کاهش تنش در منطقه خاورمیانه استقبال می‌کند.

این موضع گیری مقامات آمریکا در حالی صورت می گیرد که برخی از تحلیل گران معتقد هستند که تصمیم اخیر تهران و ریاض برای عادی سازی روابط بر خلاف منافع و تمایل آمریکا در منطقه است و همچنان  نفع آمریکایی‌ها در درگیر کردن کشورهای منطقه و بخصوص ایران‌هراسی برای توجیه حضور خود در منطقه است.

توافق اخیر تهران و ریاض برای از سرگیری روابط با واکنش تند مقامات اسراییل مواجه شده است؛ چرا که آنها بر این تصور هستند که  بازسازی این روابط، ضد منافع رژیم صهیونیستی است که می‌کوشد در راستای سیاست ایران هراسی، به کشورهای منطقه اینگونه القاء کند که کشورهای منطقه برای حفظ امنیت خود در مقابل ایران، ناگزیر از پناه بردن به این رژیم  و عادی سازی روابط با این اسراییل در قالب پیمان ابراهیم هستند.

 یائیر لاپید، نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی در واکنش به توافق ایران و عربستان برای از سرگیری روابط تاکید کرد که این توافق شکستی تمام عیار برای رژیم صهیونیستی است.

وی با انتقاد از سیاست های نتانیاهو گفت که با این توافق دیوار دفاعی منطقه ای که علیه ایران ساختیم ویران شد.

وی گفت که توافق تهران و ریاض خطری برای سیاست خارجی اسرائیل است.

نفتالی بنت، دیگر نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی نیز در واکنش به توافق ایران و عربستان از کابینه نتانیاهو انتقاد کرد و گفت که این توافق شکستی مفتضحانه برای دولت رژیم صهیونیستی بوده و در نتیجه ضعف و اختلافات داخلی بوجود آمد.

وی گفت که توافق ایران و عربستان تحولی خطرناک برای اسرائیل و یک پیروزی سیاسی برای ایران است.

سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق نیز در یک موضع گیری رسانه ای گفت: از توافق پادشاهی عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک میان خود استقبال می‌کنیم.

چنین توافقی به شکل موثر به ثبات و  اقتدار منطقه کمک خواهد کرد و آن را از پیامدهای منفی اختلافاتی که میان کشورهای تاثیرگذار رخ می دهد، دور نگه می دارد.

وزارت خارجه ترکیه نیز با انتشار بیانیه ای از توافق ایران و عربستان سعودی برای احیای روابط دیپلماتیک استقبال کرد.

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان نیز  در یک سخنرانی گفت که تحول بوجود آمده در خصوص روابط ایران و عربستان خوب است به ضرر ملت های منطقه نخواهد بود بلکه به سود آنان است.

وی تاکید کرد که نزدیکی روابط تهران ‌و ریاض اگر مسیر طبیعی خود را طی کند، می تواند افق های جدیدی در منطقه و لبنان ایجاد کند.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر و  وزیر امور خارجه قطر نیز در گفت وگوی  تلفنی با حسین امیر عبداللهیان  شکل گیری تحول جدید در روابط بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی را تبریک گفت.

 شورای همکاری خلیج فارس نیز در بیانیه ای از ابتکارعمل چین و توافق ایران و عربستان برای ازسرگیری روابط میان دو کشور استقبال کرد.

انور قرقاش، وزیر مشاور امارات در امور خارجه نیز گفت: از توافق ایران و عربستان برای بازگشت روابط استقبال می کنیم و از نقش چین در این زمینه تمجید می کنیم. امارات به اهمیت روابط مثبت و گفت وگو میان کشورهای منطقه و تقویت مفهوم حسن همجواری و ایجاد زمینه مشترک برای ساخت آینده ای باثبات تر ایمان دارد.

فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان هم در صفحه توییتر خود نوشت که ازسرگیری روابط میان ریاض و تهران در راستای رویکرد عربستان در ترجیح دادن راه حل های سیاسی و گفت وگو و تلاش برای تقویت این مساله در منطقه است.

وی نوشت که کشورهای منطقه سرنوشتی واحد و مشترکاتی با هم دارند؛ بنابراین لازم است که همه باهم برای شکوفایی و ثبات در منطقه تلاش کنیم.

در ادامه واکنش های منطقه ای  و بین المللی به توافق اخیر ایران و عربستان برای از سرگیری روابط ،وزارت خارجه مصرهم در بیانیه ای تاکید کرد که توافق ایران و عربستان برای ازسرگیری روابط را با اهتمام دنبال می کند.

در این بیانیه آمده است که امیدواریم این توافق در کاهش تنش های منطقه و تقویت ثبات وامنیت و برآورده کردن مطالبات ملت های منطقه در تحقق رفاه و توسعه سهیم باشد.

همچنین عبدالله بوحبیب، وزیر خارجه دولت پیشبرد امور لبنان که کشور متبوعش با دو کشور تهران و ریاض روابط نزدیکی دارد، در اظهاراتی از توافق ایران وعربستان برای ازسرگیری روابط استقبال کرد و گفت که این توافق تاثیری مثبت بر روابط منطقه ای در مرحله پیش رو خواهد گذاشت.

وی گفت که لبنان در طول تاریخ بهای اختلافات منطقه ای را داده است و امیدواریم که این گام امنیت وثبات در منطقه و همکاری های مثبت را تقویت کند.

وزیر خارجه دولت پیشبرد امور لبنان با تمجید از تلاش های عراق و عمان و در آخر چین در راستای کاهش تنش ها خاطرنشان کرد که باید از این فرصت استفاده شود و گفت وگویی عربی- ایرانی برپایه ی احترام به حاکمیت کشورها و عدم دخالت در امور داخلی برگزار شود.

مقامات امریکایی نیز در ادامه واکنش های خود به توافق اخیر ایران و عربستان تاکید کردند که کاخ سفید هیچ دخالتی در حصول این توافق نداشته است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه به خبرنگاران گفت که عربستان سعودی، آمریکا را درجریان گفت‌وگوها با ایران گذاشته بود.

همچنین یک سخنگوی دیگر شورای امنیت ملی آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد آمریکا «گفت‌وگوهای مستقیم و دیپلماسی جهت کاهش تنش‌ها و خطر درگیری را ترغیب می‌کند».

وی در ادامه گفت: حال باید ببینیم که ایران به طرف توافق خود احترام می‌گذارد یا نه.

"خلیل الحیه"، یک عضو دفتر سیاسی جنبش حماس نیز در اظهاراتی گفت که از بازگشت روابط میان تهران و ریاض استقبال می کنیم.

وی گفت که این توافق گامی مهم در راستای اتحاد امت و تقویت امنیت وتفاهم میان کشورهای عربی و اسلامی است.

الحیه هم‌چنین تاکید کرد که این امر به سود مساله فلسطین و حمایت از مقاومت در برابر رژیم اشغالگر است.

در ادامه واکنش قطری ها به تصمیم تهران و ریاض جهت از سرگیری روابط ،"محمدبن عبدالرحمن آل ثانی"، وزیر خارجه قطر که به تازگی به عنوان نخست وزیر این کشور نیز منصوب شده است پس از گفت وگوی تلفتن با وزیر خارجه ایران ، با "فیصل بن فرحان"، وزیر خارجه عربستان نیز به صورت تلفنی گفت وگو کرد و  از توافق تهران ‌و ریاض برای ازسرگیری روابط میان دو کشور استقبال کرد و این توافق را  گامی در راستای ثبات ‌و امنیت در منطقه دانست .

سخنگوی سازمان ملل ، نیز در یک موضع گیری رسانه ای اعلام کرد که "آنتونیو گوترش " دبیرکل سازمان ملل از توافق میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی استقبال می کند.

دبیرکل سازمان ملل از چین به خاطر میزبانی مذاکرات میان ایران و عربستان قدردانی می کند. دبیرکل همچنین از نقش سایر کشورها از جمله عمان و عراق در این زمینه قدردانی می‌کند.

روابط حسن همجواری و همسایگی میان ایران و عربستان برای ثبات منطقه خلیج فارس حیاتی است.

کشور بحرین نیز که چند سالی است روابط  دیپلماتیک خود را با تهران قطع کرده است در بیانیه‌ای از توافق ایران و عربستان سعودی برای احیای روابط استقبال کرد.

وزارت خارجه بحرین در بیانیه خود از تلاش های چین، عراق و عمان در این زمینه تقدیر کرد.

در این بیانیه آمده است که امیدواریم این توافق گامی مثبت در راستای حل اختلافات و درگیری های منطقه از طریق گفت وگو و راه های دیپلماتیک و برقراری روابط بین المللی بر اساس تفاهم، احترام متقابل، اصل حسن همجواری، عدم دخالت در امور داخلی و پایبندی به منشور سازمان ملل و معاهدات بین المللی باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان نیز در یک موضع گیری رسانه ای ، توافق جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی برای برقراری روابط را پیشرفت مهم دیپلماتیک در منطقه دانست و اعلام کرد که اسلام‌آباد به گرمی از عادی سازی تعاملات تهران و ریاض استقبال می‌کند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.