مخبر معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به اینکه کشور ایران در یک منطقه حادثه خیز قرار دارد به ارتباط بین مدیریت بحران و توسعه پایدار اشاره و تصریح کرد: در بین تمام مولفه های توسعه پایدار، مدیریت بحران جایگاه ویژه ای دارد و اگر برنامه ریزی مناسب در این زمینه انجام نشود توسعه پایدار در هیچ کشوری نمی تواند شکل بگیرد.

به گزارش جماران؛ به نقل از ایسنا، معاون اول رییس جمهور برنامه ریزی برای اقدامات پیشگیرانه در حوادث طبیعی را از لازمه های اساسی مقابله با بحران برشمرد و تأکید کرد: باید برنامه ریزی ها به گونه ای انجام شود که مردم در کاهش آسیب ناشی از حوادث و بلایای طبیعی بسیج شوند.

محمد مخبر صبح امروز (سه شنبه) در اولین رویداد مدیریت بحران ایران قوی ۱۴۰۱ استفاده از آخرین فناوری های روز دنیا و بهره گیری از تجهیزات پیشرفته را امری مهم برای پیشگیری و کاهش آسیب حوادث طبیعی برشمرد و ادامه داد:‌ باید مردم و مسئولین بصورت مستمر و طبق آخرین دانش جهانی نسبت به این حوادث آموزش داده شوند و همچنین آخرین فناوری های روز دنیا در زمینه سیستم های هشداردهنده و امدادی استفاده شود.

وی ادامه داد:‌ اگر از تجهیزات روز دنیا در مقابله با حوادث طبیعی استفاده نشود تلفات و خسارات با چندین برابر هزینه تحمیل می شود که به هیچ عنوان برای دولت و مسئولان قابل قبول نیست.

معاون اول رییس جمهور با ابراز تأسف عمیق از حادثه زلزله خوی به حضور ابتدایی وزیر کشور و مسئولانی امدادی و استانی و سپس حضور رییس جمهور برای نظارت بر کمک رسانی و خدمات به زلزله زدگان اشاره و تصریح کرد: همدلی و همراهی بین مردم، رهبری و مسئولان دولتی در چنین حوادثی نقطه یکپارچگی و وحدت در جمهوری اسلامی ایران است و هر حادثه ای که در کشور پیش می آید، تمام مردم و مسئولین با حضور در ساعات اولیه پس از وقوع حادثه جلوه ای از خدمت رسانی و همراهی با یکدیگر را نشان می دهند.

مخبر در این مراسم که در مرکز همایش های موزه دفاع مقدس برگزار شد، افزود: سازمان مدیریت بحران و دستگاه های مربوطه باید قبل از وقوع چنین حوادثی پیش بینی های لازم را انجام دهند و در حادثه ای مانند زلزله که عمدتاً گسل ها مشخص و قابل رصد است، باید نهضت مقاوم سازی بناها در کشور راه بیفتد و خود مردم با کمک مسئولین عهده دار این مهم شوند.

مخبر با بیان اینکه برای مقابله با حوادث طبیعی این مردم هستند که با تمام امکانات و ظرفیت خود پای کار ایستاده اند، گفت: در کنار حضور مردمی هیچ دستگاهی نیست که در زمان این حوادث با تمام قدرت به میدان نیاید و در حادثه اخیر در شهر خوی تمامی دستگاه های دولتی، امدادی، انقلابی و نظامی و غیرنظامی برای کمک به مردم حاضر شده اند که البته مردم بیشترین نقش را برای استفاده از ظرفیت این دستگاه ها دارند.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به اینکه کشور ایران در یک منطقه حادثه خیز قرار دارد به ارتباط بین مدیریت بحران و توسعه پایدار اشاره و تصریح کرد: در بین تمام مولفه های توسعه پایدار، مدیریت بحران جایگاه ویژه ای دارد و اگر برنامه ریزی مناسب در این زمینه انجام نشود توسعه پایدار در هیچ کشوری نمی تواند شکل بگیرد.

معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: اگر دنبال یک کشور پیشرفته و قوی هستیم باید سرمایه گذاری مناسب در زمینه مدیریت بحران انجام پذیرد.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه حوادث طبیعی هشدارهای لازم را پیش از وقوع می دهند و باید خودمان را برای چنین حوادثی بیشتر آماده کنیم، گفت: در زلزله های اخیر در کشور تجربه نشان داده است شهرهایی که مقاوم سازی و بازسازی شده اند کمترین آسیب را از نظر جانی و مالی داشته اند.

وی همچنین با ابراز تأسف عمیق و همدردی دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران با حادثه دیدگان زلزله اخیر در کشورهای ترکیه و سوریه تاکید کرد: این زلزله مهیب دل هر انسان دردمندی را آزرده می‌کند و جمهوری اسلامی ایران آمادگی هر گونه ارایه کمک به مردم و دولت این کشورها را دارد و هم اکنون نیز با تمام قوت پای کار آمده است.

مخبر در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کینه ورزی و توطئه های دشمنان در طول ۴۰ سال گذشته گفت: نظام سلطه هر آنچه در توان داشت برای ضربه به نظام جمهوری اسلامی ایران به کار بست اما امروز جمهوری اسلامی ایران با تمام قوت و توان به کار خود ادامه می دهد.

معاون اول رییس جمهور با قدردانی از حضور باغیرت و با بصیرت مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن تأکید کرد: حضور پرشور مردم در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تمام توطئه های دشمن را خنثی کرد که این بصیرت و حضور مردم در لحظه های حساس وظیفه مسئولان برای خدمت رسانی را دوچندان می کند.

احمد وحیدی وزیر کشور نیز در این مراسم با اشاره به اهمیت مدیریت بحران به ویژه در کشوری همانند ایران و با اشاره به زلزله خوی و زلزله ترکیه و سوریه تصریح کرد: این وقایع هشداری است که باید آمادگی های خود را بیش از گذشته حفظ کنیم و مقابله با حوادث طبیعی نیازمند یک نگاه به روز و نه سنتی است و باید ابعاد این حوادث با کمک مهارت های مدیریتی، انسانی، نرم افزاری و تجهیزاتی کنترل شود.

گفتنی است اولین رویداد مدیریت بحران ایران قوی ۱۴۰۱ از بیست و پنجم تا بیست و هفتم بهمن در بخش های مختلف از جمله نمایشگاه بین المللی، کنفرانس علمی ارائه دستاوردهای تحقیقاتی، کارگاه های آموزشی تخصصی، نشست های تخصصی راهبردی، رویداد استارتاپی دانش بنیان، جشنواره فرهنگی هنری و مانورهای مقابله با حوادث طبیعی با همت وزارت کشور، ستاد مدیریت بحران و دستگاه های امدادی و خدمت رسان در حال برگزاری است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.