چانگ هوآ سفیر چین در ایران تاکید کرد: رابطه ایران و چین بعد از امضای این سند ۲۵ ساله در زمینه آموزشی و فرهنگی بسیار بیشتر شده است. سند مذکور تنها بعد سیاسی ندارد، بلکه این همکاری در زمینه‌هایی دیگر مانند فیلمسازی و سینما، حفظ میراث فرهنگی دو کشور و گردشگری، بهداشت، تبادلات فرهنگ‌ها و امور دانشجویی و تبادل علم و دانشجو همکاری‌هایی جدی‌تری نسبت به قبل خواهیم داشت و حتی فراتر از این نیز خواهد بود.

به گزارش جماران؛ به نقل از ایلنا، سفیر جمهوری خلق چین در ایران گفت: سند همکاری ۲۵ ساله بین ایران و چین،تنها بعد سیاسی ندارد، بلکه این همکاری در زمینه‌هایی دیگر مانند فیلمسازی و سینما، حفظ میراث فرهنگی دو کشور و گردشگری، بهداشت، تبادلات فرهنگ‌ها و امور دانشجویی و تبادل علم و دانشجو است و نسبت به قبل جدی تر خواهد شد.

«چانگ هوآ» سفیر جمهوری خلق چین در ایران در پاسخ به سوالی در مورد سند همکاری ۲۵ساله بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین و تاثیر این سند برحوزه آموزش و تعاملات فرهنگی و آموزشی بین دو کشور اظهار کرد: برنامه جامع ۲۵ ساله بین چین و ایران بسیار جامع است و در این چارچوب، قراردادها و برنامه‌های زیادی داریم یکی از مهم‌ترین بخش‌های این سند همکاری در زمینه آموزش و فرهنگ است. 

سفیر جمهوری خلق چین در ایران ادامه داد: ما امروز با استفاده از برگزاری رویدادهای آموزشی و فرهنگی و ایجاد تعاملات دو طرفه مثل جشنواره نقاشی کودکان که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، شاهد گسترش هرچه بیشتر روابط بین دو کشور هستیم. 

چانگ هوآ تاکید کرد: رابطه ایران و چین بعد از امضای این سند ۲۵ ساله در زمینه آموزشی و فرهنگی بسیار بیشتر شده است. سند مذکور تنها بعد سیاسی ندارد، بلکه این همکاری در زمینه‌هایی دیگر مانند فیلمسازی و سینما، حفظ میراث فرهنگی دو کشور و گردشگری، بهداشت، تبادلات فرهنگ‌ها و امور دانشجویی و تبادل علم و دانشجو همکاری‌هایی جدی‌تری نسبت به قبل خواهیم داشت و حتی فراتر از این نیز خواهد بود. امضای سند شروعی دوباره در رابطه بین دو کشور است. تلاش ما دیپلماسی فرهنگی و سازنده است که موجب تقویت تبادلات سیاسی هم خواهد شد. 

او با اشاره به اینکه فرهنگ و دیپلماسی فرهنگی و سیاسی و رابطه بین ایران و چین منوط به سالهای اخیر نیست، افزود: وقتی روابط بین دو کشور گسترده می‌شود، می‌توانیم منتظر نتایج مثبت برای هر دو طرف باشیم. 

سفیر چین در ایران گفت: من امیدوارم پس از این دو کشور چین و ایران همکاری گسترده‌تری در سایر زمینه‌ها داشته باشند و طرح‌هایی که از آن حرف می‌زنیم عملیاتی شود، چرا که این سند و این همکاری موجب نزدیکی بیشتر رابطه و دیپلماسی دو کشور می‌شود که همبستگی و همدلی بین مردم دو کشور را ایجاد خواهد کرد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

وبگردی

    نظرات و دیدگاه ها

    مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.