راب مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و وندی شرمن، قائم‌مقام وزارت امور خارجه آمریکا با کشورهای اروپایی در تماس هستند تا راه‌های حمایت از معترضان در ایران را بررسى کنند.

به گزارش جماران؛ به نقل از رصد، ند پرایس- سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: یکى از نقاط قوت اعتراض‌های اخیر در ایران را «مردمی و از جهاتی بی‌رهبر بودن» آن است.

آمریکا برای حمایت از مردم ایران در تلاش است و به آنها برای انعکاس صدایشان در جهان کمک می‌کند.

راب مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و وندی شرمن، قائم‌مقام وزارت امور خارجه آمریکا با کشورهای اروپایی در تماس هستند تا راه‌های حمایت از معترضان در ایران را بررسى کنند.

 

به گزارش جماران؛ به نقل از ایرنا، در روزهای اخیر نیز سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنان از ناآرامی‌ها در ایران حمایت کرد و منکر نقش واشنگتن در آشوب‌ها شد.

  ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره ادعاهای جو بایدن رئیس جمهور و دخالت صریح و آشکار او در امور داخلی ایران که با عقب نشینی کاخ سفید مواجه شد، ادعا کرد رئیس جمهور آمریکا در اظهارات خود به احساسی که از ابتدای این اعتراضات در ایران داشتیم، یعنی ابراز همبستگی با معترضان اشاره می کرد. 

این مقام آمریکایی با اذعان به اینکه ما از همان روزهای اول حمایت خود را اعلام کردیم، نقش آمریکا در این ناآرامی ها را رد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد دلیل تداوم ناآرامی ها، آرمانهای مشروع، واقعی و قلبی مردم ایران است و مردم معتقدند حکومت، آنها را از حقوق و خواسته‌هایشان محروم می‌کند.

ند پرایس مداخله آمریکا و نقش عوامل خارجی در آشوب ها را منکر شد و ادعا کرد نقش آمریکا فقط این است که سرکوبگران و کسانی که با مردم با خشونت رفتار و اینترنت را قطع می‌کنند، وادار به پاسخگویی کند.

این مقام آمریکا مدعی شد، ایران دوست دارد این ناآرامی ها را به ما ربط دهد تا بتواند ایالات متحده را سرزنش کند اما واقعیت این است که حکومت ایران با مشکلاتی مواجه است که اساسا ساخته خودش است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که نتوانست خشنودی خود را از تداوم ناآرامی ها پنهان کند، اظهار داشت آنچه  بسیاری را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار داده، این است که این جنبش با وجود سرکوب شدید حکومتی، تداوم دارد و متوقف نمی‌شود.

این مقام آمریکایی ادعا کرد تعیین مسیر این جنبش به مردم ایران بستگی دارد.

جو  بایدن طی مداخله ای آشکار در امور داخلی ایران در میانه کارزار انتخابات میان دوره ای کنگره این کشور و در حالی که رسانه رسمی آمریکایی نسبت به سلامت روانی وی ابراز تردید کرده است، با وعده آزادسازی ایران مدعی شد که مخالفان، به زودی موفق به رهاسازی خود خواهند شد.

بایدن در این کارزار گسترده برای جذب کمک مالی برای نماینده حزب دمکرات در ایالت کالیفرنیا در غرب آمریکا با حضور چند تن که نوشته هایی در حمایت از معترضان ایران در دست داشتند، گفت: نگران نباشید، ما ایران را آزاد خواهیم کرد. آنها (معترضان) بسیار زود، خود را رها خواهند کرد.

هذیان گویی های بایدن موجب شد تا جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه به وقت محلی در جمع خبرنگاران از این توهمات مستاجر کاخ سفید عقب نشینی کند.

این مقام کاخ سفید در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید منظور بایدن از این اظهارات چه بود؟ گفت: بایدن یکبار دیگر همبستگی‌ ما را با معترضان ایران ابراز کرد؛ یعنی همان کاری که از ابتدا انجام داده است.

این سخنگوی شورای امنیت ملی دولت بایدن سپس ادامه داد: ایجاد تغییر بر عهده مردم ایران است. آنها باید درباره آینده‌ خود تصمیم بگیرند.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید تصریح کرد: ایجاد تغییر بر عهده مردم ایران است. باید بر عهده مردم ایران باشد که درباره آینده خود  تصمیم بگیرند.

کربی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا ادعاهای بایدن درباره ایران بر اساس ارزیابی هایی است که حکومت در آستانه سقوط قرار دارد؟ گفت: هیچ نشانه‌ای از چنین چیزی نداریم.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

وبگردی

    نظرات و دیدگاه ها

    مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.