«محمد مرندی» کارشناس ارشد مسائل سیاسی در گفت‌وگو با شبکه «فرانس ۲۴» به سوالاتی در خصوص مذاکرات هسته‌ای جاری در وین پاسخ گفت.

به گزارش جماران؛ به نقل از فارس، کارشناس ارشد مسائل سیاسی ضمن بیان این که پرونده اتهامات نادرست آژانس علیه ایران قبل از هر توافقی باید خاتمه یابد، افزود اگر این موضوع سیاسی‌ نشود به راحتی قابل حل است.

وی در خصوص تعلل آمریکا در دادن پاسخ به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا گفت: فکر می‌کنم کاملاً واضح است که ایالات متحده مشکلات داخلی خودش را دارد؛ و همچنین فشار زیادی روی بایدن از سوی رژیم اسرائیل و حامیانش در واشنگتن وجود دارد. به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها مطمئن نیستند می‌خواهند چه کنند که به نظر من کاملاً قابل توجه است. زیرا این احتمال را مطرح می‌کند که آمریکا می‌خواهد اروپا را در زمانی که بحران انرژی وجود دارد، قربانی کند. 

این کارشناس ایرانی در ادامه تصریح کرد: شرایط ایران روشن است و همانطور که آقای بورل گفت معقول است. بنابراین دلیلی وجود ندارد که ایرانی‌ها عقب بکشند. زمستان در راه است و قیمت انرژی در اروپا بالاست، همانطور که حرف می‌زنیم ایران می‌تواند مقادیر زیادی نفت صادر کند و همچنین قادر خواهد بود مقداری گاز از طریق ترکیه صادر کند؛ بنابراین اگر آمریکایی‌ها می‌خواهند مردم اروپا را قربانی کنند انتخاب با آن‌هاست اما اگر فکر می‌کنند ایرانی‌ها (از خواسته‌هایشان) دست می‌کشند کاملاً در اشتباه هستند. 

وی در ادامه بار دیگر تاکید کرد حذف نام سپاه از فهرست به اصطلاح تروریستی آمریکا هرگز پیش شرطی در مذاکرات نبوده اما آن شرکت‌ها و نهادهایی که با توافق هسته‌ای مرتبط هستند، تحریم‌ها علیه‌شان باید به منظور اجرایی شدن کامل توافق برداشته شود. 

مرندی همچنین در خصوص اظهارات «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که خواستار پاسخگویی ایران به ادعاهای اثبات‌نشده آژانس شده بود و این که آیا این موضوع، مشکلی جدید برای مذاکرات ایجاد می‌کند، گفت: پرونده اتهامات نادرست قبل از آن که بتوانیم اجرای یک توافق را جلو برویم، باید بسته شود.

وی افزود: (این موضوع) اگر سیاسی‌سازی نشود، به راحتی حل می‌شود. اما می‌دانیم که آمریکا این نهاد را قبلاً سیاسی کرده بنابراین بسته به آمریکاست که چگونه رفتار کند، یا معقول رفتار می‌کند که در آنصورت ایران همکاری خواهد کرد تا موضوع بسته شود یا می‌خواهد این موضوع را باز نگه دارد تا در آینده از آن استفاده کند که در آن صورت توافقی نخواهیم داشت. 

این تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی سه‌شنبه (۲۳ اوت) هم در توییتی به گزارش ادعایی خبرگزاری رویترز مبنی بر کوتاه آمدن ایران از برخی خواسته‌هایش در مذاکرات رفع تحریم‌ها واکنش نشان داد. وی ضمن «بسیار گمراه‌کننده خواندن» گزارش این خبرگزاری انگلیسی گفت: ماه‌هاست که می‌گویم حذف سپاه پاسداران از FTO (فهرست ادعایی سازمان‌های تروریستی خارجی) پیش‌شرط نیست. 

مرندی در ادامه در اشاره به ادعای دیگر رویترز، اعلام کرد: «هیچ توافقی قبل از بسته شدن دائمی پرونده اتهامات نادرست (ضد ایرانی) شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجرا نخواهد شد». این کارشناس ایرانی در پایان تاکید کرد برنامه هسته‌ای ایران برچیده نخواهد شد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.