بلینکن وزیر خارجه آمریکا مدعی شد: ما آماده‌ایم توافق را بر مبنای تفاهمات به دست‌آمده با متحدان اروپایی‌مان در وین طی ماه‌های گذشته به نتیجه برسانیم.

به گزارش جماران؛ به نقل از فارس، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به صدور قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی واکنش نشان داد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا به اقدام شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تصویب یک قطعنامه ضد ایرانی واکنش نشان داد.

در بیانیه بلینکن آمده است: «دیروز ما با اکثریت قاطع اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ابراز حمایت از مأموریت ضروری آژانس برای نظارت بر مواد هسته‌ای و جلوگیری از اشاعه هسته‌ای همراه شدیم. ایران باید با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کرده و به سوالات آژانس، پاسخ‌های معتبر فنی بدهد. این تنها راه برای حذف مسائل پادمانی از دستور کار شورا است.»

بلینکن مدعی شده که قطعنامه ضد ایرانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارتباطی به برجام ندارد. او تصریح کرده است: «این قطعنامه، در کانون وظایف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تعهدات ایران ذیل معاهده منع اشاعه قرار دارند نه [در کانون] برنامه جامع اقدام مشترک (برجام).»

با اینکه جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده که اقدام آژانس برای ادامه مذاکرات برجامی مخرب است، بلینکن مدعی شده ایالات متحده کماکان متعهد به بازگشت به برجام است.

او مدعی شده است: «ایالات متحده کماکان خودش را به بازگشت دوجانبه به اجرای برجام متعهد می‌داند. ما آماده‌ایم توافق را بر مبنای تفاهمات به دست‌آمده با متحدان اروپایی‌مان در وین طی ماه‌های گذشته به خاتمه برسانیم.»

وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به اقدام ایران تصریح کرده است: «متأسفانه، پاسخ اولیه ایران به اقدام شورا، رسیدگی به مسئله عدم همکاری و عدم شفافیت که باعث گزارش منفی دبیر کل آژانس و نگرانی در شورای حکام شده بود، نبوده است، بلکه ایران تهدید کرده تنش‌های هسته‌ای را افزایش داده و شفافیت را بیش از این کاهش خواهد داد.»

او اضافه کرده است: «چنین اقداماتی مضر خواهد بود و تلاش‌های ما برای بازگشت به اجرای کامل برجام را پیچیده‌تر خواهد کرد. تنها نتیجه چنین مسیری تشدید بحران هسته‌ای و انزوای اقتصادی و سیاسی بیشتر ایران خواهد بود. ما کماکان اصرار بر ایران برای انتخاب دیپلماسی و تنش‌زدایی را ادامه می‌دهیم.»

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.