رزمایش مشترک ذوالفقار 1400 با مشارکت بخشی از یگان های نیروهای زمینی، پدافند هوایی و دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود.

به گزارش جماران؛ فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش مطرح بیان کرد: نسخه اول سامانه موشکی برد بلند باور ۳۷۳ تحویل‌گیری و در مدار عملیاتی شبکه پدافند هوایی قرار گرفته است، البته این آغاز راه است، ما در نیروی پدافند هوایی آجا طرح‌های متنوعی برای توسعه، ارتقاء قابلیت‌ها و تولید انبوه سامانه در دست اقدام داریم، مشخصات کنونی سامانه برابر و حتی در برخی ویژگی‌ها بالاتر از سامانه ۳۰۰ روسی است.

امیر سرتیپ صباحی فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش، گفت: شبکه یکپارچه پدافندهوایی مکلف و موظف است، ضمن تأمین امنیت آسمان کشور در برابر انواع تهدید‌ها و توطئه‌های دشمنان این مرزوبوم، ایمنی لازم را برای کلیه پرواز‌های عبوری دارای مجوز فراهم کند.

امیر سرتیپ صباحی فرد، تاکید کرد: ماهیت، مشخصات و مختصات تهدید روز به روز در حال تغییر است، همان‌گونه که پدافند هوایی به دنبال کشف هدف است، اهداف هم با به‌کارگیری فناوری‌های پیشرفته به دنبال پنهان‌کاری و مخفی ماندن از دید شبکه کشف هستند، لذا رصد و برآورد تهدید و تهیه حس‌گر‌های مناسب برای کشف و گسترش آن‌ها در سراسر کشور، یک اقدام مستمر و دائمی است.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش با بیان اینکه ما در پدافند هوایی در تأمین و تولید بومی انواع سامانه های راداری، موشکی، حِس‌گر‌های فعال، غیرفعال و اپتیکی به خودکفایی رسیده‌ایم، اظهار کرد: نسخه اول سامانه موشکی برد بلند باور ۳۷۳ تحویل‌گیری و در مدار عملیاتی شبکه پدافند هوایی قرار گرفته است، البته این آغاز راه است، ما در نیروی پدافند هوایی آ جا طرح‌های متنوعی برای توسعه، ارتقاء قابلیت‌ها و تولید انبوه سامانه در دست اقدام داریم، مشخصات کنونی سامانه برابر و حتی در برخی ویژگی‌ها بالاتر از سامانه ۳۰۰ روسی است.

وی با اشاره به فرمایش فرماندهی معظم کل قوا (مدظله‌العالی) که بار‌ها به تقویت حوزه جنگال و سایبر تأکید فرموده‌اند، خاطرنشان کرد: اولین اقدامی که بعد از استقلال پدافند هوایی پیگیری و انجام شد، تشکیل یگان مستقل جنگال و همچنین مراکز دفاعی سایبری در پدافند هوایی بود و بحمدالله از سال ۱۳۸۷ تا کنون ما در حوزه جنگال هم از نظر ساختاری و هم تجهیزاتی پیشرفت‌های شگرفی داشتیم.

امیر سرتیپ صباحی فرد با تاکید بر اینکه نیروی پدافند هوایی ارتش به فناوری کشف ریز پرنده‌ها دست پیدا کرده است و قادر است کوچک‌ترین اشیاء پرنده را با دقت کشف کند و در واقع کشف اهداف به‌صورت غیرفعال (پسیو) یکی دیگر از دستاورد‌های فناورنه پدافند هوایی است که به آن نائل‌آمده‌ایم، تصریح کرد: دشمن جرئت عبور از خط قرمز‌های جمهوری اسلامی ایران را ندارند، در یک کلام امروز برای شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور مفهومی به نام اهداف پنهان‌کار معنی و مفهومی ندارد.

 

تاخت آبخاکی مشترک نیروهای دریایی و زمینی ارتش در سواحل مکران انجام شد

سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش گفت: تکاوران و تفنگداران نیروی دریایی و نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در عملیاتی مشترک با اجرای عملیات هوابرد، هلی برن و آبخاکی در سواحل دشمن نسبت به پیاده کردن نیروها و تجهیزات، تصرف سرپل و پیشروی به سمت اهداف تعیین شده، اقدام کردند.

 امیر دریادار سید محمود موسوی با بیان این که رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش   تیپ‌های تفنگدار و تکاور نیروی دریایی با همراهی یگان‌هایی از نیروی زمینی ارتش علیه واحدهای سطحی نیروهای حمله‌ور در قالب یگان‌های دشمن، حملات غافلگیرانه انجام داده و به سمت اهداف از پیش تعیین شده در سواحل جنوبی کشور یورش بردند، گفت: این تیپ‌‌ها با بکارگیری انواع تجهیزات و سلاح های خود ازجمله قایق های تندرو، شناورهای هجومی، زیردریایی‌های مرطوب و ناوچه‌های راکت انداز، با استفاده از اصل غافل‌گیری، یگان‌های حمله ور در نقش دشمن را منهدم کردند.

سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش افزود: تکاوران و تفنگداران دریایی نیز به رغم وجود عوارض و موانع متنوع طبیعی در مقابله با عملیات تهاجمی سنگین یگان‌های حمله‌ور در نقش دشمن، با تسلط بر راهبردهای رزمی و رصد اطلاعاتی و عملیاتی یگان‌های نفوذکننده مانع هرگونه فعالیت عملیاتی و تجسس اطلاعاتی دشمن شده و با پشتیبانی یگانهای پدافند ساحلی نسبت به اجرای آتش سبک و سنگین توپخانه‌ای بر روی اهداف از پیش تعیین شده اقدام کردند و در مدت زمان بسیار کم توانستند مانع از پیشروی یگان‌های مهاجم شوند.

وی خاطرنشان کرد: انهدام واحدهای شناور یگان‌های حمله ور در نقش دشمن توسط شناورهای تندروی آذرخش، شهاب و رعد مجهز به راکت انداز، عملیات مینریزی، دفاع ساحلی توسط توپخانه ساحلی، اجرای تازش موتوری در سواحل و هلی برن تفنگداران بوسیله بالگردهای یگان هوادریا از جمله دیگر عملیات‌های صورت گرفته در این مرحله از رزمایش بود.

امیر دریادار موسوی افزود: اجرای گشت هوایی به منظور تأمین امنیت هوایی نیروهای عمل کننده در سطح توسط تیزپروازان نیروی هوایی ارتش و همچنین رصد و پایش آسمان منطقه عملیات توسط نیروی پدافند هوایی از دیگر اقدامات صورت گرفته در این رزمایش بود.

وی ادامه داد: همچین نیروهای تیپ ۲۲۳ واکنش سریع با پشتیبانی آتش بالگردهای تهاجمی هوانیروز ارتش، با اجرای کمین نقطه‌ای و منطقه‌ای، مواضع نیروهای حمله ور در نقش دشمن را تصرف کردند.

 امیر دریادار موسوی با اشاره به برقراری ارتباط امن میان یگان‌های عمل‌کننده با مراکز فرماندهی در این مرحله از رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰، گفت: عملیات جمع‌ آوری اطلاعات الکترونیکی و سیگنالی و ضد الکترونیکی نیروهای مهاجم،  پایداری ارتباطات در فضای مطلق جنگ الکترونیک از جمله نقاط قوت این عملیات است که با موفقیت اجرا شد.

سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش با تاکید بر اینکه همه گزینه های دفاعی و تهاجمی ایران علیه دشمنان آماده و مهیاست، تصریح کرد: اقتدار نظامی ایران اسلامی نه تنها تهدیدی برای همسایگان نیست، بلکه برای جلوگیری از تهدیدات دشمنان است و قدرت نظامی جمهوری اسلامی ایران، همواره در خدمت امنیت منطقه بوده و خواهد بود.

 

تکمیل می شود...

حجم ویدیو: 3.68M | مدت زمان ویدیو: 00:01:40
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.