دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا با بیان اینکه «بیش از ۹۰ درصد مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در کشور اجرایی شده است»، خبر داد: «میانگین رعایت پروتکل های بهداشتی درکشور، دربازه زمانی۲۶ خرداد تا ۲ تیرماه بین۷۰ تا ۷۱ درصد بوده است».

به گزارش جماران؛ بابک دین پرست معاون اقتصادی وزیر کشور و دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا کارکرد اصلی قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا  را  پیگیری اجرای مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا بر شمرد و گفت: با پیگیری های بعمل آمده از سوی دبیرخانه قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا بیش  از ۹۰ درصد مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در کشور اجرایی شده است.

بابک دین پرست معاون اقتصادی وزیر کشور و دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا در پایان شانزدهمین جلسه قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا که با حضور دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی فرماندهی قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا و  نمایندگان دستگاههای ذی ربط در محل وزارت کشور برگزار شد با اشاره به اینکه خوشبختانه با اهتمام دستگاهها و البته افزایش میزان رعایت پروتکل های بهداشتی، روند بیماری کرونا در کشور کاهشی شده است؛ به تشریح وضعیت استان های کشور در زمینه رعایت دستورالعمل های بهداشتی پرداخت.

دین پرست با بیان اینکه براساس گزارش مسئولان وزارت بهداشت میانگین رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور، دربازه زمانی۲۶ خرداد تا ۲ تیرماه بین۷۰ تا ۷۱ درصد بوده است؛ گفت: استان های سیستان و بلوچستان با ۴۹ درصد، آذربایجان غربی با۶۰ درصد و مازندران با ۶۲ درصد، در انتهای جدول میزان رعایت پروتکل های بهداشتی  و استان های سمنان با ۸۳ درصد، زنجان با ۸۱ درصد و یزد و خراسان جنوبی مشترکاً با ۸۰ درصد،  درصد میزان رعایت پروتکل های بهداشتی  قرار دارند.

دین پرست در خصوص وضعیت سایر استان های کشور هم گفت: رعایت پروتکل های بهداشتی، در۶ استان  آذربایجان غربی، ایلام، سیستان و بلوچستان، گیلان، مازندران و همدان، بین ۴۹ تا ۶۴ درصد، در ۱۱ استان آذربایجان شرقی، اصفهان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، خراسان رضوی، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان و مرکزی، بین ۶۵ تا۷۰ درصد، در۱۰ استان اردبیل، البرز، تهران، خراسان شمالی، فارس، قزوین، قم، کرمان، کرمانشاه و هرمزگان، بین۷۱  تا ۷۶  درصد و در ۴ استان زنجان، سمنان، خراسان جنوبی و یزد، بین ۷۷  تا ۸۳ درصد بوده است.

دین پرست همچنین درخصوص میانگین رعایت بهداشت فردی مناسب در کشور ۷۵ درصد، میانگین استفاده از ماسک ۷۲ درصد، میانگین رعایت فاصله گذاری اجتماعی۷۱ درصد و میانگین رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی کشور۷۴ درصد بوده است .

دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا  تصریح کرد: از مجموع ۳ میلیون و ۵۷۷ هزار و۸۰۷ مرکز تهیه، توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی تحت پوشش سراسر کشور،در بازه زمانی یک هفته، مجموعاً تعداد ۲۶۹ هزار و ۳۱۸ واحد، توسط تیم های نظارت وزارت بهداشت مورد بازرسی قرار گرفته اند و  در نتیجه این بازرسی ها در۳۰ هزار و ۴۲۴ مورد، منجر به دادن تذکر و معرفی مدیران صنوف به مراجع قضایی و در ۷۸۶ مورد نیز، منجر به پلمپ واحدها شده است.

دین پرست درخصوص دستور کار دیگر جلسه امروز هم گفت: طبق گزارش سازمان حراست کل کشور در حال حاضر ۱۰۶ دستگاه به سامانه مدیریت مراجعین متصل شده اند و در این مدت مجموعه وضعیت ابتلا یا عدم ابتلا دو میلیون و هشتصد و سی و شش هزار نفر از سامانه مدیریت مراجعین استعلام شده است که در نتیجه استعلام ۹۹ درصد این افراد منفی بوده و اجازه ورود به دستگاهها را پیدا کرده اند.

وی در این خصوص گفت: فقط یک درصد شان که بالغ بر ۲۲ هزار و ۸۷۸ نفر بوده به دلیل ابتلا به کرونا از ورود به دستگاههای دولتی جلوگیری شده است.

نقض قرنطینه افراد مبتلا به کرونا از دیگر محورهای مورد اشاره معاون اقتصادی وزیر کشور بود و در این خصوص اظهار داشت: از ابتدای فروردین ماه تا امروز دو میلیون و سیصد هزار مورد که معادل ۲۳ درصد کل بیماران است؛ نقض قرنطینه گزارش شده است.

دین پرست درخصوص بیشترین نقض قرنطینه بر اساس مورد استان های تهران، اصفهان و خوزستان و کمترین موارد نقض قرنطینه مربوط به استان های ایلام و خراسان جنوبی است و امروز اعلام شد که مشخصات مربوط به ۳۴۲ هزار  و ۸۹۱ ناقض قرنطینه که در خرداد ماه امسال از سوی سازمان حراست به وزارت بهداشت و در نهایت برای اعمال جریمه به ناجا ارسال می شود.

ارتباط برخط بین سه دستگاه بین سازمان حراست کل کشور، وزارت بهداشت و ناجا از هفته آینده برقرار می شود و از این پس به مراتب وقوع هر نقض قرنطینه گزارش برای تایید نهایی به وزارت بهداشت و از آنجا برای اعمال جریمه نهایی به ناجا به صورت آنلاین انجام می شود.

دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا با اشاره به ضرورت کنترل هر چه بیشتر مرزهای شرقی جهت مقابله با ورود بیماری کرونا به کشور، گفت: در جلسه امروز تاکید جدی از سوی وزیر محترم کشور جهت بررسی شرایط وضعیت مرزهای شرقی از سوی استانداران مرزی انجام شد و امید داریم با هماهنگی های بعمل آمده شاهد ورود بیماری از این قسمت از مرزهای کشور نباشیم.

 

_A1A5311_1

 

دین پرست درخصوص تشکیل صف های طولانی در روند واکسیناسیون هم گفت: در این خصوص تاکید شد که وزارت بهداشت اقدامات لازم را برای نظم بخشیدن بیشتر به این موضوع انجام دهد.

دین پرست در بخش دیگری از صحبت هایش به کارکرد اصلی قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا که پیگیری اجرای مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کروناست اشاره کرد و گفت: از اسفند سال ۹۸ تا شنبه همین هفته ۷۴ جلسه ستاد ملی تشکیل شده که ۴۱ جلسه قبل از تشکیل قرارگاه است که گزارش اش تقدیم رئیس جمهور شده است.

دین پرست درخصوص ۳۳ جلسه ستاد ملی کرونا که بعد از تشکیل قرارگاه عملیاتی مقابله با کروناست؛ گفت: ۱۷۵ مصوبه داشتیم که ۱۴۲ مصوبه به صورت کامل اجرایی شده است که ۸۱ درصد است.

دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا تصریح کرد: طبق بررسی های انجام گرفته  از مجموعه ۷۴ جلسه تشکیل شده بحمدا... وضعیت اجرای ۶۷ جلسه ستاد ملی تعیین تکلیف شده است.

دین پرست با اشاره به اینکه  از مجموع کل  ۵۶۳ مصوبه مربوط به ۷۴ جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تعداد ۵۳۰ مصوبه که معادل ۹۴ درصد است اجرایی شده و تنها ۳۳ مصوبه که مربوط به جلسات اخیر ستاد ملی است هنوز اجرایی نشده که البته در دستور کار دبیرخانه قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا قرار دارد.

دین پرست در پایان نسبت به وضعیت قرمز برخی شهرها هم گفت: در تعیین و اعمال محدودیت ها سابقا دستورالعمل هوشمندی ارائه شده که همه موارد و تمهیدات لازم از فعالیت اصناف و منع تردد پیش بینی شده و هر شهر متناسب با وضعیت رنگی اش دچار محدودیت می شود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
  • کدخبر: 1515191
  • منبع: پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور
  • نسخه چاپی

موضوعات داغ

  • کدخبر: 1515191
  • منبع: پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور
  • نسخه چاپی

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.