سخنگوی دولت گفت: امیدواریم دولت بعدی آمریکا نماینده‌ای شایسته از آرا و دیدگاه‌های مردم آمریکا باشد و اظهارات خود را در نقض معاهدات بین المللی توسط دولت قبل مدنظر قرار دهد. او گفت: موضع ما در برابر رهبران آمریکا روشن است. همانطور که بارها تاکید کردیم به سیاست‌ها کار داریم نه به سیاستمداران.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، «علی ربیعی» روز سه شنبه در نشست خبری با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری ‌آمریکا گفت: برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در هفته گذشته یکی از مهمترین اتفاقات در فضای بین‌المللی بود.

 وی افزود: موضع ما در برابر رهبران آمریکا روشن است. همانطور که بارها تاکید کردیم به سیاست‌ها کار داریم نه به سیاستمداران. آنچه واضح بود، خود مردم آمریکا در این انتخابات به نژادپرستی، جنسیت زدگی، قانون شکنی و ایجاد دردسرهای جهانی نه گفتند.  

 

 ترامپ چهره آمریکا را مخدوش کرد

 

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با بیان اینکه ترامپ با این صفات چهره آمریکا را در نزد افکار عمومی و ملت خود و ملت‌های جهان  مخدوش کرد، ادامه داد: اکثریت قاطع رای مردم در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نشان دادند که ملت آمریکا به خوبی تشخیص داد که  اقدامات غیرانسانی دولت آمریکا در چهارسال گذشته به چهره و جایگاه آمریکا لطمه جدی وارد کرده است.  

سخنگوی دولت یادآورشد: این حقیقت که در اکثر قریب به اتفاق کشورهای جهان، مردم از این انتخاب ملت آمریکا در نه گفتن به سیاست‌های ضد جهانی دولت ترامپ خرسند شده و خوشحالند یک واقعیت است. امیدواریم دولت بعدی آمریکا نماینده‌ای  شایسته از آرا و دیدگاه‌های مردم آمریکا باشد و اظهارات خود را در نقض معاهدات بین المللی توسط دولت قبل مدنظر قرار دهد.

 ربیعی خاطرنشان کرد: تحولات را با دقت بررسی می‌کنیم و قضاوت را به آینده موکول خواهیم کرد.

 دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کرونا اظهار داشت: کرونا با افزایش ابعاد فاجعه‌آمیزش و تهدید جان انسان‌ها از مهم‌ترین مسایل دولت و مردم است. متاسفانه ویروس کرونا شباهت کمتری به اجداد خود داشته و از رفتار  آنها تبعیت نمی‌کند. به طوری که خصوصیات ویروس نسبت به آغاز شیوع، دچار تغییرات جهشی شده و امروز تهاجمی‌تر و با خشونت بیشتر عمل می‌کند. ۶۰۰ مرگ روزانه در فرانسه نشان از این تغییرات دارد.  

 

گذر زمان نباید باعث خستگی در مبارزه با کرونا شود

 

وی افزود: تاکنون ۸۸ درصد افرادی که دچار مرگ و میر می‌شدند از سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای بودند، اما هم‌اکنون این ویروس، سنین پایین‌تر را هم مورد درگیری شدید قرار می‌دهد.  

سخنگوی دولت ادامه داد: گذر زمان نه تنها نباید سبب خستگی از مبارزه بی‌امان با کرونا و عادی انگاری ما شود بلکه برعکس، باید سبب ایجاد رویکرد جدی‌تر به سبک زندگی همراه با سلامت شده و رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابعاد گسترده‌تری در زندگی روزمره ما بیابد. با این‌حال، به رغم تمامی محدودیت‌ها و توصیه‌های بهداشتی، همچنان با زندگی بهداشتی متناسب فاصله زیادی داریم.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری گفت: تمامی کارشناسان سلامت و اپیدمیولوژیست‌ها رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیش از ۹۰ درصد را، راه حل بی‌بدیل و اجتناب‌ناپذیر این مقابله می‌دانند. دولت و ستاد ملی کرونا، دائما تدابیر و تصمیمات جدیدی را برای مقابله با کرونا می‌اندیشند اما راهکار مقابله اصلی، ایجاد یک جنبش عظیم اجتماعی مسئولیت‌پذیری برای حفظ جان خود و دیگران است.

ربیعی خاطرنشان کرد: چاره‌ای جز یک نهادینه‌سازی گسترده از شهر و روستا تا محیط‌های اداری، تولیدی، آموزشی و خدماتی و مهم‌تر از همه در میان خانه‌ها نیست.

 

بیش از ۵۰ درصد ابتلا به کرونا به خاطر دورهمی‌های خانوادگی است 

 

سخنگوی دولت گفت: یافته‌های مطالعات در اسپانیا نشان می‌دهد که ۳۱ درصد مبتلاها به خاطر دورهمی‌های خانوادگی بوده است. تحلیلگران سلامت معتقد هستند در ایران بیش از ۵۰ درصد موارد ابتلا به خاطر دورهمی‌های خانوادگی است. با طولانی شدن شب‌ها در زمستان، درخواست ما از هموطنان این است که از تجمعات دوستانه فامیلی و خانوادگی به صورت گسترده کاسته شود.

وی ادامه داد: بحث مهم دیگر ضرورت انجام تهویه مناسب در فضاهای بسته است. مطالعات نشان می‌دهد تهویه مناسب باعث کاهش بسیار جدی در شیوع خواهد بود. علاوه بر این گزارشاتی از انتقال ویروس از انسان به حیوان خانگی مشاهده شده است. این موضوع می‌تواند به فزایندگی ویروس کمک کند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری یادآور شد: متاسفانه این روزها، به نقل از افراد مختلف، اخبار گوناگون نادرست یا ناقص بیان و منتشر می‌شود. این‌گونه اخبار باعث سردرگمی بیشتر مردم می‌شود. از این رو ستاد ملی مقابله با کرونا، سخنگویی مشخص تعیین کرده است.

 ربیعی اضافه کرد: توصیه دولت به همگان این است که صرفا به اظهارات سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا توجه و استناد کنند و هر گونه اظهار نظری مغایر با سخنان ایشان فاقد صلاحیت هست.

 سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به موضوعات مطرح در جلسه هیات دولت گفت: در این جلسه، ضرورت اتخاذ سیاست‌های متناسب در ابعاد منطقه‌ای، بین‌المللی، همسایگان و نیز  سیاست‌های اقتصادی متناسب با تاکید بر افزایش پایداری اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و توجه به فرصت‌های جهانی و فرصت‌های پیش‌رو و در حوزه اقتصاد  مورد بحث و چارچوب‌های کلی آنها مورد بررسی قرار گرفت.  

وی افزود: علاوه بر آن، علل و ابعاد مختلف افزایش غیرمنطقی قیمت‌ها در این جلسه نیز به بحث گذاشته شد و وزارتخانه‌های ذیربط هر یک موظف شدند کالاهای مربوط به دستگاه‌های خود را با پیگیری روزانه و دقیق مورد نظارت قرار دهند. وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت دادگستری تکالیف ویژه‌ای در این زمینه عهده‌دار شدند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری ادامه داد: علاوه بر مسئله کاهش قیمت‌ها، دولت با تاکید بر حفظ ارزش پول ملی، حمایت از بازار سرمایه را مورد بحث قرار داد.

وی با تشریح دو تصمیم دولت برای ترخیص کالاها از گمرک گفت: تصمیم اول دولت در این زمینه ترخیص کالا بدون کد رهگیری و با تعهد ۳ ماهه بانک برای تامین ارز بود. علاوه بر این بر اساس بخشنامه جدید دولت ۹۰ درصد کالاها ترخیص و الباقی بعد از تامین ارز توسط بانک مرکزی وارد بازار می‌شود.

 

 تا پایان هفته یک میلیون تن کالای اساسی ترخیص می‌شود

 

بر اساس اظهارات ربیعی با استفاده از بخشنامه جدید دولت تا پایان هفته آینده حدود یک میلیون تن کالای اساسی ترخیص می‌شود و ترخیص کالاهای اساسی بعد از این تاریخ هم ادامه خواهد یافت. این تصمیم با توجه به ضرورت ترخیص سریع کالا برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها و عدم کاهش تولید اتخاذ شده است.

 وی خاطرنشان کرد: برای روشن شدن برخی از شبهات، تاکید می‌شود این اجازه فوری ترخیص‌ها، صرفا شامل کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید است که اولویت آنها تنها توسط وزارت صمت مشخص خواهد  شد. از همین‌جا اعلام می‌کنم خارج از این اولویت گذاری هیچ کالایی به این شکل ترخیص نخواهد شد. بنابراین کالاهای مصرفی، لوکس و غیر ضروری  با این بخشنامه امکان ترخیص ندارند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری افزود: بنابر گزارش رییس گمرک، ‌بلافاصله بعد از این بخشنامه ۲۵ هزار تن برنج از گمرک ترخیص شده است و تا یک میلیون تن کالا به زودی ترخیص خواهد شد.

 سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره تاثیر شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر مناسبات منطقه‌ای ایران اظهار داشت: دولت کنونی آمریکا تا چه هفته دیگر می‌رود اما همیشه ایران در این منطقه باقی خواهد ماند. این تعبیر زیبا برای همه آنهایی که فکر می‌کنند دشمنی با ایران موجب تزلزل کشورمان می‌شود، پندآموز است. 

ربیعی با تشریح سیاست‌های منطقه‌ای ایران تصریح کرد: به رغم فشارهای آمریکا حتی در دورانی که تلخ‌ترین و سنگین‌ترین تحریم‌ها علیه ایران ادامه دارد، سیاست‌های منطقه‌ای‌ ما را همواره مبتنی بر ایجاد کردن صلح و فعال کردن دادوستدهای اقتصادی بین مردم‌های منطقه دنبال کردیم. ما در اوج تحریم طرح‌های صلح منطقه‌ای را پیشنهاد کردیم. به همه کشورهای منطقه پیام صلح فرستادیم. 

وی با بیان اینکه ترامپ نتوانست با جنگ اقتصادی، فرهنگ و جغرافیای منطقه را تغییر دهد، خاطرنشان کرد: آمریکا به رغم فشارهایی که به دولت و کشورهای همسایه ما وارد کرد، اما فرهنگ مشترک، دین مشترک، پیوندهای مشترک و... موجب تمام تبادلات مردمی، فرهنگی، اقتصادی و... شد. ما امروز هم اعلام می‌کنیم کماکان سیاست صلح و دوستی و منطقه عاری از جنگ و خشونت را در دستورکار داریم. 

 

 امنیت منطقه باید توسط کشورهای منطقه تامین شود

 

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با بیان اینکه امیدوارم با کاهش مداخله دولت آمریکا به پیمان‌های جمعی اقتصادی و امنیتی برای بهبود وضعیت مردم منطقه دست پیدا کنیم، ابراز داشت: هنوز هم معتقدیم امنیت منطقه با ترامپ یا بی ترامپ با کشورهای منطقه باید تامین شود در شرایط جدید و با رفتن جنگ‌افروز سیاسی و اقتصادی، فضای مساعدتری برای پیگیری سیاست‌های اصولی ما فراهم شده است.

ربیعی تصریح کرد: دست دوستی خود را به سمت همه کشورهای منطقه دراز کرده و معتقدیم که عهد و پیمان‌های منطقه‌ای و با کار در منطقه می‌توانیم اقداماتی انجام دهیم که به نفع دولت و ملت‌های منطقه خواهد بود.

وی در پاسخ سوالی درباره برخورد قاطع دولت با دلالان در زمینه ارز و سکه، گفت: بدیهی است عوامل متعددی در افزایش قیمت ارز موثر بوده اند. این عوامل بخشی اقتصادی و بخش‌هایی عوامل روانی مبتنی بر روانشناسی اجتماعی فعالان اقتصادی و بازار و حتی افراد جامعه، بوده است. 

ربیعی افزود: علاوه بر اینها متاسفانه در کشور ما همیشه سودجویی و برخی کسب و کارهای ناسالم و حتی بعضی وقتها فعالیت‌هایی مبتنی بر دستکاری های خارجی در فضای ارز و سکه به چشم می‌خورد.

سخنگوی دولت ادامه داد: اخیرا افرادی بطور سازمان یافته اقدام به افزایش نرخ ارز و سکه می کردند که با برخورد سیستم امنیتی دستگیر شدند و در همین راستا کمیته ای بین بانک مرکزی، قوه قضاییه و دستگاه های اطلاعاتی تشکیل شده است و مطلعم که اقدامات مهمی نیز صورت گرفته و افراد در شبکه هایی دستگیر یا متواری شده اند.

 

عده‌ای زمان جنگ اقتصادی حاضر نبودند اسم تحریم بیاورند

 

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص کاهش اخیر نرخ ارز با وجود عدم تصویب لوایح Fatf در روزهای اخیر گفت: این روزها با چند متناقض نما در اظهارات روبرو هستیم. از طرفی اگر وقتی قیمت دلار بالا می‌رود می گویند ربطی به برجام و تحریم ندارد و این ناکارآمدی دولت بوده که قیمت دلار بالا می‌رود، حالا که به تعبیر شما همه از کاهش قیمت ارز و خودرو حرف می‌زنند، می‌فرمایند به تحولات خارجی ربطی ندارد، حداقل پس بگویید مربوط به کارآمدی و عملکرد دولت است.

وی افزود: ۳ سال قبل می‌گفتند ترامپ از برجام خارج نمی‌شود، ترامپ خارج شد. امروز می‌گویند بایدن به برجام برنمی‌گردد چون هیچ منافعی در بازگشت به برجام ندارد. ظاهرا اصالت فقط نقد دولت است.

ربیعی یادآورشد: هدف ترامپ از تروریسم و جنگ اقتصادی و فشار ترامپ، علیه معیشت، رفاه و زندگی ایرانیان، سرنگونی و تجزیه ایران، کوچک کردن ایران و فشار بر زندگی مردم و مستاصل کردن جامعه بود.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اضافه کرد: متاسفانه عده‌ای در زمان جنگ اقتصادی، حتی حاضر نبودند اسم تحریم بیاورند و علل فشار اقتصادی بر زندگی مردم را بیان کنند و معتقدم  این لاپوشانی به لاپوشانی جنایات آمریکا منجر می‌شد.

وی خاطر نشان کرد: به طور طبیعی با کنار رفتن محور شرارت و ترامپ و احتمال تغییر سیاست‌های آمریکا باعث شد بخشی از اثر روانی جنگ اقتصادی از جامعه زدوده شد. از ابتدا هم گفتیم که قیمت واقعی ارز این نیست و این قیمت‌ها آثار جنگ اقتصادی و تحریم و آثار روانی آن است و کاهش قیمت‌های این روزها، در حقیقت بخشی ازتخلیه آثار روانی جنگ اقتصادی در حال تخلیه شدن است.

سخنگوی دولت ادامه داد: فراموش نشود در دوران جنگ اقتصادی، دولت با تدبیر و برنامه ریزی نگذاشت آمریکا به هدف خود که به دنبال فروپاشی ۳ ماهه، ۶ ماهه و شکستن ایران بود برسد. یادمان نرود ترامپ به رییس جمهور  کشور مهم اروپایی گفت که سه ماه صبر کنید درباره جایگزین نظام ایران صحبت کنیم.

 

بعضی‌ها نمی‌خواهند صدای شکسته شدن فشار حداکثری را بشنوند

 

ربیعی اضافه کرد: هر چند در این جنگ اقتصادی، فشار بر دولت، فشار بر زندگی مردم و برخی زندگی‌ها تلخ شد. زندگی و معیشت مردم دچار مشکل شد به هر حال مقاومت و مدیریت مقاومت در جامعه صورت گرفت و مقام معظم  رهبری در مقاطع مختلف حمایت کردند . 

وی گفت: اگر به طور روشن بگوییم علت فرو ریختن ارز را صدای شکسته شدن صدای ضد ایرانی و فشار حداکثری به گوش مردم ما رسیده بعضی‌ها نمی‌خواهند این صدای شکسته شدن فشار حداکثری را بشنوند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.