نخست‌وزیر ارمنستان طی بیانیه ای اعلام کرد توافقنامه‌ای را با سران روسیه و آذربایجان برای پایان دادن به جنگ در قره‌باغ امضا کرده است.

به گزارش جماران؛ به نقل از فارس، بیانیه نخست‌وزیر ارمنستان بدین شرح است:

توافقنامه‌ای را با رئیس‌جمهور روسیه و آذربایجان برای پایان دادن به جنگ در قره‌باغ امضا کردم

تصمیمی گرفتم که برای همه‌مان سخت است. آتش‌بس، برای مردم ما و خود من بسیار دردناک است. 

این پیروزی نیست، اما تا زمانی که شما اذعان نکنید که باخته‌اید، شکستی در کار نخواهد بود. ما هرگز اذعان نمی‌کنیم که باخته‌ایم و این آغاز عصر وحدت ملی برای ما خواهد بود. 

در برابر شهدای همه شما زانو می‌زنم. در برابر همه سربازان، افسران، ژنرال‌ها و نیروهای داوطلب که با جانشان از سرزمین مادری‌مان دفاع کردند، تعظیم می‌کنم. 

 

متن توافقنامه سه کشور برای صلح در قره باغ

 رئیس جمهوری آذربایجان الهام علیف، نخست وزیر جمهوری ارمنستان نیکولای پاشینیان و رئیس جمهور فدراسیون روسیه ولادیمیر پوتین موارد زیر را اعلام کردند:

 1. آتش بس کامل و همه درگیری ها در منطقه درگیری قره باغ از ساعت 00:00 به وقت مسکو در تاریخ 10 نوامبر 2020 اعلام می شود.  جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان ، از این به بعد طرفین نامیده می شوند ، در مواضع خود متوقف می شوند.

 2- منطقه آغدم و سرزمینهای در دست  ارمنستان در منطقه گازاخ جمهوری آذربایجان تا 20 نوامبر سال 2020 به آذربایجان بازگردانده می شود.

 3. در امتداد خط تماس در قره باغ و در امتداد دالان لاچین ، یک گروه صلحبان فدراسیون روسیه به تعداد 1960 نفر از نیروهای مسلح  ، 90  زره پوش ، 380 واحد خودرو و تجهیزات ویژه مستقر شده است.

 4- نیروهای حافظ صلح فدراسیون روسیه به موازات عقب نشینی نیروهای مسلح ارمنستان مستقر می شوند.  مدت زمان اقامت نیروهای نظامی صلح فدراسیون روسیه 5 سال است ، با تمدید خودکار برای دوره های 5 ساله بعدی ، در صورتی که هیچ یک از طرفین 6 ماه قبل از انقضا مدت قصد برای خاتمه استفاده از این ماده اعلام نکرده باشد.

 5- به منظور افزایش اثربخشی کنترل بر اجرای توافق نامه ها توسط طرف های درگیر ، یک مرکز حفظ صلح برای کنترل آتش بس مستقر میشود.

 6. جمهوری ارمنستان منطقه کلبجر را تا 15 نوامبر سال 2020 و منطقه لاچین را تا اول دسامبر سال 2020 با پشت سر گذاشتن راهرو لاچین (5 کیلومتر عرض) ، که اتصال قره باغ با ارمنستان را تضمین می کند و در عین حال غیرقابل بازگشت است ، به جمهوری آذربایجان باز می گرداند. شهر شوشا را به لاچین وصل نمیکند.

 با توافق طرفین ، در سه سال آینده ، برنامه ای برای احداث یک مسیر جدید ترافیکی در امتداد دالان لاچین ، با ارائه ارتباط بین خانکندی و ارمنستان ، با انتقال مجدد متعاقب نیروهای صلح آمیز روسیه برای محافظت از این مسیر ، تعیین می شود.

 جمهوری آذربایجان ایمنی ترافیک را تضمین می کند. 

 7. آوارگان و پناهندگان داخلی در حال بازگشت به خاک قره باغ و مناطق مجاور تحت کنترل دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان هستند.

 8- تبادل اسرای جنگی و سایر افراد و اجساد کشته شدگان درگیر است.

 9. کلیه ارتباطات اقتصادی و حمل و نقل در منطقه مسدود نمیشود. جمهوری ارمنستان به منظور سازماندهی حرکت بدون مانع شهروندان ، وسایل نقلیه و کالاها در هر دو جهت ، بین مناطق غربی جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان ارتباطات حمل و نقل برقرار می کند.  کنترل حمل و نقل توسط نهادهای سرویس مرزی FSB روسیه اعمال می شود.

 با توافق طرفین ، ساخت ارتباطات حمل و نقل جدیدی که جمهوری خودمختار نخجوان را با مناطق غربی آذربایجان پیوند می دهد ، فراهم می شود.

 

 نوامبر 2020

  رئیس جمهور آذربایجان

 نخست وزیر جمهوری ارمنستان

 رئیس جمهور فدراسیون روسیه

/ انتخاب

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.