بنا بر گزارش صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی ایران در سال‌جاری به منفی 5 درصد و در سال آینده به مثبت 3.2 درصد خواهد رسید.

به گزارش جماران؛ روزنامه اعتماد نوشت: صندوق بین‌المللی پول روز گذشته آخرین گزارش خود از برآورد اقتصاد جهانی پس از شیوع کووید 19 را منتشر کرد.

براساس گزارش صندوق، رشد اقتصاد جهانی در سال 2020 به منفی 4.4 درصد خواهد رسید که اندکی نسبت به برآورد پیشین بهبود پیدا کرده است. با این‌حال این صندوق امیدوار است که در سال آینده میلادی رشد اقتصاد‌جهانی بهبود یابد و به 5.2 درصد برسد که اندکی از برآورد پیشین خود کمتر است.

همچنین بنا بر گزارش این صندوق رشد اقتصادی ایران در سال‌جاری به منفی 5 درصد و در سال آینده به مثبت 3.2 درصد خواهد رسید. این صندوق نرخ تورم ایران در سال‌جاری و سال آینده را 30 درصد و نرخ بیکاری را حدود 12 درصد برآورد کرده است که نسبت به برآورد قبلی صندوق اندکی بهبود پیدا کرده است.

اما این صندوق برآوردهای تازه‌ای را هم درباره کرونا انجام داده است. این گزارش با استناد به سازمان بین‌المللی کار اعلام کرده است که به علت بروز کرونا در سال‌جاری میلادی نزدیک به 400 میلیون شغل تمام وقت از دست رفته که حدود 155 میلیون شغل تمام وقت آن در سه ماهه اول سال‌جاری میلادی بوده است.

این صندوق بیشترین آسیب شغلی کرونا را مربوط به زنان می‌داند. در خصوص تجارت جهانی، گزارش صندوق حاکی است که در سال‌جاری میلادی رشد تجارت جهانی به دلیل کرونا منفی 10.4 درصد بوده اما در سال آینده بهبود می‌یابد و به بیش از 8درصد می‌رسد که 3 دهم درصد بیشتر از برآورد قبلی این صندوق است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.