معاون وزارت خارجه افغانستان با اشاره بر اهمیت همکاری‌های موثر و دوامدار نهادهای فعال در بخش‌های تجارت و سرمایه‌گذاری بین افغانستان و ایران، ابراز امیدواری کرد برخی مشکلات موجود تجاری بین دو طرف رفع شود.

به گزارش جماران؛ به نقل از ایرنا، معاون وزارت خارجه افغانستان، ایران را شریک مهم تجاری کشورش عنوان کرد و با اشاره به ظرفیت‌های موجود تجاری دو طرف،خواهان فعالیت بیشتر اتاق مشترک تاجران کابل - تهران با هدف تقویت روابط تجاری و گسترش فعالیت دو کشور در حوزه آسیای میانه شد..

«میرویس ناب» در نشست بازرگانان و سرمایه‌گذاران این کشور در ایران با حضور بهادر امینیان، سفیر جمهوری اسلامی ایران بر فراهم‌سازی فرصت، امکانات، تسهیل شرایط و تلاش‌ برای گسترش روابط تجاری و سرمایه‌گذاری  واولویت‌های کاری دولت افغانستان  در ایران تاکید کرد.

وی با اشاره بر اهمیت همکاری‌های موثر و دوامدار نهادهای فعال در بخش‌های تجارت و سرمایه‌گذاری بین افغانستان و ایران، ابراز امیدواری کرد برخی مشکلات موجود تجاری بین دو طرف رفع شود..

بهادر امنیان سفیر جمهوری اسلامی ایران هم این نشست را برای شنیدن دیدگاه‌ها و رسیدگی به مشکلات تاجران افغان در ایران، مهم و ارزنده خواند و ضمن تایید برخی مشکلات موجود اظهار داشت که جمهوری اسلامی ایران همواره تلاش ورزیده تا روابط تجاری میان دو کشور گسترش یابد.

امینیان با اشاره به موضوعات مطرح‌ شده در  این نشست، اظهار داشت که این سفارت برای رسیدگی به مشکلات تاجران افغان از جمله صدور به‌ موقع روادید برای آنان و خانواده‌های‌شان و موضوعات مرتبط دیگر آماده همکاری بوده و از هیچ نوع تلاش دریغ نمی‌کند.

157609920

محمد یونس مومند معاون و خان‌جان الکوزی عضو هیأت مدیرهٔ اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان و چند تن از تاجران و سرمایه‌گذاران افغان، پیرامون چالش‌های موجود در تجارت و ترانزیت میان افغانستان و ایران، انتقال سریع کالاهای تجاری در بندر چابهار و صدور به‌موقع روادید برای تاجران افغان و خانواده‌های‌ آنها در ایران صحبت کرده و خواهان ایجاد سهولت‌های بیشتر شدند.

براساس گزارش اداره آمار افغانستان جمهوری اسلامی ایران در سال 1398 بزرگترین شریک تجاری افغانستان شناخته شد به طوری که توانست در سال گذشته جایگاه نخست در صادرات به افغانستان را به خود اختصاص دهد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.