رهبران جنبش حماس و جهاد اسلامی نشستی را در قاهره برگزار و درباره مسائل فلسطین گفتگو کردند.

به گزارش جماران، به نقل از روزنامه عربی۲۱، در بیانیه صادره از سوی حماس آمده است: جنبش حماس و جهاد اسلامی سه‌شنبه نشستی را در قاهره برگزار و درباره خطرات علیه مسئله فلسطین در سایه تلاش‌ها برای از بین بردن این مسئله و مقابله با معامله قرن و تدابیر مربوط به یهودی‌سازی قدس و سیطره بر مسجد الاقصی و تقسیم زمانی و مکانی آن بحث و تبادل نظر کردند.

در این نشست اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس و زیاد نخاله، دبیرکل جهاد اسلامی ریاست دو هیئت را برعهده داشتند.

دو طرف درباره تلاش برای پایان دادن به مسئله آوارگان و حق آن‌ها برای بازگشت به وطنشان و همچنین تلاش‌های اسرائیل برای الحاق کرانه باختری صحبت کردند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، مساله شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی و حمایت آمریکا از آن و توطئه‌ها برای حذف مساله آوارگان فلسطینی از محورهای این دیدار بود.

هنیه و نخاله در مورد تجاوز دو روزه اخیر دشمن صهیونیستی به نوار غزه که به شهادت بهاء ابو العطا از فرماندهان ارشد گروهان‌های قدس منجر شد و تلاش دشمن برای ترور اکرم العجوری عضو دفتر سیاسی جهاد اسلامی در دمشق نیز گفتگو کردند.

این دو رهبر فلسطینی در بخش دیگری از این دیدار به بررسی مساله اسرای فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی و اوضاع سخت و ناگوار آنان پرداختند و بر ضرورت پایان رنج و محنت‌های آنان و تلاش برای آزادی آن‌ها از زندان تاکید کردند.

اسماعیل هنیه و زیاد نخاله ضمن گفتگو در مورد وضعیت آوارگان فلسطینی در خارج، بر حق ثابت آنان در بازگشت به شهر و دیار خود تاکید کردند. آن‌ها با شیخ رائد صلاح رئیس جنبش اسلامی در فلسطین اشغالی ۱۹۴۸ نیز اعلام همبستگی کردند.

این دو رهبر فلسطینی اعلام کردند که همکاری و هماهنگی بین حماس و جهاد اسلامی به ویژه در چارچوب اتاق مشترک گروه‌های مقاومت در عالی ترین سطح ممکن ادامه خواهد داشت.

از سوی دیگر، دو طرف در مورد اوضاع داخلی فلسطین به ویژه موضوع برگزاری انتخابات بحث و تبادل نظر و بر ضرورت تلاش برای تحقق وحدت ملی به منظور پرداختن بهتر به چالش‌ها و خطرات پیش روی مساله فلسطین و بازسازی فوری ساختار سازمان آزادی بخش تاکید کردند.

برگزاری اعتراضات مسالمت آمیز بازگشت در مرزهای غزه و حضور پررنگ و چشمگیر فلسطینیان در این فعالیت مردمی از دیگر مسائل مطرح شده در این دیدار بود.

دو طرف از مسئولان دولت مصر به خاطر تلاش‌های مبذول شده در راستای تحقق وحدت ملی و توقف تجاوزات و جنایات رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین در نوار غزه تقدیر و تشکر کردند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.