فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: هدف از برگزاری این رزمایش دستیابی به امنیت جمعی و کمک به تحکیم امنیت در منطقه شمال اقیانوس هند است که امروز شاهد اتفافاتی از قبیل دزدی دریایی است.

به گزارش جماران؛ فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: در هر بندری که کشورها از ما برای حضور دعوت کنند، حضور می‌یابیم چه در خلیج مکزیک یا فنلاند یا هر نقطه دیگر از آب‌های بین‌المللی.

امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش صبح امروز (شنبه) در حاشیه بازدید از نمایشگاه توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاد خودکفایی این نیرو در جمع خبرنگاران با اشاره به رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین اظهار داشت: توافقات و طرح ریزی برگزاری این رزمایش طی ماه‌های گذشته با حضور عناصری از نیروهای دریایی ۳ کشور انجام شد و این رزمایش در ماه آینده با اقتدار در آب‌های اقیانوس هند برگزار خواهد شد.

** هدف رزمایش مشترک ایران، چین و روسیه

وی افزود: هدف از برگزاری این رزمایش دستیابی به امنیت جمعی و کمک به تحکیم امنیت در منطقه شمال اقیانوس هند است که امروز شاهد اتفافاتی از قبیل دزدی دریایی است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش همچنین درباره آخرین وضعیت ناوشکن دماوند با بیان اینکه «این ناوشکن تا پایان سال به ناوگان نیروی دریایی ارتش ملحق خواهد شد»، خاطر نشان کرد: ناوشکن دماوند اکنون به آب انداخته شده و تاکنون عملیات تعادل و پایداری آن نیز انجام شده و نصب تجهیزات به سرعت درحال انجام است.

امیر خانزادی با اشاره به آغاز عملیات احیای ناوشکن دماوند از ۲ سال قبل، ادامه داد: این ناوشکن که پیشتر طی ۱۲ سال ساخته شده بود، کار ساخت آن در مدت حدود دو سال به اتمام رسیده است و از ویژگی های قابل توجهی برخوردار است؛ اشکالاتی که به لحاظ طراحی متناسب با دریای خزر لازم بود اعمال شود، به طور کامل انجام شده است. الان آبخور شناور به دلیل تغییراتی که در سامانه رانش انجام شده، کاهش پیدا کرده و این بدان معناست که در آبهای کم عمق تر هم می‌تواند حضور یابد.

وی ادامه داد: موتور خانه، تغییرات جدی داشته و از یک موتورخانه متمرکز به دو موتورخانه به شکل پراکنده کار را پیش بردیم و این شناور ۴ موتور برای سامانه رانش و ۴ شفت مستقل در اختیار دارد؛ این سیستم قابلیت مانور بسیار بالایی را در اختیار ناوشکن دماوند قرار می‌دهد و از طرفی رو سازه تغییراتی جدی داشته و متناسب شده با نیازهای روز عملیات در دریا دکل‌ها تغییراتی پیدا کرده و آماده شده برای نصب رادار جدید چشم عقاب که این رادار به نوعی همه رادارهای دیگر را در خود یکپارچه میکند و رادارهای دیگر از سطح عرشه جمع آوری می شوند.این ناوشکن به سیلو موشک‌های عمود پرتاب مجهز خواهد شد.

فرمانده نداجا با اشاره به برگزاری نمایشگاه توانمندی های دفاعی این نیرو خاطر نشان کرد: در این نمایشگاه تعدادی از محصولاتی که نداجا طی یکسال گذشته به آنها دستیابی پیدا کرده در معرض نمایش عمومی قرار گرفته است.

** ناوگروه‌های‌ ایران آماده حضور در دریاهای آزادند

فرمانده نیروی دریایی ارتش درباره زمان اعزام ناوگروه های ارتش ایران به خلیج مکزیک نیز اظهار کرد: در حال حاضر آمادگی اینکه ناوگروه‌های‌مان در دریاهای آزاد حضور داشته باشند و در اقیانوس های جهان دریانوردی کند و پرچم جمهوری اسلامی ایران را در این آبها به اهتزاز درآورند، وجود دارد و از این بابت محدودیتی وجود ندارد. اینکه دریاهای آزاد جهان در اختیار همه ملت هاست و آنها می‌توانند در دریاهای آزاد دریانوردی کنند یک اصل است.

امیر دریادار خانزادی گفت: در هر بندری که کشورهای دوست از ما برای بازدید و حضور دعوت کنند، حتما حضور خواهیم یافت و به هیچ عنوان هم مهم نیست چه این بندر در خلیج مکزیک یا فنلاند است یا در هر نقطه دیگر از آب‌های بین‌المللی قرار دارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.