معاون وزیر امور خارجه چین ضمن انتقاد از خروج یکجانبه آمریکا از برجام تاکید کرد باید مساله هسته ای ایران را در اسرع وقت به مسیر توافق جامع برگردانیم.

به گزارش جماران، معاون وزیر امور خارجه چین ضمن انتقاد از خروج یکجانبه آمریکا از برجام تاکید کرد باید مساله هسته ای ایران را در اسرع وقت به مسیر توافق جامع برگردانیم.

«چن شیاودونگ» روز چهارشنبه در آیین افتتاح کنفرانس صلح خاورمیانه در پکن افزود: تاریخ نشان داده است پاره کردن توافق هسته ای ایران و اعمال فشار شدید یک جانبه بر تهران نه تنها کارساز نیست بلکه نتایج معکوس هم به دنبال خواهد داشت.

کنفرانس صلح خاورمیانه تحت عنوان "امنیت در خاورمیانه تحت شرایط جدید: چالش ها و چشم اندازها" توسط وزارت امور خارجه چین و با حضور مهمانانی از اروپا، آمریکا و آسیا از جمله جمهوری اسلامی ایران صبح امروز در پکن آغاز شد و تا فردا پنجشنبه ادامه دارد.

معاون وزیر امور خارجه چین در بخش دیگری از سخنانش افزود: خاورمیانه بخش مهمی از ادغام و تعامل چین با جهان است صلح، امنیت و توسعه پایدار در خاورمیانه از آرزوها، منافع و مسئولیت های چین است.

او گفت: فضای خاورمیانه در حال حاضر خیلی صلح آمیز نیست و موضوعات تنش زا یکی پس از دیگری ظهور می کند آشفتگی سیاسی و معضلات امنیتی در بسیاری از کشورهای منطقه همچنان برجسته است.

چن تصریح کرد: علاوه بر توسعه تکاملی، تضادهای ذاتی مانند جغرافیا، قومیت و فرقه ها در خاورمیانه،  ایالات متحده تنها ابرقدرت جهان و تنها کشوری است که تاثیر مهمی در خاورمیانه دارد و ضعیف و یک جانبه بودن سیاست های آمریکا از دلایل برجسته معضلات امنیتی فعلی در منطقه خاورمیانه است.

دستیار وزیر خارجه چین گفت خاورمیانه ناامن است و جهان صلح ندارد چین با میزبانی از این کنفرانس صلح، امیدوار است بستر مفیدی را برای همه طرف ها فراهم کند تا ایده های جدیدی را گشوده و راه های جدیدی را در زمینه حکمرانی امنیتی در خاورمیانه کشف کند.

این مقام چینی با بیان اینکه برای ایجاد امنیت در خاورمیانه، چند جانبه گرایی باید پایه و اساس باشد افزود: واقعیت ها ثابت کرده است که هیچ راهی برای یکجانبه گرایی وجود ندارد فقط با پایبندی به چند جانبه گرایی و مخالفت قاطع با اقدامات یک جانبه،  وحدت، توجه به نگرانی های یکدیگر و دفاع از صلح می توانیم اشتباهات را اصلاح، آنها را متوقف و بحران را به فرصت تبدیل کنیم.

دستیار وزیر خارجه چین از ایجاد امنیت در خاورمیانه به عنوان تضمینی برای جلوگیری از رواج تروریسم یاد کرد و گفت: تروریسم سرطانی است که جامعه را از بین می برد و به کل جهان آسیب می رساند جامعه جهانی باید در مبارزه با تروریسم به دقت به نگرانی های کشورهای خاورمیانه گوش دهد و به آنها کمک کند تا توانایی خود را برای مقابله با تروریسم به طور موثری بهبود بخشند.

چن گفت: چین همیشه در کنار کشورها و مردمان خاورمیانه ایستاده و تلاش های بی وقفه ای برای حفظ عدالت،  صلح و ثبات منطقه ای انجام داده است و همچنان به حمایت از یک مفهوم امنیتی مشترک، جامع و پایدار برای حل مسائل خاورمیانه پرداخته است.

او گفت: چین مایل است با همه طرف های ذیربط همکاری کند تا بتواند نقش سازنده ای در حفظ توسعه پایدار در خاورمیانه داشته باشد و در ساختن جهانی برای صلح پایدار و امنیت جهانی نقش موثری داشته باشد.

کنفرانس صلح خاورمیانه به میزبانی آکادمی مطالعات بین المللی وزارت امور خارجه چین برگزار شده و ۲۰۰ تن از مقامات و دیپلمات ها، کارشناسان و نمایندگانی از بیش از ۳۰ کشور خاورمیانه و جهان در آن شرکت دارند.

تمرکز این کنفرانس بر انصاف و عدالت منطقه ای، چند جانبه گرایی، توسعه برای امنیت و گفت و گو میان تمدن ها است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.