منافع بقای توافق هسته‌ای نیاز به تلاش‌های فوری برای برقراری تعادل بین موضوعات هسته‌ای و اقتصادی آن دارد و همه طرف‌های این توافق باید به تعهدات خود (چه هسته‌ای و چه اقتصادی) عمل کنند و آمریکا هم دست از مداخله و تلاش‌های غیرقانونی برای تحریم نفت ایران بردارد

به گزارش جماران؛ نماینده دائمی روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین سه‌شنبه شب در توئیت‌های جداگانه‌ای اعلام کرد: آمریکا باید به اقدامات علیه تهران و تحریم غیرقانونی نفت این کشور پایان دهد.

«میخائیل اولیانوف» در واکنش به گام چهارم ایران برای کاهش تعهدات هسته‌ای خود در چند توئیت، نوشت: انحرافات از توافق هسته‌ای موسوم به برجام از سوی ایران کاملا قابل پیش بینی بود چرا که تهران متعهد شده است هر ۲ ماه یکبار اقدامات بعدی خود را در کاهش تعهدات انجام دهد.

وی ادامه داد: منافع بقای توافق هسته‌ای نیاز به تلاش‌های فوری برای برقراری تعادل بین موضوعات هسته‌ای و اقتصادی آن دارد و همه طرف‌های این توافق باید به تعهدات خود (چه هسته‌ای و چه اقتصادی) عمل کنند و آمریکا هم دست از مداخله و تلاش‌های غیرقانونی برای تحریم نفت ایران بردارد؛ راه‌حلی که تهیه آن خیلی آسان به نظر می‌رسد اما اجرای آن بسیار دشوار است.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه از آغاز گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران خبر داد و گفت: از فردا چهارشنبه به سانتریفیوژهای مستقر در فردو گاز تزریق می‌کنیم.

روحانی افزود: گام چهارم ما هم مثل سه‌گام دیگر قابل بازگشت است. هر زمانی ‌آنها به تعهدات کامل خودشان برگشتند ما هم به تعهدات کامل خود بر میگردیم.معیار را اول ژانویه ۲۰۱۷گذاشتیم و گفتیم آنها برگردند به اول ژانویه۲۰۱۷ ما هم به اول ژانویه ۲۰۱۷ برمی‌گردیم.

۱۹ اردیبهشت‌ماه امسال، نخستین گام جمهوری اسلامی ایران در قالب افزایش میزان تولید اورانیوم در سطح ۳.۶۷ درصد کلید خورد.

براین اساس تهران اعلام کرد که به محدودیت‌های برجام در زمینه میزان ذخایر اورانیوم ۳.۶۷ درصد و ۱۳۰ تن آب سنگین پایبند نخواهد بود.

تهران در این زمینه مهلت ۶۰ روزه داده بود که در صورت برآورده نشدن مطالبات ایران و تداوم بی‌توجهی طرف‌های برجام به تعهدات‌شان، بویژه در تسهیل فروش نفت و انتقال مالی، گام‌های بعدی را برمی‌دارد.

برهمین اساس، به دنبال پایبند نبودن گروه ۱+۴ به تعهداتشان و برآورده نشدن مطالبات تهران در این توافق، گام دوم کاهش تعهدات خود در توافق هسته‌ای از ۱۶ تیرماه اجرایی شد. براساس این برنامه‌، ایران دیگر محدودیت سطح غنی‌سازی تا سقف ۳.۶۷ را رعایت نخواهد کرد و این میزان به ۴.۵ درصد افزایش یافت.

همان زمان جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر ادامه کاهش تعهدات برجامی خود تاکید کرد که این گام‌ها در چهارچوب برجام و طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ این توافق است؛‌ ضمن آنکه این اقدامات در کاهش تعهدات هسته‌ای برگشت‌پذیر است و هر گاه شرکای اروپایی اقدام به اجرای تعهدات خود در برجام کرده و منافع ایران در توافق هسته‌ای تأمین شود تهران نیز به سرعت می‌تواند کاهش تعهدات خود را متوقف کند.

گام سوم را رئیس جمهوری اسلامی ایران ۱۳ شهریورماه بعد از پایان جلسه سران قوا اعلام کرد و گفت، از ۱۵ شهریور این مرحله کلید می‌خورد. وی تاکید کرد، هر آنچه کشور در زمینه تحقیق و توسعه فناوری هسته‌ای نیاز دارد، سازمان انرژی اتمی اقدام کند.

روحانی افزود:‌ اقدام‌های ایران در چارچوب مقررات آژانس خواهد بود، البته مهلت ۶۰ روزه دیگری پیش روی اروپاست، هر زمان به تعهدات خود برگردند ما نیز به تعهدات برجامی بر می‌گردیم.

درباره جزئیات گام سوم کاهش تعهدات برجامی «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی، ۱۶ شهریورماه در نشست خبری گفت: قرار بود از ابتدای سال یازدهم برجام، گازدهی ماشین آی.آر۶ (IR۶) انجام شود که ما آن را در گام سوم شروع کردیم.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.