مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: اقدام نظامی ترکیه موجب تضعیف ثبات منطقه می‌شود.

به گزارش جماران؛ «فدریکا موگرینی» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تأکید بر توقف حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه، اظهار کرد: این اقدام موجب آوارگی بیشتر مردم و تضعیف ثبات در کل منطقه می‌شود.

موگرینی روز چهارشنبه با ایراد سخنانی در پارلمان اروپا گفت: ما از ترکیه می‌خواهیم که فوراً اقدام نظامی یکجانبه را متوقف کند.

وی افزود: خصومت‌های نظامی تازه در شمال شرق سوریه، ثبات کل منطقه را تضعیف کرده و وضع غیرنظامیان را وخیم‌تر و موجب آوارگی بیشتر خواهد شد.

ترکیه، هدف از حمله به شمال سوریه را که عصر چهارشنبه آغاز شد، ایجاد منطقه حائل برای بازگشت آوارگان سوری اعلام کرده است اما تحلیلگران، هدف اصلی از این اقدام را مقابله با نیروهای کُرد موسوم به «یگان‌های مدافع خلق» می‌دانند.

ترکیه این یگان‌ها را وابسته به پ.ک.ک و حضور آنها در مرز خود را تهدید قلمداد می‌کند.

موگرینی در ادامه سخنرانی خود، گفت: همانطور که «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا ساعاتی پیش اعلام کرد، تردیدی نیست که اتحادیه اروپا هزینه ایجاد زیرساخت برای پذیرش صدها هزار آواره سوری در شمال شرق سوریه را تأمین نخواهد کرد.

وی افزود: اتحادیه اروپا در مناطقی که حقوق جمعیت محلی نادیده گرفته شود یا نقض و وخیم شود، کمک‌هایی برای توسعه و ثبات آن مناطق ارائه نمی‌دهد.

اقدام ترکیه در تهاجم به شمال سوریه با مخالفت و محکومیت گسترده جهانی روبرو شده است.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه عصر چهارشنبه از آغاز عملیات نظامی در شمال شرق سوریه خبر داد.

اردوغان افزود: عملیات موسوم به «چشمه صلحِ» نیروهای ارتش ترکیه به همراه ارتش آزاد سوریه علیه نیروهای «پ.ک.ک» و «ی.پ.گ» و داعش در شمال سوریه آغاز شده است.

این عملیات با مخالفت های جهانی مواجه شده و ترکیه بدون توجه به این مخالفت ها، تهدید خود را پس از چند روز عملی کرد.

دیپلمات‌های غربی اعلام کردند که شورای امنیت سازمان ملل امروز (پنجشنبه) پشت درهای بسته در مورد سوریه تشکیل جلسه می‌دهد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.