طی بیانیه ای، به تعهد کشورمان در پیشگیری و مبارزه با تمامی اشکال قاچاق پرداخته شده و می افزاید: ایران در سال های اخیر گام های بزرگی را در همه سطوح ملی، منطقه ای و جهانی در مبارزه با قاچاق انسان برداشته است. در سطح بین المللی نیز ایران عضو چندین کنوانسیون بین المللی بوده و یادداشت تفاهم های جداگانه ای را با سازمان بین المللی مهاجرت و سازمان بین الملی کار جهت تقویت ظرفیت نهادهای خود در مبارزه با قاچاق انسان، امضاء کرده است.

به گزارش جماران؛ نماینده ایران در دفتر سازمان ملل در وین، تحریم‌های قهری یکجانبه را مانع اصلی تحقق مبارزه جامع و یکپارچه بین المللی با قاچاق انسان برشمرد.

در نشست گروه کاری کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته سازمان ملل که از ۹ تا ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۹ (۱۹- ۲۳ شهریور) در وین برگزار شد، نماینده کشورمان با قرائت بیانیه ای، ضمن تاکید بر ضرورت اتخاذ رویکرد جامع بین المللی با در نظر داشتن ریشه های اصلی و زمینه ساز قاچاق انسان، اقدامات قهری یکجانبه را یکی از مهمترین موانع پیش روی همکاری های بین المللی در مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی خواند.

در این بیانیه با اشاره به اینکه قاچاق و بهره کشی انسان کماکان یک واقعیت تلخ برای بسیاری از زنان و کودکان در سراسر جهان است، این پدیده را یکی از بزرگترین نقض های حقوق بشر و کرامت انسان خواند که کماکان بسیاری از کشورها از آن رنج می برند و هیچ کشوری از این جرم در امان نیست.

نماینده کشورمان با اشاره به اینکه تجاوز و دخالت خارجی، اشغال، جنگ، تروریسم، بی ثباتی سیاسی، پاکسازی نژادی، نسل کشی و اقدامات قهری یکجانبه از جمله عواملی هستند که در نهایت سبب آوارگی و قربانی شدن افراد در پدیده قاچاق انسان و بردگی می شوند، افزود: رسیدگی به این چالش در وهله اول وظیفه سازمان های بین المللی از جمله دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل بوده و این سازمان ها نباید فقط بر روی نشانه های این پدیده ها تمرکز کنند.

این بیانیه ضمن تاکید بر اینکه مبارزه موثر با چنین پدیده هایی می تواند از طریق رویکرد جامع و منسجم از جمله از طریق گفتگو و همکاری در همه سطوح به دست آید، می افزاید: رسیدگی به ریشه ها، پیشگیری، محافظت از قربانیان، تعقیب و مجازات قاچاقچیان و مشارکت در همه سطوح جهانی، بایستی ستون هر رویکرد جامع در مبارزه با قاچاق افراد باشد.

همچنین، با اشاره به نیاز فوری برای ارتقای همکاری های بین المللی از طریق ارائه کمک های فنی و ظرفیت سازی برای مبارزه با قاچاق انسان، تاکید شده است که ارائه آموزش و آگاهی افزایی به ویژه برای افرادی که احتمال ارتباط و استفاده از سرویس های ارائه شده توسط قاچاقچیان را دارند، ضروری می باشد.

در بخش دیگری از این بیانیه، به تعهد کشورمان در پیشگیری و مبارزه با تمامی اشکال قاچاق پرداخته شده و می افزاید: ایران در سال های اخیر گام های بزرگی را در همه سطوح ملی، منطقه ای و جهانی در مبارزه با قاچاق انسان برداشته است. در سطح بین المللی نیز ایران عضو چندین کنوانسیون بین المللی بوده و یادداشت تفاهم های جداگانه ای را با سازمان بین المللی مهاجرت و سازمان بین الملی کار جهت تقویت ظرفیت نهادهای خود در مبارزه با قاچاق انسان، امضاء کرده است.

نمایندگی کشورمان در پایان با اشاره به تلاش های صورت گرفته در مبارزه با قاچاق انسان، می افزاید: جمهوری اسلامی معتقد است که اقدامات قهری یکجانبه برخلاف حقوق و اصول بین الملل و نیز تعداد بی شماری از قطعنامه های سازمان ملل، کماکان مانع اختصاص منابع برای پیشگیری و مبارزه با قاچاق انسان شده و در همکاری های بین المللی اختلال ایجاد کرده است. چنین تدابیر غیرقانونی که به مثابه تروریسم اقتصادی می باشند، مانع ارائه به موقع کمک های فنی که برای پیشگیری موثر و مبارزه با قاچاق انسان ضروری است، شده اند. جمهوری اسلامی تحریم های غیرقانونی یکجانبه را برای واکنش جمعی به جرایم فراملی از جمله مبارزه با قاچاق انسان مضر خوانده و نگرانی عمیق خود را در مورد اثرات منفی اقدامات قهری غیرقانونی بر حاکمیت قانون در همه سطوح اعلام می کند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.