رئیس قوه قضاییه با اشاره به آزادی نفتکش «گریس-۱» با حکم دیوان عالی جبل الطارق، بر ضرورت پیگیری‌های حقوقی برای دریافت خسارت از توقیف کنندگان این نفتکش تاکیدکرد.

به گزارش جماران، حجت الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسی روز دوشنبه در جلسه شورای عالی قضایی، رفع توقیف نفتکش «گریس-۱» با حکم دیوان عالی جبل الطارق را نمونه ای از شکست دشمن در روزهای اخیر دانست و تاکید کرد: این میزان از توقیف، صرفا با آزادسازی جبران نمی شود بلکه باید با پیگیری های حقوقی، خسارت دریافت شود تا درس عبرتی باشد برای همه آنها که بر خلاف موازین بین المللی اقدام می کنند.

اجرای عدالت، رکن ولایت علوی است

وی با تبریک عید سعید غدیر خم گفت: امروز خدا را شاکریم که جلوه ولایت را در نظام مقدس جمهوری اسلامی داریم و ولایت فقیه و حاکمیت فقه و آموزه های دین از برکات غدیر است.  در این جلوه، آنچه از خوبیها و برکات می بینیم ناشی از برکات ولایت است؛ لذا با همه عربده کشیها و ظلم و تعدی دشمنان، تمام ترفندها، مکرها و حیلههایشان نقش بر آب است. چون این نظام، جلوه ولایت علوی است.

رییس قوه قضاییه افزود: اگر امروز نهیب ولی فقیه عادل در راس نظام اسلامی و اقتدار جمهوری اسلامی، دشمن را مستاصل کرده است، همگی از برکات ولایت علوی در نظام است که باید شکرگزار آن باشیم و شکرگزاری نیز تنها در گرو ولایت پذیری است.

رئیسی با بیان اینکه اولین رکن ولایت علوی برای ما اجرای عدالت است، گفت: وضع قانون عادلانه، اجرای بدون تبعیض قانون و صدور حکم عادلانه از مصادیق اجرای عدالت در سه قوه است و امروز مهمترین پیام غدیر، اجرای عدالت در پرتو آموزه های دین و شریعت است و ما تردید نداریم که مردان و زنان صالح در جای جای این کشور با تمسک به قوانین اسلامی و اراده های پولادین، همواره مصمم به اجرای عدالت هستند.

وی تاکید کرد: اجرای عدالت باید به گونه ای باشد که مردم آن را احساس کنند. اینکه برخی می گویند به هر حال یک طرف از اجرای عدالت قضایی، ناراضی خواهدبود، حرف کامل و دقیقی نیست زیرا عدالت، امری فطری است و کسانی هم که به ظاهر از یک حکم ناراضی باشند، در خلوت خود از اجرای عدالت احساس رضایت میکنند.

تاکید بر  برخورد با یقه سفیدها
رئیس قوه قضاییه به عزم دستگاه قضایی برای برخورد با همه مظاهر فساد و تبعیض اشاره کرد و گفت: ما مصمم هستیم که با همه افراد حتی یقه سفیدها که فکر میکنند خط قرمز هستند و میتوانند قانون را با استفاده از روابط و نفوذ خود دور بزنند، برخورد کنیم. ما در برخورد با مفاسد، هیچ خط قرمزی جز اجرای قانون نمیشناسیم.

وی افزود: همکاران بنده در دستگاه قضایی و همه مجریان قانون بدانند که اجرای عدالت، رضای خدا و مردم را در پی خواهد داشت و ناراضی بودن عده ای قلیل، به هیچ عنوان تعیین کننده و اثربخش نیست.

در  این جلسه دستورالعملی به تصویب رسید که بر اساس آن کلیه دادگاهها و دادسراها مکلف شدند برخی پرونده ها را پیش از طرح در محاکم، جهت برقراری صلح و سازش الزاما به شورای حل اختلاف ارجاع دهند.

بر اساس این دستورالعمل که به امضای رئیس قوه قضاییه رسید، ارجاع پروندههای مربوط به تمامی جرایم قابل گذشت، جنبه خصوصی جرایم واجد دو جنبه عمومی و خصوصی و کلیه اختلافات و دعاوی خانوادگی و دیگر دعاوی مدنی به شورای حل اختلاف با لحاظ شرایطی، الزامی شد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.