وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره خبرهای منتشر شده مبنی بر دیدار سناتور راند پال از کنگره آمریکا هم گفت: من در سفرهایی که به نیویورک دارم با نمایندگان کنگره که نمایندگان مردم آمریکا و نه فرستاده دولت این کشور گفت وگو کردم و باز هم انجام می دهم اما اینکه با چه کسانی گفت وگو می کنم را به خودشان واگذار می کنم تا اعلام کنند.

به گزارش جماران؛ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره ادعای رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر هدف قراردادن یک پهپاد ایرانی در تنگه هرمز، گفت: موضوع پهپاد هنوز تحت بررسی است و بر اساس اطلاعاتی که از تهران دریافت کرده ام اطلاعی نداریم که پهپادی از دست داده باشیم.

‌محمد جواد ظریف روز پنج شنبه پس از دیدار با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد این مطلب را در جمع خبرنگاران مطرح کرد و افزود: باید منتظر اظهار نظر مقامات نظامی در این باره باشیم.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ساعاتی پیش از این در ابتدای یک سخنرانی مدعی شد نیروی دریایی این کشور یک پهپاد ایرانی را در تنگه هرمز مورد هدف قرار داده است.

دیدار با نمایندگان مردم آمریکا

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین درباره خبرهای منتشر شده مبنی بر دیدار سناتور راند پال از کنگره آمریکا هم گفت: من در سفرهایی که به نیویورک دارم با نمایندگان کنگره که نمایندگان مردم آمریکا و نه فرستاده دولت این کشور گفت وگو کردم و باز هم انجام می دهم اما اینکه با چه کسانی گفت وگو می کنم را به خودشان واگذار می کنم تا اعلام کنند.

جابجایی مقر سازمان ملل متحد از نیویورک

ظریف در پاسخ به این سوال که با توجه به خروج آمریکا از پیمان ها و نهادهای بین المللی و محدودیت هایی که برای دیپلمات ها ایجاد می کنند، لزوم جابجایی مقر سازمان ملل متحد از نیویورک ر اجلاس جنبش عدم تعهد که در ونزوئلا برگزار می شود، مطرح خواهد شد؟ گفت: این مساله از سال ها پیش در بعضی محافل مطرح است اما بعید می دانم در این اجلاس "نم" (جنبش عدم تعهد) مطرح شود.

وی ادامه داد: در این اجلاس حتماً درباره اقدامات خلاف حقوق بین الملل آمریکا و مداخلات این کشور صحبت خواهد شد.

پیشنهاد مکرون

وزیر امور خارجه درباره گفت وگوی امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه با حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و گام سوم هم گفت: هنوز درباره اینکه چه اقدامی به عنوان گام سوم انجام شود، به یک تصمیم قطعی نرسیده ایم. اقدام لازم را انجام خواهیم داد؛ پیش بینی های متعددی وجود دارد و ما مطابق برجام یکی از این انتخاب ها را برمی گزینیم.

ظریف افزود: نظر آقای مکرون این بوده تا برای کاهش تنش تلاش کنند، ما هم در داخل خبر ریاست جمهوری است با هر اقدامی که برجام اجرا و جنگ اقتصادی متوقف شود، همکاری می کنیم.

پاسخ به سعودی ها

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره ادعای سعودی ها مبنی بر دخالت ایران در خاورمیانه هم اظهار کرد: ما در خاورمیانه هستیم و داخل آن نشده ایم. ضمن اینکه ما یمن را بمباران نکردیم، نخست وزیر لبنان را زندانی نکردیم؛ کسانی که این کار را انجام دادند باید پاسخگو باشند.

ظریف روز یکشنبه برای شرکت در نشست شورای اقتصادی-اجتماعی سازمان ملل متحد وارد نیویورک شد و قرار است روز جمعه برای شرکت در اجلاس جنبش عدم تعهد عازم کاراکاس پایتخت ونزوئلا شود. نیکاراگوئه و بولیوی مقصد بعدی این دوره از سفر ظریف خواهد بود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.