اخبار مرتبط

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: آنچه آنها می گویند این است که ایران به طور کامل تسلیم خواسته های آمریکا شود. این عادلانه نیست چرا که ما نه تنها با آمریکا بلکه با تعدادی از کشورها یک توافق داشتیم. ما توجه دادیم که آمریکا می کوشد تا ایران را در یک مسیر ناعادلانه ای قرار دهد.

به گزارش جماران؛ نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه آمریکایی ها با اعمال تحریم های متعدد و فشار بر مردم ایران نشان داده اند که علاقه ای به دیپلماسی ندارند، گفت: به طور مشخص در شرایط جنگ اقتصادی آمریکا بر علیه ایران هستیم.

مجید تخت روانچی روز سه شنبه در گفت و گو با شبکه خبری سی ان ان در پاسخ به این سوال که آیا تحریم های جدید به معنای آن است که تمام درهای دیپلماسی بسته شده است؟ گفت: این به معنای آن است که آمریکا به دیپلماسی واقعی علاقمند نیست.

وی افزود: آنچه آنها می گویند این است که ایران به طور کامل تسلیم خواسته های آمریکا شود. این عادلانه نیست چرا که ما نه تنها با آمریکا بلکه با تعدادی از کشورها یک توافق داشتیم. ما توجه دادیم که آمریکا می کوشد تا ایران را در یک مسیر ناعادلانه ای قرار دهد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: در نهایت دولت ترامپ از توافق هسته ای ایران خارج شد و از این نقطه، ما شاهد آشفتگی در منطقه خود بوده ایم که امروز هم می بینیم. این دولت با خروج از برجام آغاز کرد، سپس معافیت های خرید نفت از ایران را کنار گذاشت، سپاه پاسداران را به لیست تحریمی افزودند و سپس ناوهای جنگی خود را اعزام کردند.

تخت روانچی تصریح کرد: اینها نشان می دهد که آنها به دیپلماسی علاقمند نیستند.

وی در پاسخ به این سوال که این ایران بود که پهپاد آمریکایی را سرنگون کرد، گفت: ایران این کار را انجام داد برای اینکه پهپاد به حریم هوایی ایران وارد شده بود. ما چهار بار به این پهپاد هشدار دادیم اما آنها به این هشدارها گوش ندادند.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به این سوال که رئیس جمهوری روحانی گفته است تحریم و جنگ دو روی یک سکه هستند، آیا معتقدید که با آمریکا در حال جنگ هستید؟ اظهار کرد: به طور مشخص ما در حال جنگ اقتصادی با آمریکا هستیم.

156426580 (1)

تخت روانچی ادامه داد: دولت آمریکا هر گونه فشاری را که می توانسته بر ایران اعمال کرده است. این از نظر ما یک جنایت جنگی است.

وی به این سوال که آیا به اقتصاد ایران هم آسیب زده است، گفت: به طور مشخص به مردم ایران آسیب رسانده است. ما باید مدیریت کنیم و این کار را خواهیم کرد اما واقعیت این است که دولت آمریکا فشار زیادی را بر مردم ایران اعمال می کنند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل در باره اینکه چه راهی برای گفت وگو با ایران وجود دارد، گفت: چگونه می توانیم با دولتی مذاکره کنیم که تلاش می کند فشار را بر ایران سخت تر کند. روز گذشته آنها تحریم های دیگری را بر ایران وضع کردند. چگونه می توانیم مذاکره را با چنین دولتی شروع کنیم که ایران را تهدید می کند؟

تخت روانچی در پاسخ به این سوال که چطور کره شمالی که در تحریم است با آمریکا مذاکره می کند اما ایران این کار را انجام نمی دهد؟ گفت: وضعیت کره شمالی کاملاً با ایران متفاوت است. معتقدم درباره ایران باید فرهنگ ایران را فهمید. فرهنگ ایران، اجبار، ارعاب و فشار از سوی هیچ کسی را نمی پذیرد.

وی تاکید کرد: اگر آمریکا در پیشنهاد مذاکره با ایران جدی است باید به ایران احترام بگذارد، باید از زبان صحیح برای گفت وگو ایران استفاده کند.

نماینده ایران در پاسخ به اینکه آیا می پذیرید تحریم ها باشد و آنها زبانشان را عوض کنند، گفت: ما درباره یک رفتار بزک شده صحبت نمی کنیم بلکه ما به دنبال آن هستیم که رفتار متفاوتی از سوی دولت آمریکا داشته باشیم.

تخت روانچی درباره حمله احتمالی آمریکا به ایران در پی سرنگونی پهپاد آن کشور هم تصریح کرد: در آن صورت، فکر می کنم تمام منطقه از دست می رفت. به طور مشخص ایران هیچ گونه حمله ای را به سرزمین های خود نمی پذیرد و بدون تردید ما به هر حمله ای به کشورمان پاسخ می دهیم.

وی به این سوال که آیا به صورت نظامی حتی علیه نیروهای آمریکایی پاسخ خواهید داد، گفت: من هیچ پیشنهادی را ارائه نمی کنم اما می گویم که برای ما پذیرفته نیست که دست روی دست بگذاریم بلکه به هر حمله ای پاسخ خواهیم داد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.