اخبار مرتبط

بیانیه اتحادیه اروپا حاکیست ، توافق هسته ای نقش اساسی در افزایش ثبات و امنیت منطقه خاورمیانه ایفا می کند و عنصر اصلی توافق منع گسترش سلاح های هسته ای جهانی به حساب می آید.

به گزارش جماران؛ براساس بیانیه اتحادیه اروپا، هلگا اشمید با سفر اخیر خود به کشورهای منطقه خلیج فارس از جمله ایران، دوباره از این فرصت برای تکرار تعهد اتحادیه اروپا به اجرای توافق هسته ای برجام استفاده کرد.

اشمید دیروز روز شنبه (۲۵ خرداد ۱۳۹۸) با عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی دیدار کرد.محور اصلی رایزنی عراقچی و اشمید اجرای برجام و تصمیم جمهوری اسلامی ایران برای کاهش تعهدات برجامی بوده است.

بیانیه اتحادیه اروپا حاکیست ، توافق هسته ای نقش اساسی در افزایش ثبات و امنیت منطقه خاورمیانه ایفا می کند و عنصر اصلی توافق منع گسترش سلاح های هسته ای جهانی به حساب می آید.

توافق هسته ای (برجام) در حال اجرا شدن است و هدف اصلی آن اطمینان یافتن از این که ایران مواد یا تجهیزات برای ساخت سلاح هسته ای را به دست نمی آورد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در ۱۵ گزارش خود تایید می کند که ایران به تمام تعهدات هسته ای خود تا کنون پایبند بوده است.

دبیر کل اقدام خارجی اتحادیه اروپا در سفر به ایران در مورد آخرین تلاش های اروپا در مورد توافق هسته ای با مقامات ایرانی گفت و گو کرد و وی همچنین بر ادامه تجارت قانونی اروپا با ایران از طریق ساز و کار مالی اینستکس تاکید کرد.

هلگا اشمیت دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و «ماری دوسارنز» رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس فرانسه، با سفر به تهران، با برخی مقام‌های ایران دیدار و درباره برجام و همچنین کانال مالی اروپا برای تجارت با ایران گفت‌وگو کرده‌اند.

اشمیت پیش از سفر به ایران، به امارات متحده عربی، عمان و قطر سفر کرد.

همچنین ماری دوسارنز رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس فرانسه، روز شنبه با علی لاریجانی، رییس مجلس ایران دیدار کرد.

لاریجانی در این دیدار گفت: «با وجود مذاکرات متعددی که وجود داشت اما وعده رییس جمهوری فرانسه به رییس جمهوری ایران برای حفظ برجام محقق نشد، در واقع باید گفت مکانیزم اینستکس روی کاغذ مانده است.»

رییس مجلس ایران ادامه داد: «شرکت توتال اولین شرکت فرانسوی بود که بعد از خروج ترامپ از برجام ایران را ترک کرد.»

رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس فرانسه نیز درباره کانال مالی اروپا برای تجارت با ایران گفت: «تلاش‌هایی در حال انجام است که برجام حفظ شود و فرانسه برای رسیدن به این هدف مصمم بوده، این مهم است که طرفین مذاکره به نقطه نظرات مشترک برسند، اراده‌ای در اتحادیه اروپا وجود دارد که برجام حفظ شود.»

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.