سخنگوی جامعه روحانیت مبارز تاکید کرد: ممکن است بنا به خواست مجموعه به انتخابات هم ورود کنیم یا ممکن است به این دلیل که حرکت دیگری تحت عنوان شورای وحدت شکل گرفته ورود نکنیم. جلسات وحدت وجود دارد درنتیجه شاید اصلا بحث به اینجا منتقل نشود.

به گزارش جماران، حجت‌الاسلام مصباحی مقدم  جزئیات رویکردها و تصمیمات مدنظر جامعه روحانیت مبارز را طی ماه‌های آینده را به تفصیل بیان کرد.

 

***فکر می‌کنید جامعه روحانیت مبارز امروز چه جایگاهی بین سایر احزاب اصولگرا دارد؟

جامعه روحانیت مبارز اصولا در عرض احزاب نیست؛ چراکه حزب نیست و هیچ‌گاه هم قبول نکرده که در عداد احزاب در بیاید یا کارکرد یک حزب را داشته باشد. جامعه روحانیت مبارز چه در زمان امام(ره) و چه پس از رحلت ایشان بنا را براین گذاشته که به عنوان جایگاهی در تراز بازوی رهبری عمل کند و هَمّ و همت خود را جهت حفظ اسلام و ارزش‌های اسلامی و همچنین حفظ نظام جمهوری اسلامی و پیش‌بردن اهداف این نظام گذاشته است. پس نگاهش نگاه فراگیر و ملی است. نگاهش نگاه سیاسی جزئی و خرد نیست.

***اما وقتی به سابقه جامعه روحانیت نگاه می‌کنیم؛ می‌بینیم که مردم در انتخابات‌های اول تا پنجم مجلس لیست‌های ارائه شده توسط جامعه روحانیت را مورد اقبال قرار داده‌اند. یا در انتخابات مجلس دهم آقای موحدی کرمانی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز به عنوان رئیس شورای اصولگرایان انتخاب شدند. همچنین موارد متعدد دیگر می‌بینیم که این جامعه فعالیت سیاسی دارد و فعالیت سیاسی‌شان هم کم نیست.

شکی نیست. جامعه روحانیت در انتخابات سکوت نمی‌کند. در انتخابات ورود می‌کنند و نظر می‌دهند ولی جامعه روحانیت مبنایش از گذشته این بوده و الان هم این است که در عداد احزاب قرار نمی‌گیرد تا قدرت را به دست بیاورد.

***اما حداقل این است که احزاب سیاسی را هدایتگری می‌کند.

این هدایتگری جایگاه روحانیت است و در گذشته هم وجود داشته است. جامعه روحانیت مبارز جایگاه خود را تغییر نداده است.

خروجی کار جمنا مورد قبول همه بود

***زمانی که جمنا در حال تشکیل بود عده‌ای از شخصیت‌های سیاسی کشور نزد آیت الله موحدی کرمانی آمدند و درباره تشکیل جمنا با ایشان مشورت کردند، ایشان هم گروهی از اعضای جامعه روحانیت را انتخاب کردند تا در تعامل با دیگر شخصیت‌ها جمنا را تشکیل دهند. حال باتوجه به اینکه جامعه روحانیت هم در تشکیل این جبهه نقش داشته است عملکرد جمنا را طی سال‌های گذشته در انتخابات چگونه ارزیابی می‌کنید و فکر می‌کنید الان در کجای راه قرار دارد؟

تا انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ عملکرد جمنا خیلی خوب بود و نتیجه‌اش هم این بود که گرچه منتهی به پیروزی کاندیدای این مجموعه نشد، ولی منتهی به کاندیدای واحد شد و آن کاندیدای واحد ۱۶ میلیون رای آورد و این نتیجه‌ای مثبت بود.

***انتقادی که نسبت به جمنا وجود دارد این است که خیلی از اصولگرایان معتقدند جمنا همه خانواده بزرگ اصولگرایان را در خود جای نداده است و می‌گویند جمنا بخشی از جریان اصولگرایی است و این شاید باعث نوعی انشقاق شود. آیا شما قبول دارید که اصولگرایان چنین مشکلی در ائتلافشان داشته‌اند؟

جمنا از نظر فراگیری شاید توانست فراگیرترین مجموعه را محقق کند اما نه به معنای پوشش کامل و صددرصدی. آنهایی هم که از این چتر خارج بودند، با نتیجه و خروجی عملکرد جمنا همراه شدند گرچه در آن فرایند شرکت نداشتند. درنتیجه انشقاق و شکافی نبود چراکه خروجی کار مقبول همه بود. جمنا از آن به بعد هم حرکتی انجام نداده که بخواهد راهی متفاوت را طی کند.

رقابت درون‌جریانی برای اصلاح‌طلبان و اصولگرایان مناسب نیست

***نظر شما درباره ارائه لیست واحد یا لیست‌های متعدد و مستقل برای دو جریان سیاسی کشور در انتخابات اسفندماه چیست؟

من معتقدم اگر این دو جریان سیاسی بتوانند هرکدام یک ائتلاف فراگیر تشکیل دهند و رقابتی تنگاتنگ در انتخابات مجلس داشته باشند، شور انتخاباتی بالا می‌رود و سطح مشارکت مردم هم بیشتر خواهد شد و انتخابات بهتری خواهیم داشت و درنتیجه خروجی آن هم بهتر خواهد بود.

اما اگر کارزار انتخاباتی به دو رقابت درون جریانی و برون جریانی بیانجامد، شاید مناسب نباشد؛ چراکه ممکن است نتیجه‌اش انتخاباتی ضعیف‌تر و خروجی‌اش هم نمایندگانی باشند که از شایستگی‌های بالایی برخوردار نباشند.

تغییر اسامی ائتلاف‌های اصولگرایان تغییر ماهیت را ایجاد نمی‌کند

***انتقادی که به اصولگرایان وارد می‌شود این است که در هر انتخابات با یک اسم وارد می‌شوند. از آنجایی که احزاب همان احزاب هستند و شخصیت‌های این جریان هم همان شخصیت‌ها هستند فکر می‌کنید مقصود از این تغییر عنوان‌ها چیست؟ و تاثیر آن بر افکار عمومی را چطور تحلیل می‌کنید؟

بنده شخصا معتقد نیستم که این تغییر اسامی تغییر ماهیت را پدید می‌آورد. به نظر من علت این تغییر اسامی و عناوین تخریب‌هایی است که جریان رقیب  وارد می‌کند. بالاخره رسانه‌ها باهم رقابت می‌کنند و به یک عنوان برچسب می‌زنند و آن را دائما تکرار می‌کنند و جا می‌اندازند، حال نتیجه‌اش این می‌شود که در افکار عمومی نسبت به این عنوان اثر منفی پدید می‌آید.

مثلا لغت دلواپسان را مطرح می‌کنند. وقتی این برچسب به مجموعه‌ای که در یک جریان سیاسی ظهور و بروز دارد، اطلاق می‌شود نسبت به کل آن جریان سرایت پیدا می‌کند و نتیجه‌اش این می‌شود که می‌گویند عنوان را عوض کنیم تا این برچسب نچسبد و تاثیر روانی منفی نگذارد. این‌ها را می‌توان تحت عنوان بداخلاقی سیاسی یا انتخاباتی یاد کرد.

به نظر من انتخابات باید سالم برگزار شود هم از نظر جریان برگزاری و هم از نظر تبلیغات. تبلیغات منفی که بخواهد یک طیف را خراب کند، در شأن کشور و نظام جمهوری اسلامی نیست. نباید برچسب زد. از آغاز انقلاب تا الان برچسب‌های متعدد روی جریان ارزشی و اصولگرا گذاشته شده که خود این جریان نمی‌پسندد.

یا به عنوان مثال برای اصولگرایان جریان راست یا تعبیر محافظه‌کار را به کار می‌برند. جریان راست در اندیشه سیاسی غرب کاملا دارای معنا است، پیشینه آن به زمانی برمی‌گردد که در مجلس عوام مجموعه‌ای سمت راست رئیس و مجموعه‌ای هم سمت چپ او می‌نشستند که به اینها جریان راست و جریان چپ می‌گفتند. یا اینکه در غرب زمانی که می‌گفتند جریان راست به معنای لیبرال و زمانی که می‌گفتند چپ به معنای سوسیالیست بود. اما بعضی از سیاستمداران داخلی ما این اصطلاح را وام گرفتند و بدون اینکه به آن معنا ببخشند، به جریان‌های سیاسی بعد از انقلاب چسباندند.

الان خبرگزاری‌های خارجی و شبکه‌های تلویزیونی و ماهواره‌ای آنها حتی شبکه‌های کشورهای عربی کنار ما که عناد و دشمنی با نظام ما را شروع کرده‌اند، وقتی می‌خواهند تبلیغ کنند همین عناوین را به کار می‌برند. یعنی می‌گویند محافظه‌کاران در ایران روی کار آمدند یا محافظه‌کاران در ایران شکست خوردند و ... . این‌ها زیان بار است.

مثلا بعضی از تحلیل‌گران سیاسی در جریان اصلاح‌طلب تقسیماتی قائل می‌شوند و به عنوان مثال می‌گویند نومحافظه کاران. ممکن است تحلیلگری در راستای افکار خودش چنین تقسیماتی را قائل شود اما آن مجموعه راضی به این نامگذاری‌ها نیست و نمی‌خواهد آن برچسب را بپذیرد. من فکر می‌کنم این نوع مسائل است که به تغییر نام‌ها می‌انجامد.

با هم بودن روحانیت کشور «گفت‌و‌گوی ملی» را تحقق می‌بخشد

***یکی از موضوعاتی که اخیرا در جامعه مطرح شده تشکیل جلسات گفت‌وگوی ملی بین شخصیت‌های هر دو جناح سیاسی کشور است. فکر می‌کنید آغاز گفت‌وگوی ملی چقدر مفید خواهد بود؟ آقای باهنر که خود در این جلسات شرکت می‌کند اخیرا گفتند در آن جلسات مطرح شده که در دستگاه‌های مختلف از جمله دولت و مجلس و مجمع تشخیص هم کمیته‌هایی برای انجام این گفت‌وگوها شکل بگیرد، آیا این موضوع در مجمع تشخیص مطرح شده است؟ 

آن بحثی که در ابتدای گفت‌و‌گویمان درباره جامعه روحانیت و مجمع روحانیون داشتیم به نظر من باید از اینجا شروع کرد. اگر از اینجا شروع کنیم، بنده امیدوارم بیشتر به نتیجه برسیم و ما هم طبعا آن را دنبال می‌کردیم.

منتها نقطه آغاز این است که مجموعه روحانیت کشور با هم باشند و با هم نشست داشته باشند و مواضع خود را با هم مرور کنند. باید اختلاف‌نظر و اشتراکات خود را ثبت و مطرح کنند، سپس در اختلافات با هم گفت‌وگو کنند و به کمک هم اختلافات را کاهش دهند و اگر این اتفاق رخ دهد، درنتیجه گفت‌وگوی ملی و انسجام هم تحقق پیدا می‌کند.

این بحث هم از سنخ بحث‌های مجمع تشخیص نیست. ما در مجمع آنقدر دستور کار داریم که فرصت به این موضوع‌ها نمی‌رسد.

لاریجانی هنوز می‌تواند در مجلس باشد

***آقای لاریجانی سه دوره ریاست مجلس را بر عهده داشته و از این حیث دارای تجربیات فراوانی است. بسیاری از مردم و شخصیت‌ها هم ایشان را فردی معقول و منطقی می‌دانند اما برخی اصولگرایان نسبت به ایشان انتقاد دارند و حتی در مجلس دهم تا استیضاح رئیس مجلس هم پیش رفتند. حال فکر می‌کنید حضور یا عدم حضور آقای لاریجانی در انتخابات اسفندماه چه تاثیری در مجلس بعدی دارد؟

من برداشت منفی از آقای لاریجانی ندارم و تصور می‌کنم ایشان فرد شایسته‌ای است و در مدیریت خود هم نسبتا قوی عمل کرده اما به این دلیل که ریاست مجلس ریاست یک قوه است و رئیس مجلس باید موضع بی‌طرفی را نسبت به نمایندگان و فراکسیون‌های مجلس حفظ کند شاید رفتارش به گونه‌ای بوده که بعضی‌ها نپسندیده باشند اما بنده هنوز ظرفیت آقای لاریجانی را برای خدمت در مجلس باقی می‌بینم. به نظر من ایشان هنوز می‌تواند در مجلس باشد و در صورت انتخاب ریاست مجلس را ادامه دهد.

 اجرای اساسنامه جدید «جامعه روحانیت مبارز» به همت دبیرکل

هنوز  در جامعه روحانیت مبارز سخنی از انتخابات مطرح نشده

***بسیاری از احزاب اصولگرا در انتخابات نگاهشان به جامعتین است. باتوجه به اینکه شاید این نگاه در بین احزاب اصولگرا غالب باشد، جامعه روحانیت مبارز برای انتخابات پیش رو چه برنامه‌هایی دارد؟

جامعه روحانیت مبارز الان درصدد توسعه تشکیلات خودش است. همت اولش این است که تشکیلات خود را توسعه دهد. آقای پورمحمدی هم به عنوان دبیرعالی جامعه روحانیت مبارز برای برگزاری انتخابات استانی جامعه روحانیت مرتب به مراکز استان‌ها سفر می‌کند. تا به حال به همین منظور به چند استان سفر کرده و در دستور کار خود دارد که سفر به سایر استان‌ها را ادامه دهد.

آقای پورمحمدی قصد دارد در شش ماهه اول سال جاری این پروسه را تکمیل کند، چون وقتی اساسنامه جامعه روحانیت مبارز تصویب شد، از ایشان خواسته شد که این اساسنامه را اجرایی کند و ایشان هم همت اولش این است. بنابراین ما کمتر به مساله انتخابات فکر می‌کنیم بلکه بیشتر به توسعه تشکیلات و تکمیل این توسعه می‌پردازیم.

گزارشات ایشان مبنی بر اینکه چه سفرهایی داشته‌اند و در این سفرها چه اقداماتی صورت گرفته و جامعه روحانیت استانی در کدام استان‌ها بر اساس اساسنامه جدید مورد بازنگری قرار گرفته به صورت مرتب در جلسات جامعه روحانیت مطرح می‌شود؛ اما  هنوز  در جامعه روحانیت مبارز سخنی از انتخابات مطرح نشده است. این امر تا حدود زیادی به این بر می‌گردد که مجموعه جریان اصولگرا چه انتظاری از جامعه روحانیت داشته باشند.

تقاضای احزاب اصولگرا از جامعه روحانیت

طی سه نشست که تاکنون با احزاب اصولگرا داشتیم تقاضای آنها از جامعه روحانیت این بود که محوریت یک گفت‌وگو را داشته باشند. در این گفت‌وگوها که در محل جامعه روحانیت مبارز انجام شده حداکثر همگرایی و بحث درمورد مهمترین مسائل کشور از جمله مسائل سیاسی بوده است. احزاب اصولگرا خواسته‌اند که این جلسات استمرار پیدا کند درنتیجه این جلسات به صورت ماهانه برگزار خواهد شد اما اینکه در این جلسات به بحث انتخابات هم برسیم یا نرسیم، روشن نیست.

ممکن است با وجود شورای وحدت به بحث‌های انتخاباتی ورود نکنیم

***قاعدتا در ماه‌های آینده باید به بحث انتخابات برسید.

ممکن است بنا به خواست مجموعه به انتخابات هم ورود کنیم یا ممکن است به این دلیل که حرکت دیگری تحت عنوان شورای وحدت شکل گرفته ورود نکنیم. جلسات وحدت وجود دارد درنتیجه شاید اصلا بحث به اینجا منتقل نشود. اگر احیانا اتفاق دیگری در این زمینه رخ داد، آن وقت می‌توان گفت چرخش یا تغییری رخ داده است یا نه.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.