مرکز آمار ایران اعلام کرد: در اردیبهشت ماه ١٣٩٨ عدد شاخص کل (١٠٠=١٣٩٥) به 173.5 واحد رسید که نسبت به ماه قبل ١.٥ درصد افزایش نشان می دهد.

به گزارش جماران؛ نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ماه ١٣٩٨ با رشد 3.6 درصدی به 34.2 درصد رسید.

مرکز آمار ایران روز چهارشنبه اعلام کرد: در اردیبهشت ماه ١٣٩٨ عدد شاخص کل (١٠٠=١٣٩٥) به 173.5 واحد رسید که نسبت به ماه قبل ١.٥ درصد افزایش نشان می دهد.

همچنین در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال 97 به 52.1 درصد است، یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 52.1 درصد بیشتر از اردیبهشت ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌ اند.

شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل 0.7 درصد کاهش و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» ٢.٧ درصد افزایش نشان می دهد. 

درصد تغییرات شاخص قیمت در ماه جاری نسبت به اردیبهشت ماه ١٣٩٧ برای این دو گروه به ترتیب ٨٢.٦ و ٣٩.٩ درصد است.

**تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «قند و شکر و شیرینی» (قند، شکر و نبات) و گروه «نان و غلات» (ماکارونی، انواع برنج ایرانی و رشته آش) می‌باشد. 

در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» گروه «حمل و نقل» (انواع خودرو)، گروه «تفریح و فرهنگ» (مانیتور، تجهیزات رایانه و دوچرخه بچگانه) و گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (تلویزیون خارجی و سایر لوازم خانگی) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

هم‌چنین گروه «سبزیجات» (پیاز، کاهو، خیار، فلفل دلمه‌ای، کدو سبز و بادمجان)، گروه «گوشت» (گوشت مرغ، ماهی، گوشت گوسفند و گاو) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

** تورم 50.7 درصدی خانوارهای شهری کشور

دامنه تغییرات نرخ تورم 12 ماهه منتهی به اردیبهشت ماه ١٣٩٨ برای دهک های مختلف هزینه ای از 33.7 درصد برای دهک اول تا ٣٦.٦ درصد برای دهک دهم متفاوت است.

شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری کشور در اردیبهشت ماه ١٣٩٨ به عدد 172.0 واحد رسید که نسبت به ماه قبل ١.٦ درصد افزایش نشان می‌دهد. 

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل 50.7 درصد است.

** تورم 59.6 درصدی خانوارهای روستایی 

شاخص قیمت کل برای خانوارهای روستایی کشور در اردیبهشت ماه ١٣٩٨ به عدد 181.9 واحد رسید که نسبت به ماه قبل ١.٠ درصد افزایش نشان می‌دهد. 

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل 59.6 درصد است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.