خطیب موقت این هفته نماز جمعه تهران تاکید کرد: گاهی مدیران تراز اول رصد نمی‌شوند و به‌کار گرفته نمی‌شوند: اگر هم انتخاب شوند، تفویض اختیار نمی‌شود. یکی از آسیب‌های بروکراسی عدم تفویض اختیار است. به‌کارگیری جوانان شجاع، انقلابی باهوش با انگیزه و پرکار را ضروری پس از انتخاب باید به این جوانان اختیارات تفویض شود و نظارت و پیگیری هم وجود داشته باشد.

به گزارش جماران؛ خطیب موقت این هفته نماز جمعه تهران بیان کرد: یکی از مشکلات امروز هزینه‌هایی است که نباید در این دوران و سال‌ها خلق می‌شد و خلق شد.

حجت الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران گفت:شما برداران و خواهران گرانقدر را به تقوای الهی توصیه می‌کنم و از خداوند متعال قدم برداشتن در این راه را برای شما و خودم می‌خواهم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد:حضرت یوسف وقتی توسط برادرانش به چاه افتاد، آن‌ها را نفرین نکرد بلکه آن‌ها را دعا کرد. ما هم باید نسبت به یکدیگر احسان کنیم. جامعه انقلابی باید آراسته به احسان باشد. دست یکدیگر را بگیریم. عصای یکدیگر باشیم. در تأمین نیازهای فکری، اعتقادی، اخلاقی، سیاسی، نقد، ارائه مشورت، تأمین نیازهای اقتصادی و مادی اهل احسان باشیم و به یاری هم بشتابیم.

وی گفت: جامعه اهل پرخاش و ستیزه‌جو در تراز قرآن نیست روح دین احسان به بندگان خداست. حضرت آیت‌الله بهجت می‌فرمودند عالم بزرگ شیعی، سیدبن طاووس در کتاب اقبال می‌نویسد: من در شب‌های قدر برای کفار دعا می‌کنم. این عالم در شب قدر به فکر هدایت کفار است. ما چقدر دغدغه یکدیگر را داریم؟ دعای ظهور امام زمان(عج) دعا برای هدایت کفار و جامعه بشری است. دعا برای سعادت انسان است. باید اهل احسان بود تا خدا ما را انتخاب کند.

ابوترابی فرد ادامه داد: حضرت یوسف را نماد ایستادگی در برابر شهوات است.نگاه رهبر معظّم انقلاب در چلّه دوم انقلاب به جوانانی است که حضرت یوسف را الگوی خود قرار می‌دهند؛ در علم، احسان و تقوا و مهار شهوات و امیال و هوس‌ها. جوانانی که در رسیدن به ساحت مقدس اخلاص، قلّه را می‌بینند.

وی با بیان اینکه خبر دادن از ذهن دیگران ملاک تقوا نیست،گفت: گاهی چنین سخنانی صددرصد شیطانی است. بزرگان ما، بسیاری از مسائل را می‌دانستند و لب فرو می‌بستند تا برای دیگران دکان باز نشود. ملاک فقط و فقط تقوا و عمل صالح است.

امام‌جمعه موقت تهران، تاکید کرد: شایسته‌سالاری روح دین و فلسفه امامت و نظام مبتنی بر حاکمیت فقیه عادلِ صالحِ مدیر و مدبر است. لذا بحق، اهل دقت می‌گویند ولایت فقیه یعنی ولایت علم و عدالت.

وی تاکید کرد: گاهی مدیران تراز اول رصد نمی‌شوند و به‌کار گرفته نمی‌شوند: اگر هم انتخاب شوند، تفویض اختیار نمی‌شود. یکی از آسیب‌های بروکراسی عدم تفویض اختیار است. به‌کارگیری جوانان شجاع، انقلابی باهوش با انگیزه و پرکار را ضروری  پس از انتخاب باید به این جوانان اختیارات تفویض شود و نظارت و پیگیری هم وجود داشته باشد.

امام‌جمعه موقت تهران ادامه داد: تفویض اختیار به معنای عدم نظارت نیست. اگر به کسی مسئولیت دادیم باید پاسخگو باشیم. اگر اینطور عمل کنیم به سرعت همانطور که مشکلات دفاع مقدس حل شد مشکلات اقتصادی و اجتماعی حل می‌شود.

وی ادامه داد:بعداز این که پادشاه مصر حضرت یوسف را انتخاب کرد، حضرت یوسف یک انتخاب ویژه می کند و آن در اختیار گرفتن تمام اقتصاد مصر است. حضرت می فرماید خزائن کشور مصر در دست من باشد.

 

ابوترابی فرد در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد:بعد از اینکه پادشاه مصر حضرت یوسف را انتخاب کرد حضرت یوسف گفت مدیریت اقتصاد مصر در دست من باشد. به نظر می‌رسد این انتخاب به دلیل اهمیت اقتصاد در مدیریت کشور است.

وی ادامه داد: اینکه نزدیک دو دهه است سکاندار انقلاب بر مدیریت اقتصادی کشور با ادبیات و شعارهای مختلف تأکید دارند که مسأله اصلی کشور اقتصاد است، به دلیل جایگاه آن است. اگر اقتصاد یک کشوری قدرتمند باشد راه برای تحول هموار می‌شود. حضرت امیر هم در نامه به مالک اشتر پس از اشاره به جمع‌آوری مالیات، می‌نویستند اقتصاد سالم امکان به‌دست آوردن مالیات را فراهم می‌آورد. یعنی به اقتصاد مصر توجه کن تا این کشور قدرتمند راه برای برای تأمین نیازهای مدیریتی کشور هموار کند.

امام‌جمعه موقت تهران خاطر نشان کرد: انصافاً جمهوری اسلامی در این چهار دهه با تمام کاستی‌ها در حوزه‌های اقتصادی قدم‌های بسیار بلند و استثنایی برداشته است، با اینکه یک دهه در جنگ بودیم و چهار دهه است در تحریم هستیم و در بدست آوردن منابع همیشه با مشکل روبه‌رو بوده‌ایم. اما امروز زیرساخت‌های اقتصادی در اندازه‌ای شکل گرفته که بسیاری از کشورهای حتی توسعه یافته از این امکانات برخوردار نیستند.

وی ادامه داد: شاخص‌های کلان بحث دیگری است. زیرساخت‌ها برای این است که این شاخص‌ها اصلاح شود که در این زمینه مشکل داریم و باید به طور جدی به آن بپردازیم.

ابوترابی فرد گفت: حضرت یوسف علت در دست گرفتن اقتصاد مصر را داشتن تقوا و علم عنوان می‌کند، اقتصاد و مدیریت دانش‌محور، شعار قرآن است. روح دین روح علم و معرفت است. یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها برای انتخاب مدیران در هر سطحی دانش و علم و تجربه لازم و در تراز بالا است. 

وی ادامه داد: در مجلس با سه رئیس جمهور در ارتباط بودم،گاهی وقتی وزیری معرفی می‌شد و ما با او جلسه می‌گذاشتیم، متوجه می‌شدیم اصلا با او صحبت نشده است و معلوم نیست که رئیس دولت از او چه انتظاراتی دارد و نقشه راه واقعی- نه آن چیزی که می‌نویسند و در مجلس پخش می‌کنند- برای رسیدن به آن، چیست.

امام جمعه تهران افزود: گاهی می‌دیدیم درست در نقطه‌ای که درآمدها به دلیل تحریم در اوج کاهش است، آقای وزیر در روز اول، پیشنهادات پرهزینه‌ای را مطرح می‌کرد. معلوم می‌شد که اصلا نمی‌داند در چه شرایطی این کرسی را در دست گرفته است. یکی از مشکلات امروز هم همین هزینه‌هایی است که نباید در این دوران و سال‌ها خلق می‌شد و خلق شد.

وی ادامه داد:اگر امروز را عصر ارتباطات می دانید قرآن عصر حضرت یوسف را عصر اطلاعات و علم می‌داند او با علم نقشه راه کشور را ساخت که امروز هم راه رسیدن به قدرت است و اگر ایران این را برگزیند به سرعت موفق می شود.

وی با اشاره با این‌که بنیادی در آمریکا فعالیت‌های اقتصادی را زیر نظر گرفته است،‌بیان کرد: آنان گفتند اگر مسئولین ایران با شجاعت راه درست را انتخاب کنند این کشور به سرعت بر مشکلات خود فائق می آید،دشمن ما چنین می گوید چون میداند ایران با داشتن ملت و رهبری عالم شجاع مقتدر یک استثنا است. 

وی ادامه داد:اندیشه انقلاب اسلامی با داشتن ملت های منطقه، دولت های شجاع و جبهه مقاومت یک استثنا و یک قدرت رو به رشد است که راه را برای افزایش اقتدار ملت اسلام و کاهش ضریب آمریکا را در منطقه باز کرده است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران بیان کرد: باید نقشه راه دقیقی داشته باشیم برای کشور ، مثلا باید نقشه دقیق کشاورزی برای جامعه کشاورزی تعریف کنند،بگویند چه محصولی در کدام نقطه کشت شود و بهترین بذر و نهال چیست .

وی ادامه داد:دانشگاه تهران یک قله علمی است. علما و شخصیتهای تراز اولی دارد. دانشگاه تهران نماد عالی آموزش کشور است.

امام جمعه تهران افزود:این‌که رهبر معظم میفرمایند سال تولید؛ یعنی تولید بیدرنگ دانش بیان و مبتنی بر دانش که سرمایه را بازگرداند و منابع نایاب و کمیاب به حوزههای هدایت شوند که بالاترین سود را برای کشور دارد. 

وی تاکید کرد:ما با برنامه حضرت یوسف فاصله داریم تا تولید مبدل به فرهنگ ایران نشده است با مشکل مواحه خواهیم شد، فرهنگ تولید ما باید دانش بیان باشد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به مصرف انرژی در کشور گفت:میدانید روزی ۸۰۰ میلیارد متر مکعب گاز تولید می‌کنیم و همه را هم مصرف می‌کنیم و میدانید با نصف این بهترین زندگی را می شود انجام داد و دنیا با کمتر از آن زندگی خود را می چرخاند.

وی با اشاره به مقام حضتر یوسف بیان کرد:جوانان ما جبهه رفتند و به مقام یوسف رسیدند و اسرای ما به الماسهای درخشان تبدیل  شدند جامعه هم با سختی به کمال میرسد . قدرت درونی ایران استحکام یافته است و انشاالله باید به اصلاح عملکرد قدرت اول اقتصادی می‌شویم.

وی خطاب به مسئولین گفت:سیاست پولی ،‌نرخ سود بانکی،اصلاح سیاست مالی، اصلاح نظام بودجه را تصحیح کنید. درآمد و مخارج دولت ریشه بسیاری از مشکلات است اصلاح سیاست های اشتغال زایی ،‌اصلاح سیاستهای ساختاری و مدیریت می‌تواند نقشه راه باشد.

ابوترابی فرد گفت:درآمدهای نفتی که باید در این مقطع که دشمن باعث کاهش آن شده برای ما فرصت باشد،دولت و مجلس تصمیم گیرند ارتباط بودجه با نفت اگر  کاهش پیدا کرد هرگز افزایش پیدا نکند،این پایه شود و  تمام درآمدها به صندوق ذخیره ارزی وارد شود که  این اتفاق کشور را متحول می کند

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.