منابعی در کنگره به رویترز گفتند «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا، «جوزف دانفورد»، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا و «پاتریک شاناهان»، وزیر دفاع موقت آمریکا عصر سه‌شنبه در جلسه‌ای با حضور تمامی اعضای مجلس سنا حضور خواهند یافت.

به گزارش جماران؛ مقام‌های دولت آمریکا هفته آینده در یک جلسه توجیهی محرمانه با محور ایران در کنگره آمریکا حضور پیدا خواهند کرد.

در پی درخواست قانونگذاران هر دو حزب کنگره آمریکا برای دریافت اطلاعات بیشتری از ادعاهای اخیراً مطرح‌شده علیه ایران مقام‌های دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا هفته آینده یک جلسه توجیهی محرمانه برای قانونگذاران برگزار خواهد کرد.  

منابعی در کنگره به رویترز گفتند «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا، «جوزف دانفورد»، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا و «پاتریک شاناهان»، وزیر دفاع موقت آمریکا عصر سه‌شنبه در جلسه‌ای با حضور تمامی اعضای مجلس سنا حضور خواهند یافت. 

هم‌حزبی‌های ترامپ کنترل اکثریت کرسی‌های مجلس سنا را در اختیار دارند. 

در دیگر شاخه قانونگذاری کنگره یعنی مجلس نمایندگان آمریکا نیز انتظار می‌رود هفته آینده جلسه‌ای با حضور پامپئو برگزار شود. هنوز جزئیات دیگر درباره این جلسه نهایی نشده است. 

اعضای کنگره آمریکا در هفته‌های گذشته گلایه کرده‌اند دولت ترامپ آنها را در جریان ادعاهای مطرح‌شده درباره ایران قرار نداده است. 

«جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید چند هفته پیش اعلام کرد واشنگتن در واکنش به «افزایش تهدیدها از سوی ایران» حضور نظامی‌اش در منطقه خلیج فارس را افزایش می‌دهد. 

دولت ترامپ تشدید تحریم‌ها، صحنه‌آرایی نظامی و دعوت به گفت‌وگو را سه ضلع سیاست خود برای اعمال فشار به ایران جهت مذاکره با این کشور بر سر یک توافق هسته‌ای جدید قرار داده است.  

ترامپ بعد از اعزام ناوگروه ضربتی «یو اس اس آبراهام لینکلن» و یگان بمب‌افکن‌های آمریکا به خلیج‌فارس گفته که دوست دارد مقام‌های ایران به او زنگ بزنند و با او بر سر توافق هسته‌ای جدید مذاکره کنند. 

دو رسانه آمریکایی پنجشنبه در گزارش‌هایی جداگانه بر تلاش «دونالد ترامپ» برای دورگزینی از درگیری نظامی با ایران تأکید کرده‌ و نوشته‌اند او از تلاش‌های خودسرانه برخی از مشاورانش برای کشاندن او به جنگ با ایران، ناخرسند است. 

«سی‌ان‌ان» به نقل از منابع آگاه نوشته ترامپ معتقد است مداخله نظامی گسترده در ایران برای او از لحاظ سیاسی ویرانگر خواهد بود. 

واشنگتن‌پست هم به نقل از چندین مقام آمریکایی نوشته ترامپ رویکرد دیپلماتیک برای حل و فصل تنش‌ها را ترجیح می‌دهد و خواستار گفت‌وگوی مستقیم با سران ایران است. 

گزارش این دو رسانه آمریکایی و ادعاهای مطرح‌شده در آنها از قول مقام‌های دولت آمریکا را از طرف دیگر می‌توان در راستای نوعی فضاسازی برای چیدن واقعیت‌های میدانی در قالب بازی «پلیس بد-پلیس خوب» و در نهایت تحت فشار گذاشتن تهران برای انتخاب راه گفت‌وگو از دو گانه جنگ-مذاکره دانست. 

برخی تحلیلگران می‌گویند دولت آمریکا بر اساس نوعی تقسیم کار در تلاش است شخص ترامپ را «پلیس خوب» و حامی گفت‌وگو با ایران و «جان بولتون» و «مایک پامپئو» را پلیس بد و طرفدار جنگ با ایران به تصویر بکشند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.