اخبار مرتبط

در بخشی از بیانیه ی هماهنگ کننده مقیم ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران آمده است: با وجود چالشهای ایجادشده به‌وسیله جو سیاسی فعلی، سازمان ملل متحد قادر بوده به‌ویژه برای تدارک و ارائه اقلام مورد نیاز به کشور، حمایت به‌موقع و مناسب ارائه دهد. ما به همکاری خود با طرفهای مربوطه ادامه می‌دهیم تا نیازهای انسانی مرتفع شوند.

به گزارش جماران؛ بیانیه مطبوعاتی خانم اوگوچی دنیلز، هماهنگ کننده مقیم ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران به شرح زیر است:

8 آوریل 2019 برابر با 19 فروردین 1398 پاسخ سازمان ملل متحد به تلاش های هدایتی دولت برای کمک به مردم سیل زده در ایران:

همه ما در سازمان ملل متحد به دلیل کشته و مجروح شدن و خسارتهای وارده سیلهای شدید در ایران عمیقا متاسفیم، اجازه دهید از جانب خانواده ملل متحده بار دیگر مراتب تسلیت صمیمانه خود را به خانواده‌های قربانیان، دولت و مردم ایران تقدیم کنم.

مایلم تلاشهای دولت در زمینه امداد و نجات را تحسین کنم، در عین حال خسارت به زیرساختها (خانه‌ها، جاده‌ها، خطوط آهن و غیره) قابل توجه است، می‌دانیم سیل‌ها همچنان ادامه و عملیات امداد و نجات دولت نیز تداوم دارد. سازمان ملل متحد و جامعه بینالمللی قویا متعهد به حمایت از دولت و مردم ایران در این برهه حساس هستند. می‌خواهیم کسی نادیده انگاشته نشود ما هماهنگی عالی و تنگاتنگ در پاسخ به این وضعیت اضطراری با دولت و جامعه بین‌المللی داشته و داریم.

تاکنون سازمان ملل متحد یک میلیون و 220 هزار دلار کمک علاوه بر منابع موجود برای مساعدت فوری مستمر به منظور تهیه اقلام پزشکی و بهداشتی، آب، تاسیسات بهداشتی، سلامت و سرپناه را بسیج کرده است.

سازمان ملل متحد و جامعه جهانی، پس از ارائه کمکهای نجات‌دهنده فوری از تلاشهای دولت برای استراتژیهای میان و بلند مدت جهت کاهش بلایای طبیعی حمایت می‌کنند، بنابراین مبالغی بیشتر برای اقلام فوری، میان مدت و بلند مدت شامل کاهش خطر، مورد نیاز است. با وجود چالشهای ایجاد شده به وسیله جو سیاسی فعلی، سازمان ملل متحد قادر بوده به ویژه برای تدارک و ارائه اقلام مورد نیاز به کشور، حمایت به موقع و مناسب ارائه دهد. ما به همکاری خود با طرفهای مربوطه ادامه می‌دهیم تا نیازهای انسانی مرتفع شوند.

هنگامی که اینجانب در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک بودم، از نزدیک بحران ایران را در رسانه‌های اجتماعی دنبال می‌کردم، تحت تاثیر اخبار مربوط به کرامت، روح انسانی، تابآوری و حمایت مردم ایران از یکدیگر قرار گرفتم، جوامع به خاطر این فاجعه متحد شدند؛ کودکان هدایا و عیدی‌های سال نو خود را برای کمک به سیل زدگان اهدا می‌کردند.

در زمینه بهداشت و سلامت، سازمان ملل متحد از تلاشهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حمایت می‌کند و کمکهای فنی با خدمات سلامت و اقلام پزشکی اضطراری ارائه می‌دهد.

سازمان ملل متحد در زمینه سرپناه اضطراری، از تلاشهای سازمان هلال احمر ایران، بنیاد مسکن و وزارت کشور حمایت کرده و کمکهای فنی برای ایجاد و مدیریت سرپناههای موقت همچنین امکانات سرپناه اضطراری ارائه می‌دهد.

در زمینه آب، تاسیسات بهداشتی و بهداشت، سازمان ملل متحد از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و برنامه‌های این وزارتخانه برای ارائه کمکهای فنی به منظور تهیه آب آشامیدنی و امکانات شست وشو برای رفع نیاز منزل و مقاصد بهداشتی حمایت میکند.

در زمینه آموزش، سازمان ملل متحد از وزارت آموزش و پرورش در فرایند ارائه کمک‌های فنی و امکانات (مدرسه در کانکس) برای فضاهای موقتی یادگیری بر اساس مشورت با جوامع محلی حمایت می‌کند. در زمینه حمایت از مراقبتها، سازمان ملل متحد از وزارت تعاون، کار و تامین اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هلال احمر در زمینه تیمهای حامی روانی-اجتماعی حمایت می‌کند. 

سازمان ملل متحد در زمینه "بهبود اولیه"، از سازمان مدیریت بحران و تلاشهای وزارتخانه‌های مرتبط برای رفع نیازهای مردم و جوامعی که بیشترین صدمات را از سیل دیده‌اند، همکاری می‌کند. میدانیم زنان، کودکان، افراد دارای معلولیت و سالمندان معمولا آسیب‌پذیرترین‌ها در بین جوامع تحت تاثیر بوده بنابراین نیازمند توجه ویژه هستند.

علاوه بر این مایلیم این نکته را بار دیگر به رسمیت بشناسیم که ایران نزدیک به چهار دهه میزبانی سخاوتمند برای نزدیک به یک میلیون پناهنده از سایر کشورها بوده است. در راستای این سنت موجب دلگرمی است بنگریم چگونه نیازهای این گروه‌ها به گونه‌ای برابر پاسخ داده شود. جدولی از آنچه سازمان ملل متحد قبلا انجام داده، آنچه در حال انتقال است و برنامه های ما چیست، آماده شده است.

سازمان ملل متحد با هماهنگی مسئولان ملی و محلی، بازدید میدانی از نواحی تحت تاثیر سیل به منظور ابراز همبستگی خود اما از آن مهمتر درک اینکه بیشترین نیازهای ضروری کدام است، و کدام استانها به کمکهای سازمان ملل متحد نیاز دارند، همچنین مذاکره با مسئولان در مورد اینکه چگونگی ارائه کمکها به بهترین شکل به نواحی تحت تاثیر، سفر می‌کنند.

ما مشتاقانه به همکاری موثر خود ادامه می‌دهیم و به تلاشهای مسئولان در بهبود اوضاع کمک می‌کنیم. 

سازمان ملل متحد در اینجا حضور دارد تا تفاوتی ایجاد کند. برای اینجانب موجب افتخار است که اینجا در خدمت شما هستم.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.