با تلاش نیروهای امدادی و خدماتی در گنبدکاووس برق تمامی نقاط روستایی به جز روستای «کروکلی» وصل شده است.

به گزارش جماران، پس از چند روز از وقوع بارش‌های شدید و بی‌سابقه در شرق استان گلستان و به ویژه گنبدکاووس که منجر به سیلابی کم‌نظیر شد، تلاش‌های مردمی و دولتی به صورت شبانه‌روزی برای کاهش خسارت‌ها و کاستن از شدت حادثه در حال انجام است. به همین منظور آخرین وضعیت شهرستان را از برخی مسؤولان عملیاتی در شهرستان جویا شده‌ایم که در ادامه مشاهده می‌کنید:

* بارش‌های امروز تاثیری بر شدت سیلاب ندارد

رئیس اداره هواشناسی گنبدکاووس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه بارندگی‌های دو روز اخیر در گنبدکاووس نهایتا به میزان 3/7 میلی‌متر بوده و اثری بر شدت سیلاب نخواهد داشت، اظهار کرد: در کل شهرستان نیز این آمار نهایتا به پنج میلی‌متر خواهد رسید که با توجه به بارش‌های بالادست در گالیکش و مینودشت به میزان هشت و 12 میلی‌متر امکان اثرگذاری منفی بر آب گرفتگی و سیل را نخواهد داشت.

منصور فرشاد با اشاره به اینکه تا فردا صبح نیز بارش‌های پراکنده در سطح شهرستان گنبدکاووس ادامه پیدا خواهد کرد، افزود: دمای هوا نیز تا روز یکشنبه به سمت 22 درجه سانتی‌گراد حرکت خواهد کرد و فردا دمای هوا در بیشینه به 9 درجه سانتی‌گراد خواهد رسید.

وی با بیان اینکه از سه شنبه هفته بعد مجددا بارش‌هایی را در سطح شهرستان تجربه خواهیم کرد، خاطرنشان کرد: میزان این بارش‌ها در روزهای آتی و بررسی دقیق الگوهای هواشناسی مشخص و به اطلاع عموم مردم و مسوولان خواهد رسید.

* سیلاب در گنبدکاووس در 800 سال اخیر بی‌سابقه بوده است

رئیس اداره آب منطقه‌ای با اشاره به اینکه میانگین بارندگی‌ها در شرق استان گلستان به بیش از 200 میلی‌متر در روزهای اخیر رسیده بود، افزود: این سیلاب در دوره 800 ساله در منطقه بی‌سابقه بوده است که در طی دو روز بیش از 200 میلی‌متر باران در شرق گلستان و گنبدکاووس ببارد.

قنبری با تاکید بر اینکه حوضه آب ریز گنبدکاووس از منطقه دشت در خراسان شمالی شروع و تا مینودشت و گالیکش و ... ادامه پیدا می‌کند، خاطرنشان کرد: شهر گنبدکاووس با وضعیت متفاوت جغرافیایی از سه جهت مورد هجوم روان آب‌ها قرار می‌گیرد که این موضوع کمی کار را سخت کرده بود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نیازمند تجهیزات مکانیکی از جمله بیل، لودر و ... هستیم، تاکید کرد: با توجه به اینکه گنبدکاووس همواره در مسیر سیلاب بوده و سال‌هاست از این حوزه دچار آسیب می‌شود لازم است بانک تجهیزات و امکانات در گنبدکاووس مستقر شود.

* کاهش سرریز سد گلستان به میزان 250 متر مکعب

معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری گنبدکاووس در گفت و گو با خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه از امروز به بعد و با کاهش ورودی حجم آب به سدها، مشکل گنبدکاووس ورود آب از بالادست نیست، ادامه داد: مشکل امروز ما در خروج آب و سیستم دفع آب‌های سطحی است که در داخل شهر تجمع یافته است.

احمد دستمرد با تاکید بر اینکه لازم است در حوزه رسیدگی به خسارت‌های احتمالی مردم، تصریح کرد: لازم است تیم‌های مستقلی در بخش واحدهای مسکونی، تجاری و مزارع تشکیل شده و نسبت به برآورد خسارت‌ها و کارشناسی آن اقدام شود.

وی با اشاره به اینکه سطح سرریز آب سد گلستان بیش از 250 متر مکعب در ثانیه کاهش یافته است، افزود: دیروز سطح سرریز آب 462 متر مکعب در ثانیه بوده که امروز این آمار به کمتر از 205 متر مکعب رسیده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری گنبدکاووس با ابراز خرسندی مبنی بر عدم آسیب دیدگی زیرساخت‌های شهری در این شهرستان، گفت: خدا را شاکر هستیم که هیچ موضوع امنیتی در شهرستان در این ایام رخ نداده و با کمک مردم بحران را خاتمه خواهیم داد.

دستمرد با اعلام آمادگی مبنی بر کمک به سایر شهرستان‌ها بعد از مدیریت کار در گنبدکاووس، خاطرنشان کرد: قطعا بعد از پایان گرفتن کار در گنبدکاووس با تمام توان در خدمت سایر شهرستان‌های استان خواهیم بود.

* نگران تاسیسات برقی در نوار مرزی هستیم

رئیس شرکت توزیع برق گنبدکاووس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس با بیان اینکه 40 درصد از شهر گنبدکاووس از مرکز گنبد یک تغذیه می‌شوند، اضافه کرد: خطوط فشار متوسط ما در دو روز اخیر مورد تهدید واقع شده بود که با حفظ سلامت پل ورودی از سمت جنوب شهر این خطر رفع شد.

محمدعلی عرب‌گلو با تاکید بر اینکه در حال حاضر نگرانی ما در بخش مرزی است، گفت: تقاضای ما این است که شکاف مسیر رود اترک در بخش مرزی باعث آسیب به پایه‌های تاسیسات برقی ما نشود زیرا این تاسیسات توان مقابله با سیل را ندارد و امکان آسیب در فشار سنگین را دارد.

وی با اشاره به اینکه فقط در روستای «کروکلی» قطع برق دائمی را داریم، ادامه داد: در چندین نقطه از شهر نیز به دلیل خطر برق گرفتگی به علت وجود روان آب ها به صورت عمدی برق قطع شده است که به محض فروکش کرد آب برق را وصل خواهیم کرد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.