اخبار مرتبط

رئیس جمهوری آمریکا با ابراز امیدواری از اینکه داعش دیگر نتواند بازگردد، ادامه داد: بیش از پنج میلیون شهروند را از چنگ آنها نجات دادیم. به لطف متحدانمان خلافت اسلامی از هم گسسته است. هیچ کسی باور نمی کرد به این سرعت انجام شود.ب

به گزارش جماران؛ رئیس جمهوری آمریکا که پیش مبارزه با داعش را پایان یافته اعلام کرده بود، گفت: منتظریم در هفته های پیش رو به صورت رسمی خبر پایان داعش و رفع تصرف کامل اراضی از دست آنها را بشنویم.

دونالد ترامپ این مطلب را روز چهارشنبه در آئین پایانی نشست یک روزه وزیران خارجه ائتلاف ضد داعش که در واشنگتن برگزار شد، مطرح کرد.

وی افزود: شاید هفته آینده به طور رسمی بشنویم که خلافت داعش کاملا از بین رفته است، منتظرم که این را بشنویم و نمی خواهم زودتر اعلام کنم.

رئیس جمهوری آمریکا با ابراز امیدواری از اینکه داعش دیگر نتواند بازگردد، ادامه داد: بیش از پنج میلیون شهروند را از چنگ آنها نجات دادیم. به لطف متحدانمان خلافت اسلامی از هم گسسته است. هیچ کسی باور نمی کرد به این سرعت انجام شود.

ترامپ اضافه کرد: داعش دیگر نمی تواند مدعی شود که صاحب منطقه ای در عراق و سوریه هستند، هرچند افرادی همیشه گرداگرد این فعالیت خواهند بود. باقی مانده های داعش می توانند خیلی خطرناک باشند.

وی افزود: باعث افتخار من است که در وزارت خارجه آمریکا و در میان دیپلمات ها و نمایندگان ائتلاف جهانی علیه داعش حضور دارم که همه برای مبارزه علیه این گروه تروریستی خبیث متحد هستند.

رئیس جمهوری آمریکا با تشکر از پاتریک شاناهان سرپرست وزارت دفاع، جیم جفری نماینده ویژه در امور سوریه و اعضای ائتلاف به خاطر تعهد بر غلبه بر داعش در خاورمیانه و گرداگرد جهان، ادامه داد: تنها 2 سال پیش، موقعی که من رئیس جمهوری شدم داعش اراضی زیادی را در عراق و سوریه تحت تصرف داشت.

ترامپ اضافه کرد: وقتی تصدی امور را به دست گرفتم، نخستین کار من حضور در پنتاگون بود و از آنها خواستم تا برنامه ای را برای غلبه بر داعش به من ارائه کنند. تحت این برنامه، فرماندهان و متحدان خود را در میادین جنگ توانمند ساختیم تا با ذهنیت خبیث داعش مقابله کنند.

وی با بیان اینکه متحدان ما در ائتلاف و آنچه که نیروهای دمکراتیک سوریه نامید، اراضی تحت اشغال داعش را آزاد کرده اند، گفت: شاید در هفته آینده اعلام شود که 100 درصد خلافت داعش از بین رفته است و می خواهم منتظر شنیدن رسمی آن هستم.

رئیس جمهوری آمریکا با تکرار اینکه پیروزی پشت پیروزی داشته ایم، افزود: موصل و رقه را آزاد کردیم و اگر به کادر رهبری داعش نگاه کنید، از 60 مقام اصلی آنها، تقریبا همه آنها از بین رفته اند هرچند که دوباره تشکیل یافته اند اما برای سازماندهی مجدد به زحمت افتادند.

ترامپ ادامه داد: مقامات بلند پایه و ده ها هزار پیکارجوی داعش از بین رفته اند، ادامه داد: بیش از پنج میلیون شهروند غیرنظامی را از چنگ این قاتلان خون آشام نجات دادیم. متحدان و شرکای ما در بسیاری از موارد می دیدند که باید پیراهن نارنجی می پوشیدند، دیگر نمی خواهیم این مسایل را ببینیم. 

وی با تاکید بر اینکه با همکاری ائتلاف و متحدانمان خلافت اسلامی از هم پاشیده است، اضافه کرد: کسی فکر نمی کرد که به این زودی به این نتیجه برسیم. در سفری که اخیرا به عراق داشتم به ژنرال های خود گفتم که چقدر طول می کشد تا مبارزه با داعش را تمام کنید؟ گفتند یک هفته.

رئیس جمهوری آمریکا اظهار کرد: داعش دیگر نمی تواند ادعا کند صاحب دولت های محلی در سوریه و عراق است. البته همیشه و همه جا افراد مریضی خواهند بود که سر برآورند و گرداگرد این مسایل باشند. ما به دنبال آنها خواهیم بود و امیدواریم که مدت زیادی نباشند.

ترامپ با بیان اینکه نمی توانند منابع طبیعی را به تاراج ببرند چرا که دیگر آن اراضی را در اختیار ندارند، افزود: دیگر نمی توانند به شهروندان آسیب برسانند یا میراث باستانی را ویران کنند. واقعا به عقب رفته اند. 

وی با اشاره به استفاده از اینترنت و فضای مجازی از سوی داعش، ادامه داد: دیگر کسی فکر نمی کند که داعش همچون گذشته درخشنده است. دیگر نمی توانند مدارس داشته باشند و ذهنیت بد طینت خود را به بچه ها پیاده کنند. داعش دیگر فاقد سرزمین است تا بتواند علیه کشورهای دیگر حمله کند.

رئیس جمهوری آمریکا به حضور خارجی ها در این گروه تروریستی هم اشاره کرد و افزود: دیگر قلمرویی ندارند تا بتوانند این کار را انجام دهند. کشورهای منطقه و کشورهای ائتلاف در حالی که تعهد خود را برای مبارزه با داعش تجدید می کنند. 

ترامپ با تاکید بر اینکه بقایای داعش می توانند بسیار خطرناک باشند، ادامه داد: برای از بین بردن هر ذره ای از داعش یا کسانی که دنبال دیوانگی آن هستند، متعهد هستیم و از افراد در برابر تروریسم رادیکال اسلامی دفاع خواهیم کرد.

وی با تقدیر از کشورهای دیگری که جنگجو برای این ائتلاف اعزام کرده اند، اضافه کرد: آلمان، امارات متحده و عربستان سعودی تعهد مالی نشان داده اند تا یک پیکار مشترک را ادامه دهیم. همه باید نقش خود را به سهم عادلانه ای ایفا کنند.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد: مهاجرت باید امن باشد و پیکارجویان نباید به خاک ما دسترسی پیدا کنند. در این زمینه در برابر کسانی که می توانستند جزو تروریسم اسلامی باشند، خیلی سخت بوده ایم و امیدواریم که کشورهای دیگر هم این کار را انجام دهند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.