وزیر خارجه آلمان گفت: تمام منطقه همچون یک بشکه باروت است. کار خوبی که همه می توانند انجام دهند این است که کمک کنند تا به توافقی که با مذاکره حاصل شده، فرصت داده شود.

به گزارش جماران؛ «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان ضمن انتقاد از یکجانبه گرایی آمریکا تاکید کرد که برلین و اتحادیه اروپا با «فرصت دادن» به برجام «راه درست» را انتخاب کرده اند.

ماس در مصاحبه ای با شبکه دویچه وله اظهار داشت: ما نگرانیم که اگر ایران توافق هسته ای را ترک کند تنش ها بیشتر شود. ما این را نمی خواهیم. ما مناقشه نظامی نمی خواهیم. 

وزیر خارجه آلمان افزود: تمام منطقه همچون یک بشکه باروت است. کار خوبی که همه می توانند انجام دهند این است که کمک کنند تا به توافقی که با مذاکره حاصل شده، فرصت داده شود. ما به عنوان یکی از امضاکنندگان توافق سعی کردیم این کار را انجام دهیم. در همین حال، تمام اتحادیه اروپا نیز بار دیگر مواضعش را در این خصوص به روشنی اعلام کرده است. راه درست همین است. 

وی همچنین گفت: هر اقدام دیگری غیر از این احتمال افزایش تنش را در پی دارد و امنیت ما را در اروپا تهدید می کند. به همین دلیل است که ما تا این اندازه در این مساله درگیر شده ایم. 

دویچه در مصاحبه با ماس این مساله را مطرح کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به راه حل های چندجانبه برای مسائل بین المللی اهمیت چندانی نمی دهد. وزیر خارجه آلمان در این مورد گفت: این چیز جدیدی نیست اما به هر حال باید به آن توجه داشته باشیم. 

او تصریح کرد: چنین رویکردی طی مدتهای طولانی در عرصه بین المللی وجود داشته است. آمریکا در بسیاری از مسائل راه متفاوتی در پیش گرفته است و تاکید زیادی بر یکجانبه گرایی دارد و به تنهایی تصمیم گیری کرده است.

ترامپ به رغم مخالفت های جهانی 18 اردیبهشت از برجام خارج شد و گفت تحریم هایی که طبق این توافق برداشته شده بود، طی دو مرحله بازمی گردد. این رویکرد با انتقاد و موضع متفاوت اروپا روبرو شد. 

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت احتمالا تا «قبل از ماه نوامبر» مکانیسم ویژه ای برای ادامه همکاری اقتصادی با ایران به رغم تحریم های آمریکا آماده خواهد شد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.