به گزارش ایرنا، قاسم سلیمانی دشتکی روز چهارشنبه در نشست قرارگاه ستاد اربعین استان ایلام در پایانه مرزی مهران که با حضور فرمانده نیروی انتظامی برگزار شد، اظهار داشت: بر اساس پیش بینی ها امسال حجم تردد زائران از مرز مهران نسبت به سال های گذشته بیشتر است که در روزهای آغازین ماه صفر حضور پرشور و غافلگیرکننده زائران در این مرز این پیش بینی ها را محقق کرده است.

وی با اشاره به افزایش تردد زائران از مرز مهران در روزهای آتی افزود: از ساعت یک بامداد تا ساعت ۱۲ امروز بیش از ۱۰۰ هزار نفر زائر از این مرز تردد داشته اند.

استاندار ایلام با اشاره به استقرار ۱۷۰ موکب در مناطق مختلف استان یادآور شد: ظرفیت اسکان زائران در اقامتگاه های نهادها و ارگان های مختلف به ویژه سپاه بیش از ۲۰ هزار نفر و هلال احمر هم حدود پنج هزار نفر در شبانه روز است که در کنار این استراحتگاه ها از ظرفیت مساجد و تکایا نیز استفاده می شود.

سلیمانی دشتکی در خصوص جانمایی، فعالیت موکب ها و ایستگاه های صلواتی یادآور شد: این موکب ها در مکان های مناسب استقرار نیافته اند و عمده بیشتر موکب ها به جای استقرار در طول مسیرها در شهر یا نزدیک شهرها برپا شده اند و در طول مسیرها موکب کمتر دیده می شود.

وی به وجود برخی مشکلات در راستای خدمات رسانی به زائران اشاره کرد و افزود: توزیع آب آشامیدنی زائران یکی از مشکلات اساسی مرز مهران است که باید روند توزیع آب آشامیدنی بهتر مدیریت شود هرچند سپاه نیز ۱۷ دستگاه تانکر آب رسان را به منطقه اعزام کرده اما در آن سوی مرز نیز باید از تانکرهای آب مستقر شوند.

استاندار ایلام با بیان اینکه مرز مهران بیشترین حجم تراکم زائران را در مسیر برگشت به کشور دارد،  ادامه داد: باید برنامه ریزی ها به گونه ای باشد که خدمات رسانی موکب ها در مسیر برگشت زائران همچنان به فعالیت خود ادامه دهند و اتوبوس های درون و برون شهری برای جابجایی زائران در پایانه برکت بهتر سامان دهی  شوند.

شهرستان مرزی مهران در ۸۵ کیلومتری جنوب غربی ایلام با داشتن مرز بین‌المللی از معابر اصلی و مهم تردد خودروهای شخصی، کامیون های حامل کالاهای صادراتی و خودروهای حامل زائران عتبات عالیات است.

پیش بینی می شود در ایام اربعین امسال ۷۰ درصد از مجموع زائران مرز مهران را برای تردد انتخاب کنند و هم اکنون به طور معمول در این ایام روزانه بیش از ۱۰۰ هزار نفر از مرز مهران راهی عتبات عالیات می شوند.

۷۱۷۲/۶۰۳۲

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.