رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: در تزریق اعتبارات و سرمایه گذاری های دولتی به روشنی نسبت به استان ایلام از گذشته تاکنون اجحاف شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، «عادل آذر» در نشست اقتصاد مقاومتی و شورای برنامه ریزی استان ایلام اظهار کرد: شرایط جغرافیایی و جنگ تحمیلی و عدم وجود زیرساخت هایی برای جذابیت های اقتصادی و اجتماعی برای جذب سرمایه گذاران در طول سال های گذشته از جمله دلایلی است که استان ایلام همسو با دیگر استان‌های کشور رشد نکند .

وی با بیان اینکه سرمایه گذاران به علت نبود جذابیت های زیرساختی هیچ رغبت و تمایلی برای سرمایه گذاری در استان ایلام ندارند و حاضر به پذیرش ریسک سرمایه گذاری در استان نیستند، تصریح کرد:یکی از مشکلاتی که در حوزه استان ایلام وجود دارد آنکه در توزیع اعتبارات ملی این استان را با ستان های توسعه یافته و برخودار لحاظ می کنند در حالی که بین استان های برخوردار با استان ایلام فاصله توسعه و رونق و تخصیص اعتبارات و پروژه های کلان بسیار زیاد است و باید با نگاه های ویژه این فاصله ایلام با دیگر استان ها کمتر شود .

رئیس دیوان محاسبات  به عملکرد سازمان خصوصی سازی اشاره کرد و گفت: با نگاهی اجمالی به واگذاری پروژه های ملی به بخش خصوصی توسط این سازمان جای استان ایلام خالی است چرا که سرمایه گذاران حاضر به سرمایه گذاری در استان ایلام نیستند چرا که نبود جذابیت ها و سودآوری های سرمایه ای از دلایل اصلی عدم ورود سرمایه گذاران در ایلام برای تکمیل یا شروع پروژه های مختلف است .

آذر تاکید کرد: در سال هایی که استان های مختلف با ارز ارزان قیمت دولتی و سرمایه گذاری های دولتی رشد کردند ایلام درگیر جنگ و مسائل بعد از جنگ بود و بعد که سرمایه گذاری های دولتی در استان ها ممنوع شد ایلام باز هم به خاطر مسائل جنگ از رونق و توسعه و ایجاد زیرساخت های مختلف بازماند و اکنون با شرایط ارزی سرمایه گذاران راغب به حضور در استان ایلام نیستند و برای جبران این نقیصه مسئولان باید نگاه به ایلام را همچون استان های برخودار نبینند .


«حسن زاده» مدیرعامل بانک ملی ایران و رئیس کمیسیون بانک های دولتی نیز در این نشست گفت: باتوجه به شرایط خاص استان ایلام به بانک های عامل ابلاغ می شود که برای پرداخت تسهیلات و تامین اعتبارات پروژه های مختلف در حال ساخت و طرح های دارای توجیه اقتصادی محدودیت قائل نشوند .
حسین زاده یادآور شد: ایلام در زیربخش های مختلف نیازمند رشد و توسعه است و بانک های عامل باید در تامین اعتبار و پرداخت تسهیلات برای طرح های اشتغال زا و تولیدی استان ایلام با جدیت ورود کنند و با سرمایه گذاران همکاری لازم را داشته باشند .
«پرویزیان» مدیرعامل بانک پارسیان و رئیس هماهنگی بانک های عامل خصوصی نیز گفت: بانک های عامل بخش خصوصی برای ورود به پروژه های مورد تایید و ضمانت اعتبار صندوق ضمانت صادرات کشور با اولویت طرح های صادراتی بدون در نظر گرفتن منابع مالی استان ایلام مشکلی ندارند .
وی از استاندار ایلام خواست پروژه های مهم دارای توجیه صادراتی را مشخص و معرفی کند تا توسط بانک های بخش خصوصی به صورت اعتبار خریدار تامین اعتبار شود و همچنین این بانک ها در پروژه های مهم عمرانی و زیرساختی استان با معرفی استاندار و حمایت کمیسیون بانک های دولتی و صندوق توسعه ملی مشارکت کنند .

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.