«به اشتراک گذاشتن کتاب آدم‌ها را ثروتمندتر می‌کند»، این جمله را هنری میلر گفته و واقعیت هم همین است. افرادی که آگاه هستند به آگاهی رسانی پیرامون خود علاقه دارند، آگاهی می‌تواند از جهانِ کتاب بیرون بزند پس چه اتفاقی بهتر از تشویق و ترغیب دیگران به کتاب و کتابخوانی است.

مدتی است خانه استارتاپ کرج میزبان نشست های ماهانه رویداد «ویبوک» است. در این رویداد، استارتاپی ها و علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی گرد هم جمع می‌شوند، کتاب معرفی می‌کنند و خلاصه ای از آن را به همدیگر با اهداف مشخصی از جمله تشویق به مطالعه ارائه می‌دهند. علاوه بر این، برگزارکنندگان هیج محدودیتی برای حضور افراد علاقه‌مند قرار نداده اند و هر دوستدار کتاب می‌تواند از طریق راه‌های ارتباطی خانه استارتاپ کرج ثبت نام و حضور پیدا کند. تاکنون این برنامه با استقبال خوبی روبرو شده است و هر ماه به صورت منظم و جدی برپاست. 

حضور برای عموم آزاد اما ثبت نام الزامیست

برگزار کننده این رویداد درباره نحوه و اهداف این نشست به خبرنگاران  گفت: این رویداد حدود دو سال پیش با تیم چهار نفره در خانه استارتاپ کرج با هدف ترغیب افراد به کتاب و کتابخوانی برگزار شد. در فصل اول ۱۲ کتاب از جمله کتاب های «هوش اجتماعی»، «هنر جنگ»، «اجرای ناب» معرفی و در واقع خلاصه ای از این کتاب ها ارائه شدند.

علیرضا عبدشاه که خود یکی از فعالان خانه استارتاپ کرج است در مورد این رویداد گفت: در فصل نخست، کتاب ها  در خصوص کارآفرینی بودند، یک وقفه کوتاهی در برپایی این رویداد ها اتفاق افتاد اما از شهریور امسال دوره جدید ثبت نام آغاز و فصل تازه ای از این رویداد شروع شد و تاکنون لیست ارائه کتاب ها تا اسفند ماه مشخص شدند.

وی اضافه کرد: اکنون هیچ محدویتی برای عنوان کتاب نداریم و کتاب ها به موضوعات متعدد از جمله روانشانسی و غیره معرفی می شود.

وی در ادامه افزود: بعد از وقفه ای کوتاه فراخوان حضور در ویبوک منتشر شد و اکنون شرکت برای عموم آزاد، اما ثبت نام الزامی است.

عبدشاه افزود: تاکنون حدود ۲۰ نفر ثبت نامی داشتیم و با استقبال خوبی همراه شدیم، تلاش کردیم برای ترغیب بیشتر علاقه مندان در پایان هر جلسه قرعه کشی از کتاب های ارائه شده ترتیب بدهیم و به عنوان جایزه تقدیم شان کنیم.

یکی از شرکت کنندگان این رویداد در مورد نحوه انتخاب کتاب در نشست های ماهانه، گفت: من کتاب «گزینه ب» را انتخاب کردم. این کتاب را یکی از دوستانم معرفی کرد. مدت زمانی که برای مطالعه اش صرف کردم حدود یک ماه بود. درست است که در طولانی مدت خواندم اما سعی داشتم در خلاصه نویسی از کلمات کلیدی کتاب در ارائه آن بهره بگیرم.

وی در مورد محتوای کتاب، گفت: کتابی که ارائه دادم از غم و تجربه های از دست دادن می‌گوید، اینکه همه ما غم را تجربه کردیم. در این کتاب توضیح می‌دهد که در آمریکا کاهش بهره بری از غم ۷۵ میلیارد برای شرکت ها هزینه دارد، زمانی که شخصی عزیزی را از دست می‌دهد به سرعت سرکار می نشانیمش، اما این کتاب به ما توضیح می‌دهد تا شخصی دوره غم را طی نکند نمی‌تواند به درستی به حرفه اش ادامه دهد.

حمیدی اضافه کرد: من فکر می‌کنم هدف این رویداد تنها ارائه کتاب نباشد بلکه تشویق به کتاب خوانی است، علاوه بر این، نشست های مستمر ارتباط هایمان را در زمینه استارتاپ گسترده کرده است. این برنامه؛ هیچ محدویتی برای علاقه مندان و شرکت کنندگان برای معرفی کتاب های مختلف ندارد.

اما مدیر خانه استارتاپ کرج درباره این رویداد فرهنگی گفت: این برنامه توسط فعالان استارتاپی برگزار می‌شود. بدین صورت که یک نفر کتاب مورد نظر خود را انتخاب و سپس خلاصه آن را برای دیگر دوستداران توضیح می‌دهد و به بحث و گفتگو می‌پردازند که با هدف فرهنگ سازی مطالعه صورت می‌گیرد. خوشبختانه استقبال خوبی از این رویداد شده است؛ انگیزه خوبی برای دوستدارانی است که تازه به ما اضافه شدند.

محسن موسیوند با اشاره به ضرورت تقویت فرهنگ کتابخوانی و ترغیب و تشویق  به مطالعه بیشتر مطرح کرد: ما در خانه استارتاپ به سهم خود به ترویج فرهنگ کتابخوانی کمک می‌کنیم. این برنامه از طریق کانال رسمی، صفحه اصلی خانه استارتاپ، برای علاقه‌مندان اطلاع رسانی می‌شود.

وی در پایان گفت: این ماه یکی از فعالان خانه استارتاپ به نام محسن راعی روز سه شنبه نوزدهم آذرماه کتاب «کمپانی محتوا» را به اشتراک می‌گذارد، علاقه‌مندان برای بهره‌مندی بیشتر می توانند به صفحه رسمی خانه استارتاپ کرج مراجعه کنند.

46

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.