استفان شلتس روز دوشنبه در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام البرز در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه استان البرز  دارای ظرفیت های صنعتی فراوانی است، اظهار داشت: سهم کوچکی در فضای اقتصادی بین اتریش و ایران وجود دارد، ولی بسیار مهم است که اتریش از توافق ایران در برجام و استفاده از ظرفیت‌ها بهره گیرد.

وی اضافه کرد: با وجود تحریم‌های آمریکا که  با محدودیت‌های بسیاری همراه شده‌ ، می توان د از فرصت‌های موجود استفاده کرد.

شلتس با بیان اینکه در این مسیر باید از ظرفیت‌هایی مانند فرودگاه پیام برای افزایش همکاری ها بهره برد ،خاطر نشان کرد: هدف ازاین سفر این است که بدانیم بین البرز و اتریش چه ارتباطاتی وجود دارد که این ارتباطات را مبدا گسترش روابط جدید قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه اتریش در حوزه انرژی‌های سبز در جهان پیشرو است، گفت: یکی از حوزه‌های اقتصادی که البرز می‌تواند در آن سرمایه گذاری کند، انرژی های سبز است.

سفیر اتریش در ایران اظهار داشت: فرودگاه بین المللی و منطقه ویژه اقتصادی پیام البرز سهم خوبی در ایجاد همکاری های متقابل دارد.

منطقه ویژه اقتصادی پیام در سال ۶۹ تحت عنوان مرکز خدمات هوایی برای ارائه خدمات هوایی ، حمل و نقل، توزیع بار کالاهای پستی و ارائه خدمات هلیکوپتری به نقاط صعب العبور در شرایط جوی متفاوت و پشتیبانی از عملیات توسعه و تائید و تجهیز و نگهداری مراکز، دستگاه ها و امکانات مخابراتی و پستی کشور فعالیت خود را آغاز کرد.

نزدیکترین منطقه ویژه اقتصادی کشور به تهران، قرار داشتن فرودگاه در داخل اراضی منطقه ویژه و امکان بهره گیری از کلیه تأسیسات، تجهیزات و تسهیلات آن،  در مجاورت بودن مرکز اقتصادی، صنعتی و کشاورزی کشور، قرار گرفتن در کنار راه آهن سراسری، متروی تهران - کرج و شاهراه های ارتباطی کشور و دارا بودن شرایط اقلیمی مناسب از جمله مزیت های این منطقه است.

همچنین برخورداری از امکانات زیربنایی، گمرک، گذرنامه اختصاصی، بانک، وجود نیروی کار ارزان در منطقه، قرار گرفتن در مسیر تلاقی پنج استان اقتصادی کشور، نزدیک بودن به مراکز تحقیقاتی و نیروهای تحصیل کرده و متخصص منطقه، نزدیک بودن به مراکز تولید میوه، سبزیجات و گل و گیاه بدون محدودیت سقف زمانی و نزدیکی به مراکز عمده تولید و مصرف کالاها و خدمات، وجود هاب پستی و گمرک در فرودگاه بین المللی پیام، داشتن انبارهای متعدد روباز، وجود ترمینال های کانتینری و امکانات تخلیه و بارگیری با دستگاه های پیشرفته را از دیگر ظرفیت های منطقه ویژه اقتصادی پیام می توان برشمرد.

در کنار این مزایا، یکی دیگر از ویژگی هایی که پیام را از سایر نقاط متمایز می کند، بخش کارگو( حمل و نقل بار) آن است که به عنوان بزرگترین و تنها فرودگاه کارگو (پایانه بار هوایی) کشور شناخته می شود.

بخش مسافری این فرودگاه نیز به صورت رسمی از روز دوشنبه هجدم شهریور ماه امسال آغاز به کار کرده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.