داود نجفیان روز یکشنبه در نشست هم اندیشی طرح ملی «داناب و سواد آبی» که  با حضور دانش آموزان  و مسوولان آموزش و پرورش و آب منطقه ای البرز برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به کثرت جمعیت و مهاجر پذیری استان البرز ، ما شاهد افزایش میزان مصرف آب در این استان هستیم .

وی ادامه داد: بررسی های علمی و تحقیقاتی نشان می دهد که کاهش سطح آبخوان های استان البرز سبب فرونشست زمین در مناطقی از این استان شده که ادامه این روند سبب محدود شدن ظرفیت سفره های زیر زمینی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز تاکید کرد که در سال های گذشته سد سازی و اجرایی طرح های توسعه ای برای مهار آب های سطحی در کشور انجام شده که در این زمینه کمترین اقدام خصوص فرهنگ سازی و اصلاح الگوی مصرف انجام شده است.

این مسوول تاکید کرد که اگر در کنار طرح های توسعه ای به فرهنگ سازی ، آموزش همگانی و اصلاح الگوی مصرف توجه بیشتری می شد اما ما شاهد کاهش سطح آب سفره های زیر زمینی در کشور و البرز نبودیم.

وی گفت : ۷۰ درصد آبخوان ها از گذشته ها به ارث رسیده که اگر این منابع آبی از بین برود به مثابه رسوب گیری سدها و پر شدن حجم آنها از رسوب و سنگ تلقی می شود و در واقع آبخوان ها کوچک خواهند شد.

نجفیان تاکید کرد که اکنون میزان مصرف آب در بخش کشاورزی و آشامیدنی استان البرز روند تصاعدی دارد که باید با فرهنگ سازی و اصلاح الگوی مصرف آن را کاهش دهیم .

وی اظهار داشت : نباید اجازه بدهیم مرگ آبخوان ها رخ داد چرا که در آن صورت  اگر بارندگی ها مناسب باشد اما ظرفیت جذب آب در سفره های زیر زمینی کم خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز گفت: اکنون استان های همجوار البرز از جمله مازندران و قزوین به لحاظ منابع آبی وضعیت خوبی ندارند و ما نمی توانیم از این مناطق آب تامین کنیم.

وی  افزود: طی سال های گذشته ظرفیت مدیریت مشارکتی و اصلاح باورهای جمعیت کشور در بخش آب را نادیده گرفته ایم و تمام تلاش را روی سازه ها قرار دادیم که جوابگوی نیازهای آبی طی سال های آینده نیست .

نجفیان ادامه داد : در بخش صنعت کشاورزی و شرب همه باید مشارکت کنند و مشارکت و اصلاح الگوی مصرف رعایت شود دیگر نیاز به احداث سد های جدید  یا انتقال آب به استان البرز نیست .

این مسوول گفت :  شرکت آب منطقه ای البرز و وزارت نیرو طی سه سال اخیر تمام تلاش را  خود بر اصلاح فرهنگ عمومی و دانش آبی گذاشته و درصدد هستیم تا با فرهنگ سازی و اصلاح الگوی مصرف منابع آبی را از نابودی نجات دهیم.

وی تصریح کرد که البرز به لحاظ موقعیت جغرافیایی به استان صنعتی مشهور است و رغبت زیادی برای توسعه صنعت در این استان وجود دارد بنابراین بدون توجه به مباحث کمی و کیفی آب اگر فرونشست زمین شکل بگیرد سرمایه گذاری ها با مشکل مواجه خواهد شد.

عباسعلی کیخایی مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه ای البرز در خصوص طرح ملی «داناب و سواد آبی»  اظهارداشت: این طرح برای اولین بار در استان خراسان رضوی و سپس به استان های دیگر تسری یافت .

وی ادامه داد : وزارت نیرو  در این زمینه برنامه ریزی لازم برای آموزش دانش آموزان  انجام داده که مقاطع مختلف تحصیلی به فراخور سنی آموزش های لازم را در زمینه فرهنگ سازی و مشارکت در اصلاح الگوی مصرف در ۲ بخش کشاورزی و آشامیدنی فرا می گیرند.

کیخایی گفت : در طرح ملی داناب از سواد آبی به عنوان میوه داناب یاد می شود و ۱۰ سال است که در این زمینه کار می شود و ۲ مبحث  آب و  محیط زیست از سال گذشته  در کتاب های درسی گنجانده شده است.

وی اظهار داشت :آموزش و پرورش  استان البرز در  طرح  ملی داناب گام های بلندی برداشته و انتظار می رود با نهادینه کردن آموزش ها بتوانیم مصرف آب را مطابق با الگوها و شاخص ها داشته باشیم .

کیخایی افزود: در سال تحصیلی گذشته ۶۰ هزار دانش آموز البرزی  تحت پوشش طرح ملی داناب قرار گرفتند  که در قالب یک آزمون، اطلاعات آبی دانش آموزان را محک زدیم.

استان البرز ۵۰۰ هزار دانش آموز دارد .

این استان با جمعیتی حدود سه میلیون نفر دارای ۲ رودخانه کرج و طالقان بوده که تامین کننده آب استان های البرز ، تهران و قزوین به شمار می روند. 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.