به گزارش ایرنا، حسین فاضلی هریکندی روز دوشنبه در نخستین جلسه شورای پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی استان البرز گفت: قانون وظایفی را قبل، حین و پس از برگزاری انتخابات بر عهده قوه قضائیه گذاشته که با توجه به در پیش بودن یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی واولین میاندوره‌ای پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری در اسفند ماه ۹۸رئیس قوه قضائیه «بخشنامه تشکیل ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی» را صادر کردند.

وی اضافه کرد: با توجه به شرایط خاص کشور و فشارهای دشمن، اهمیت حضور حداکثری مردم در انتخابات بر کسی پوشیده نیست و همه موظف هستند مقدمات حضور حداکثری مردم در انتخابات را با کمترین حاشیه رقم بزنند.

فاضلی هریکندی گفت: آنچه در بخشنامه رئیس قوه قضائیه تاکید شده مقدم بودن تدابیر پیشگیرانه است و دادگستری ها مکلف هستند اهتمام ویژه‌ای بر پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی داشته باشند.

وی با اشاره به تعیین شعب ویژه برای رسیدگی به جرایم انتخاباتی در کلیه حوزه‌های قضایی استان البرز خاطر نشان کرد: برای این منظور در دادسرا ومحاکم شهرستان کرج به ترتیب شعب ۵ و ۲۱ بازپرسی و شعبه ۱۱۶ دادگاه کیفری دو، درشهرستان فردیس شعبه ۲ بازپرسی در دادسرا و شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲؛ ساوجبلاغ شعبه ۲ بازپرسی در دادسرا و شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲، نظرآباد شعبه اول بازپرسی در دادسرا و شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲، اشتهارد شعبه اول بازپرسی در دادسرا و شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲، طالقان و چهارباغ به ترتیب شعب ۱۰۱ کیفری ۲ و شعبه چهار دادگاه تعیین شده است.

تشکیل کارگروه پیشگیری از جرایم انتخاباتی در فضای مجازی

فاضلی هریکندی همچنین از تشکیل کارگروه پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی در فضای مجازی نیز خبر داد و بیان داشت: برای این منظور دستگاه‌های متولی مکلف شده‌اند ضمن رصد فضای مجازی زمینه‌های لازم برای پیشگیری و برخورد با جرایم انتخاباتی را فراهم کنند.

رئیس کل دادگستری استان البرز با هشدار نسبت به هرگونه استفاده از اموال عمومی و بیت المال برای مقاصد انتخاباتی توسط نامزدها یا نزدیکان آن‌ها گفت: اداره کل بازرسی استان ماموریت دارد نسبت به رصد دقیق و معرفی خاطیان به دستگاه قضایی اقدام کند.

وی همچنین هرگونه سوء استفاده از احساسات و عواطف اقوام و دادن وعده‌های انتخاباتی واهی به ‌آن‌ها را مستوجب تعقیب قضایی دانست و بیان کرد: با توجه به اینکه قومیت‌های مختلف ساکن استان هستند و در فضایی توام با آرامش و احترام با یکدیگر زندگی می‌کنند نامزدها از هرگونه تحریک احساسات یا توهین به اقوام و اقلیت‌های قومی و مذهبی نیز پرهیز کنند.

فاضلی هریکندی همچنین با هشدار نسبت به هرگونه اخلال و تعرض به نشست‌ها و کمپین‌های انتخاباتی و یا توهین به نامزدها تصریح کرد: با هرنوع رفتاری که مخل آرامش جامعه باشد یا به حضور حداکثری مردم در انتخابات آسیب بزند برخورد قضایی خواهد شد.

وی  از دستگاه‌های متولی انتخابات خواست تا با توجه به تهیه، گردآوری وابلاغ منشور اخلاقی انتخابات بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری توسط دادگستری کل استان البرز به آگاه سازی نامزدها و برگزاری انتخابات پرشور با کمترین حاشیه کمک کنند.

۷۴۱۴/ ۶۱۵۵

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.