اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، علی اصغر کمالی زاده روز دوشنبه در همایش دانشگاه سبز و توسعه پایدار که به مناسبت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی در پردیس کرج دانشگاه خوارزمی برگزار شد، با بیان اینکه ایجاد این باغ کتاب رویکرد زیستی و فرهنگی دارد، افزود: با پیشنهاد شورای شهر، ساخت این باغ کتاب ابتدا در عرصه دانشگاه خوارزمی در نظر گرفته شد تا یک کتابخانه بسیار مدرن در این دانشگاه داشته باشیم.
وی اظهار داشت: به دلیل برخی ناهماهنگی ها در نهایت محله حیدرآباد در شهرداری منطقه 6 کرج برای احداث باغ کتاب اختصاص یافت.
شهردار کرج گفت: طبق برنامه ریزی این باغ کتاب به صورت شبانه روزی فعال خواهد بود.
کمالی زاده اظهار امیدواری کرد که با امکانات شهرداری بتوانیم از عرصه های غیرقابل استفاده دولتی در قالب کشت سبز استفاده و آن را جنگل کاری کنیم تا از پتانسیل پالایندگی این فضای سبز بهره مند شویم.

***10 درصد بودجه شهری رویکرد زیست محیطی دارد
شهردار کرج ادامه داد: بدون درخت و عرصه های سبز زندگی غیرممکن است وعدم توجه به این موضوع در روزگار کنونی تغییر اقلیم را به ما تحمیل کرده است.
کمالی زاده گفت: اگر فضای سبز را توسعه ندهیم از شهر زیست پذیر دور می شویم و با آلودگی های مختلف روبرو خواهیم شد.
وی ادامه داد: براین اساس برای سال آِینده مصوب شد که 10 درصد از بودجه شهر کرج با رویکرد زیست محیطی هزینه شود.
کمالی زاده بیان داشت: همچنین یک هزار و 400 میلیارد ریال برای توسعه فضای سبز شهرداری کرج در نظر گرفته شده است.
وی یکی از اقدامات مناسب برای ایجاد هوای پاک و توسعه فضای سبز را جنگل کاری عنوان کرد و گفت: یک هزار هکتار از اراضی باغستان به جنگل کاری اختصاص یافته که 800 هکتار آن انجام شده و عملیات درختکاری در سطح 200 هکتار دیگر هفته جاری آغاز شد.
وی افزود: همچنین 90 هکتار در مرکز رادیوی بعثت در جاده قزلحصار، 200 هکتار در عرصه های مرکز دفن زباله حلقه دره و 200 هکتار هم در فرودگاه پیام جنگل کاری خواهد شد.
کمالی زاده تصریح کرد: شهرداری کرج علاوه بر عرصه های شهر در خارج از شهرستان کرج و در حوزه غربی که محل عبور بادهای غالب است را به فضای سبز اختصاص داده تا از پالایندگی این فضا در باد غالب استفاده کنیم.
وی همچنین از ساخت 2 اکوپارک در کرج خبر داد و گفت: اکو پارک بیجی و خط چهار حصار کرج 2 عرصه زیستی است که برای شهروندان کرجی ایجاد خواهد شد.
در پایان این مراسم 160 اصله نهال در محوطه فضای سبز دانشگاه خوارزمی توسط دانشگاهیان و مسئولین غرس شد.
6156/ 6155
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.