رییس اداره هواشناسی کاشان گفت: فروردین امسال میزان بارندگی در کاشان صفر بود و این شهر خشک ترین فروردین 50 سال گذشته را سپری کرد.

رییس اداره هواشناسی کاشان گفت: فروردین امسال در حالی به پایان رسید که میزان بارندگی در کاشان صفر بود و بنا بر آمار، خشک ترین فروردین این منطقه طی ۵۰ سال گذشته بود.

به گزارش جماران، عباس ارغوانی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: میزان بارندگی های دشت کاشان طی شش ماهه اخیر ۶۵ میلیمتر بود که این میزان نسبت به مدت زمان مشابه و بارش ۱۸۵ میلیمتری، حدود ۶۵درصد کاهش را نشان می دهد و نسبت به بلندمدت نیز ۴۳ درصد کاهش داریم.

وی افزود: استمرار شرایط خشکسالی سال جاری در دشت کاشان، حتی با وجود احتمال بارش های اردیبهشت ماه جبران نخواهد شد و اگر مردم و مسئولان برای مدیریت مصرف آب اقدامی نکنند در نیمه اول سال جاری تنش آبی خواهیم داشت.

رییس اداره هواشناسی کاشان تصریح کرد: کاهش بارندگی ها پدیده فراگیری است که در استان اصفهان و سراسر کشور اتفاق افتاده است و این موضوع باعث کاهش شدید منابع آبی خواهد شد که قطعی مستمر آب و برق را به دنبال خواهد داشت.

وی تاکید کرد: یکی از منابع تامین آب منطقه کاشان، سد زاینده رود است که بارندگی در سرچشمه کوهرنگ ۳۵ درصد کاهش یافته و ضخامت برف کوه های بالاسری کوهرنگ نیز صفر است، در حالی که باید ۸ سانتیمتر باشد، بنابراین ذخیره آب کافی وجود ندارد.

ارغوانی گفت: اگر بارش های اردیبهشت نرمال و به صورت رگباری باشد، باز هم جبران نیمه اول سال زراعی نخواهد شد و خشکسالی شدید دشت کاشان، کشاورزی را با مشکل روبرو خواهد کرد.

رییس اداره هواشناسی کاشان، افزود: عوارض اولیه و مشکلی که از کم آبی ایجاد می شود می تواند منجر به افزایش تعداد روزهای گرد و خاکی، افزایش خشکی هوا، افزایش دما و گرما و خشکی مناطق مختلف دشت کاشان شود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.