مدارس اصفهان روزهای سه شنبه و چهارشنبه پنجم و ششم آذر و شنبه این هفته نهم آذر نیز به همین دلیل تعطیل بود.

منصور شیشه‌فروش  شنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امروز عصر جلسه کارگروه اضطرار آلودگی هوا در استانداری اصفهان تشکیل شد و با توجه به پیش بینی اینکه آلودگی هوای فردا حدود ۶۴ (AQI) خواهد بود، تصمیمی برای تعطیلی مدارس گرفته نشد.

وی ادامه داد: اما حدود ساعت ۲۲ امشب با اعلام هواشناسی اصفهان مبنی بر استمرار پایداری مطلق هوا و عدم وزش باد، جلسه اضطرار به طور مجدد تشکیل و برای تعطیلی مهدهای کودک، واحدهای پیش دبستانی و همه مقاطع تحصیلی در نواحی ششگانه اصفهان و شهرهای کاشان، زرین‌شهر، فولادشهر، باغبهادران، خمینی‌شهر، نجف‌آباد، شاهین‌شهر، فلاورجان، پیربکران، بُرخوار، مبارکه و سجزی در روز یکشنبه دهم آذر تصمیم گرفته شد.

به گفته وی همه اقدام ها و محدودیت های فعالیت و تردد برای کاهش میزان آلودگی در روز یکشنبه دهم آذر اعمال می شود.

بنا بر اعلام مرکز پایش کنترل کیفی هوای اداره‌کل محیط زیست استان اصفهان، میانگین شاخص کیفی هوا تا ظهر امروز عدد ۱۰۲ را نشان می‌دهد که بیانگر وضعیت سالم هوای اصفهان است.

شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان، مرکز استان از اول تا امروز نهم آذر در وضعیت ناسالم قرار داشت بطوریکه در سه روز چهارم، پنجم و هفتم آذر به ترتیب با شاخص ۱۶۱، ۱۵۴ و ۱۶۱ ( AQI ) در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم قرار داشت.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک به شمار می‌آید.

شهروندان باید در شرایطی که آلودگی هوا از مرز سالم عبور می کند، توصیه‌ها و مراقبت‌های بهداشتی و تغذیه‌ای لازم را به کار گیرند.
البته گروه‌های در معرض خطر و حساس در مقابل آلودگی هوا شامل کودکان، سالمندان، مادران باردار و مبتلایان به بیماری‌های قلبی و ریوی در زمان افزایش غلظت آلاینده‌ها باید بیش از سایرین مراقب سلامت خود باشند.
تمام افراد بویژه گروه‌های حساس و در معرض خطر در زمانی که آلاینده‌های خطرناک هوا افزایش می‌یابد، باید در صورت امکان از حضور در مکان‌های باز خودداری کنند.
افراد دارای بیماری انسداد دستگاه تنفسی، آسم و بیماری‌های قلبی - عروقی بیشتر از دیگران باید نکات ایمنی را رعایت و از فعالیت در فضاهای باز خودداری و در چنین مواقعی در منزل استراحت کنند.
در مواقع یادشده باید به اندازه کافی از مایعات استفاده و از خوردن غذاهای آماده در بیرون از منزل و نیز سفرهای غیرضرور در سطح شهر پرهیز کرد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.