محمدجواد بگی روز پنجشنبه در جلسه ای با صنعتگران و فعالان این بخش در شهرستان سمیرم در حضور معاون وزیر صمت، اظهار داشت: با وجود نزدیکی پتروشیمی لُردگان به سمیرم، ایجاد این شیمی پارک نقش موثری در رونق تولید و اشتغال محلی دارد.

به گفته وی، قرار گرفتن شهرستان سمیرم در مسیر ترانزیت جاده ای شمال به جنوب، بنادر و شهرهای جنوبی و همجواری با استان بزرگ فارس موقعیت خوبی برای توسعه و رونق اقتصادی این شهرستان ایجاد کرده است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی اصفهان تصریح کرد: تک محصول سیب درختی یک آسیب برای منطقه سمیرم است و سبب عدم توجه مناسب به سایر بخش ها نیز شده اما ایجاد صنایع دیگری همچون شیمی پارک ها کمک کننده به اقتصاد منطقه خواهد بود.

بگی با اشاره به اینکه برای ایجاد شهرک شیمی پارک در استان اصفهان چندین مکان را برنامه‌ریزی و مطالعه کردند که نخستین آن در شهرضا بنا شود، ادامه داد: اگر مسوولان محلی همکاری کنند شرکت شهرک های استان اصفهان این آمادگی را دارد با دقت و کار کارشناسی ایجاد این شهرک در سمیرم را با سرعت دنبال کند.

وی تصریح کرد: تکمیل زنجیره ارزش محصول اصلی و محصولات فرعی در این پارک ها انجام می شود.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی اصفهان تاکید کرد: کشورهای صنعتی و پیشرو در عرصه تولیدات مواد پتروشیمی و شیمیایی با بهره‌گیری از مدل پارک‌های صنعتی پتروشیمی، شیمیایی و ایجاد بنگاه‌های کوچک و متوسط پتروشیمی دانش‌بنیان با ارزش، با وجود دوری از مواد اولیه ارزان توانسته‌اند با توسعه نظام‌مند صنایع پایین‌دستی قطبیت تولید مواد با ارزش افزوده را از آن خود کنند.

به گفته بگی، این شرکت ها ضمن تولید محصولات جدید، کارآفرینی و ایجاد شغل‌های پایدار، مدیریت و کاهش هزینه تولید و در نهایت کسب حداکثر ارزش افزوده از مواد خام پتروشیمی را فراهم آورده اند.

وی با بیان اینکه استان اصفهان با 9 هزار و 600 واحد صنعتی فعال، 136هزار واحد صنفی و یک هزار واحد معدنی، اولین استان صنعتی و تجاری کشور است، اظهار داشت: با تمام این وجود توسعه متوازنی در استان شکل نگرفته و ایجاد صنایعی از این دست در سمیرم در مسیر توازن منطقه ای خواهد بود.

 وی در ادامه درخواست مدیران سمیرم برای بهره مندی از عوارض آلایندگی پتروشیمی لردگان است را به حق دانست.

پتیروشیمی لردگان از توابع استان چهارمحال و بختیاری در مرز سمیرم با آن استان واقع شده اما سمیرمی ها در تامین نیروی انسانی این مجموعه جایگاهی نداشته و با وجود نزدیکی به روستاهای جنوبی سمیرم اصفهان، هیچگونه عوارض آلایندگی دریافت دریافت نمی کنند.

پارک صنعتی و شیمایی شامل مجموعه ای از شرکت‌ها با کارخانه های تولیدی و مراکز تحقیقاتی وابسته به آنها است که در یک محدوده جغرافیایی با زیرساخت‌ها و امکانات مشترک تحت حمایت مستقیم دولت قرار می‌گیرند. زیرمجموعه‌های یک پارک صنعتی از تولیدکنندگان محصولات یا خدمات مشخص خوشه فراتر می‌رود و شامل تأمین کنندگان مواد اولیه، صادرکنندگان، تأمین کنندگان ماشین‌آلات، نهادهای مختلف پشتیبانی، مشاوران، تسهیلات عمومی، واحدهای مربوط به سیستم حمل و نقل، واحدهای آموزشی و تحقیق و توسعه و سایر واحدهایی می گردد که فعالیت پارک را به طور مستقیم و غیرمستقیم تسهیل می‌کنند.

از مهم‌ترین پارک‌های شیمیایی جهان می توان جزایر جورانگ سنگاپور، لودویک شاپل آلمان، پارک صنعتی نپیک انگلستان، آنترپ بلژیک، هیستون آمریکا، مپتافوت در تایلند و الجبیر عربستان را نام برد.

شهرستان سمیرم با افزون بر ۱۰۰ هزار جمعیت و اشتغال ۹۶ درصدی مردم در بخش کشاورزی در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان و ضلع شمالی دنا و زاگرس میانی واقع شده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.