روز ۱۳ آبان در تقویم رسمی کشور به عنوان روز مبارزه با استکبار نامگذاری شده است و یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است.

تبعید امام خمینی(ره) به ترکیه در ۱۳ آبان ۱۳۴۳، شهادت دانش‌آموزان معترض به دست نظامیان رژیم شاهنشاهی در ۱۳ آبان ۱۳۵۷ که روز دانش‌آموز نام گرفت و تسخیر لانه جاسوسی در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ عنوان این سه واقعه تاریخی است.

۱۳ آبان در تقویم رسمی کشور به عنوان روز مبارزه با استکبار نامگذاری شده است و یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است. تبعید امام خمینی(ره) به ترکیه در ۱۳ آبان ۱۳۴۳، شهادت دانش‌آموزان معترض به دست نظامیان رژیم شاهنشاهی در ۱۳ آبان ۱۳۵۷ که روز دانش‌آموز نام گرفت و تسخیر لانه جاسوسی در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ عنوان این سه واقعه تاریخی است.

فرماندار اصفهان در حاشیه راهپیمایی سیزده آبان این شهرستان در گفت و گو با ایرنا گفت: همراهی با رهبری و همگام بودن با مردم و حل مشکلات آن‌ها بهترین عامل برای تحقق اهداف استکبارستیزی است.

حسین سیستانی افزود: ۱۳ آبان یک روز به یاد ماندنی در تاریخ انقلاب است، با توجه به اینکه چند موضوع اساسی در آن مطرح است برای مردم ایران بسیار حائز اهمیت است.

وی تصریح کرد: ۱۳ آبان روز تبعید حضرت امام به ترکیه در زمان رژیم دژخیم پهلوی روز به خاک و خون کشیدن دانش آموزان در سال ۱۳۵۷ به دست رژیم پهلوی و روز اشغال لانه جاسوسی اقدامی شجاعانه و حاکی از آگاهی سیاسی و خردمندانه امام و دانشجویان خط امام بود که به طور قطع می‌بایست این روز بزرگداشته شود.

فرماندار اصفهان ادامه داد: این بزرگداشت با حضور مردم، دان‌آموزان و دانشجویان تجلی دیگری دارد به ویژه در این ایام که چنگال آمریکای جنایتکار بیش از پیش نمایان‌گر خیانت‌ها و جنایت‌های او هم نسبت به بین‌الملل و هم مردم انقلابی و کشور عزیز ایران است.

وی بیان کرد: رهبر معظم انقلاب در این زمینه با بیانات مقتدرانه و آگاهانه شرایطی را فراهم آوردند که امروز آمریکا ذلیلانه در عرصه سیاسی منفعل شد و به دنبال چاره اندیشی است.

سیستانی ابراز امیدواری کرد، این جمعیت کثیر بازهم بتواند راهگشای ما برای پیش‌برد اهداف بلند امام و رهبری،  مدیران ارشد نظام و رئیس جمهور و افرادی که در عرصه سیاست داخلی و خارجی تلاش می‌کنند،باشد.

فرمانده انتظامی استان اصفهان افزود: ۱۳ آبان روز استکبار ستیزی و حضور مردم نمادی از مبارزه با استکبار است.

سردار مهدی معصوم بیگی در گفت و گو با ایرنا ادامه داد: حضور اقشار مختلف مردم در همه صفوف بیانگر این است که به ندای رهبری لبیک گفته و آمادگی خود را برای مقابله با استمرار مقابله با آمریکا اعلام آمادگی کردند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه بعد از ۴۰ سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی می‌گذرد، مردم با شور و شعف و با احساس مسئولیت در میدان حضور دارند.

فرمانده انتظامی استان اصفهان اضافه کرد: امروز در سراسر کشور امت حزب‌الله یکپارچه به صحنه آمدند تا بگویند با تسلیم استکبار نمی‌شویم، همچنین در شهر اصفهان و استان حضور یکپارچه و گسترده مردم در صحنه را شاهد هستیم.

سردار معصوم بیگی بیان کرد: نیروهای مسلح در اوج آمادگی برای مبارزه با هرگونه تجاوز به کشور هستند و امنیتی که اکنون در کشور شاهدیم مثال زدنی است که این مهم مرهون خون شهدا و رهبری امام خامنه‌ای و انسجام و وحدت مردم است که باید همیشه انسجام و وحدت را داشته باشیم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: ۱۳ آبان در حافظه تاریخی ملت بزرگ ایران می‌درخشد و این روز که به نام مبارزه با استکبار جهانی مزین شده است، دانش آموزان باید بدانند به چه دلیل راهپیمایی می‌کنند.

محمد اعتدادی بیان کرد: دانش آموزان ما باید بدانند که رژیم طاغوت و استکبار جهانی، آمریکای جنایتکار قبل و بعد از انقلاب همچنان دشمنی‌های خود را به واسطه تحریم‌ها اعمال می‌کنند و ملت عزیز و شریف ایران را در تنگنا قرار دادند به همین واسطه دانش آموزان باید جنایت‌های آمریکا را محکوم کنند.

وی ادامه داد: ما باید مشکلاتی که آمریکا برای ما ایجاد کرده است را تبیین کنیم، البته جای کار دارد و نیازمند تلاش بیشتر است تا قشر نوجوان و جوان متوجه جنایت‌های آمریکا باشد.

شهردار اصفهان گفت: ۱۳ آبان یکی از روزهای ماندگار در تاریخ ایران است که اتفاق بزرگی برای سیاست‌های غلط استکبار جهانی در ایران رخ داد.

قدرت الله نوروزی در گفت و گو با ایرنا تصریح کرد: حضور دانشجویان در صحنه و مقابله با سیاست‌های استعماری آمریکا در روز ۱۳ آبان به عنوان انقلاب دوم توسط امام نام گرفت که خوشبختانه هرساله دانش‌آموزان به عنوان مظهر ملت ایران تجمع و راهپیمایی می‌کنند و سیاست‌هایی که منجر به استعمار و استثمار شده را نقض می‌کنند.

وی با اشاره به پیام روز ۱۳ آبان بیان کرد: باید اعلام کنیم کشور ایران مستقل بوده و از ظلم و ستم بیزار است همچنین این کشور نه ستم‌گر و نه ستم‌پذیر است.

شهردار اصفهان گفت: باید همگام در این روز در کنار دانش آموزان یکدل و واحد و منسجم در مقابل سیاست‌هایی که به استقلال کشور آسیب می‌زند ایستادگی کنیم.

وی اضافه کرد: موضوعی که همه ادیان به آن توصیه کردند حفظ کرامت انسانی است که این موضوع ارتباط مستقیمی با رعایت حقوق بشر دارد از این رو هرکس در هر قالب و نظامی کرامت انسانی را با سیاست‌ها دخالت دهد، محکوم است.

نوروزی گفت: در روز ۱۳ آبان سیاست‌های آمریکا و مداخلات آن در کشورها و اقداماتی که در برخی از نقاط جهان انجام می‌دهد از مصادیق بارز نقض حقوق بشر است و باید همه در مقابل این نقض‌ها ایستادگی کنیم.

مراسم راهپیمایی ۱۳ آبان و روز دانش‌آموز همزمان با سراسر کشور با حضور مردم شهیدپرور، دانش‌آموزان و دانشجویان در اصفهان برگزار شد.

این راهپیمایی با حضور قشرهای مختلف مردم به ویژه دانش‌آموزان و دانشجویان از ساعت ۹ صبح روز دوشنبه در میدان امام حسین(ع) اصفهان آغاز شد و شرکت کنندگان با سردادن شعار مرگ بر اسراییل، مرگ بر آمریکا و مرگ بر صهیونیست نفرت و انزجار خود را از استکبار جهانی نشان دادند.

شعار محوری راهپیمایی ۱۳ آبان امسال، «استکبار ستیزی و مقاومت اسلامی سرآغاز افول و فروپاشی آمریکا» بود.

راهپیماییان پس از اجتماع در میدان امام‌حسین(ع)، خیابان باغ گلدسته تا چهارراه آمادگاه کلانشهر اصفهان را پیمودند و بیانیه روز ۱۳ آبان را قرائت کردند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.