یک متخصص ارتودنسی با اشاره به زمان مناسب ارتودنسی و جراحی فک، گفت: اگر بیماران برای ارتودنسی تا قبل از سن بلوغ مراجعه کنند شانس موفقیت‌مان بسیار بیشتر از بعد از بلوغ است. البته اگر بیماری بعد از سن بلوغ مراجعه کند و مشکل فک داشته باشد، روش درمانی‌ عوض می‌شود.
سعید صادقیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، با بیان اینکه ارتودنسی از رشته‌های تخصصی دندانپزشکی است که بیشتر کاربرد زیبایی برای صورت و دندان‌ دارد، اظهار کرد: منظور از زیبایی این است که علاوه بر زیبایی دندان‌ها، ارتودنسی منجر به زیبایی فک می‌شود.
وی افزود: ارتودنسی عملی است که علاوه بر اصلاح رابطه بین فک‌ها، تناسب صورت و همچنین رابطه میان دندان‌ها و نامرتب بودن آنها را انجام می‌دهد.
عضو هیئت علمی گروه دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه ارتودنسی درصورتی‌که فک‌ها جلو و عقب باشد و روابطشان با هم درست نباشد را اصلاح می‌کند، افزود: ارتودنسی اگر قبل از سن رشد باشد با دستگاه‌های مربوطه انجام می‌شود (دستگاه‌هایی که رشد صورت را تحت تأثیر قرار داده و صورت را متناسب می‌کند)، برای نمونه اگر فک پایین کوچک و عقب رفته است این دستگاه فک را سر جای خود قرار می‌دهد.
وی همچنین تصریح کرد: اگر فک بزرگ باشد با انجام ارتودنسی می‌توان فک را متوازن با سایر اجزای صورت مانند پیشانی و حدقه چشم کرد.
صادقیان ادامه داد: یکی از درمان‌های ارتودنسی مربوط به تغییرات اسکلتی است که اگر قبل از سن رشد باشد به آن ارتوپدی پانکشنال می‌گویند و فک‌ها را تغییر می‌دهد و اگر مربوط به دندان‌ها باشد به آن ارتودنسی دنت می‌گویند که به درمان  دندان‌هایی که جلو و یا عقب رفته، می‌پردازد.
وی با بیان اینکه درمان‌های مربوط به فک معمولاً با پلاک‌های متحرک و البته گاهی ثابت انجام می‌شود، گفت: سن مناسب برای درمان باید قبل از بلوغ باشد که معمولاً در دختران قبل از 11 سال و البته بستگی به شرایط  اجتماعی و.. دارد و در پسران کمی دیرتر است.
عضو هیئت علمی گروه دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: اگر بیماران تا قبل از سن بلوغ مراجعه کنند شانس موفقیت‌مان بسیار بیشتر از بعد از بلوغ است. البته اگر بیماری  بعد از سن بلوغ مراجعه کند و مشکل فکی داشته باشد، روش درمانی‌ عوض می‌شود و در این شرایط با اعمال جراحی فک می‌توانیم اصلاحات جلو بودن فک را انجام دهیم.
وی با بیان اینکه زمان مناسب برای جراحی فک زمانی است که رشد کامل یعنی 18 سال تمام شده باشد، افزود: در این سن نتیجه جراحی تغییر نمی‌کند، اما اگر در 14 سالگی جراحی فک شود با توجه به اینکه تا 18 سالگی همچنان فرد رشد می‌کند، احتمال دارد نتایج جراحی موفق آمیز نباشد.
  کد خبرنگار: 13025

انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.