اخبار مرتبط

یک شرکت داشن بنیان موفق به تولید سطح‌سنج‌های شیشه‌ای از فولاد یا استیل فورج شد که انواع شیشه‌ها مانند شیشه‌های شفاف و رفلکس را دربر می‌گیرد. خاصیت این شیشه‌ها تحمل پذیری فشار و دمای بالا است، به گونه‌ای که برخی سطح سنج‌ها می‌توانند دمای300 درجه سانتیگراد و فشار 300 بار را تحمل کنند.
مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان اظهار کرد: بومی سازی، مهندسی معکوس، طراحی و ساخت تجهیزات، اصلی‌ترین راهبرد شرکت‌های دانش بنیان است. در شرکت آلتون این تجهیزات بیشتر مرتبط با صنعت نفت است و با صنایع دیگری مانند صنعت فولاد و سیمان نیز همکاری وجود دارد. همچنین قطعات یدکی پمپ‌ها وکمپرسورها نیز در این شرکت ساخته می‌شود.
امیرعلی شریفیان در ارتباط با چشم انداز آینده شرکت، گفت: چشم اندازی که شرکت برای آینده ترسیم کرده است رسیدن به فعالیت‌های EPC (راه اندازی قسمت ها از صفر تا صد) و توسعه فعالیت‌ها و داشتن محصول ثابت است.
وی با تاکید بر اینکه محصولات این شرکت دانش بنیان به صورت بومی سازی و مهندسی شده ساخته می‌شوند، خاطرنشان کرد: بسیاری از این محصولات در کشورهای دیگر تولید شده‌، اما در ایران وجود نداشته اند. برخی از محصولات این شرکت 30 سال پیش در جهان تولید شده، اما به دلایل متعدد در ایران تولید نمی‌شدند. تحریم ها سبب شد تا بسیاری از پتانسیل‌های شرکت های داخلی کشف و فرصتی در اختیار آنها قرار گرفت که در طول سال ها کشور به سمت آنها نرفته بود.
شریفیان گفت: اکنون به دلیل وجود تحریم ها، چرخش خرید محصولات به سمت تولیدکنندگان داخلی است. نخستین سوال مسئولان این است که چرا تولید کنندگان داخلی قطعات مورد نیاز صنایع را نساخته اند؟ ساخت برخی قطعات نیازمند به علم خاص یا حتی مهندسی معکوس نیست و در یک کارگاه نیز می توان آنها را تهیه کرد. بنابراین  این شرکت در سال‌های اخیر حضور مناسب در عرصه تجهیزات صنایع داشته است.
وی اضافه کرد: محصولات این شرکت دو نوع تجهیزات ثابت است که شامل شیرهای چند راهه مَنیفولد والو(manifold valve) و (glass level gauge) سطح سنج شیشه‌ای است.  
مدیر فنی شرکت فن آفرینی آلتون نیز در ارتباط با محصولات این شرکت توضیح داد: شیرهای مَنیفولد والو جهت پخش فشار بوده و بر روی ترانسمیترهای فشار بسته می شوند.
سینا منصوری اضافه کرد: یکی از محصولات این شرکت "شیر های چند راهه مَنیفولد ولو" است. هنگامی که جریان سیالات از خط لوله‌های مختلف و در فرآیندهای متفاوت به سمت راکتورها و یا مخازن حرکت می‌کند، برای اطلاع از میزان دبی این سیال با توجه به نوع سیال شیرهای چند راهه مَنیفولد ولو به عنوان واسطه ای جریان را از خطوط لوله گرفته و به سمت ترانسمیتر فشار هدایت می‌کنند. ترانسمیتر فشار از اختلاف فشار سمت کم فشار و سمت پر فشار مَنیفولد ولو به میزان دِبی سیال عبوری از خط لوله دست پیدا می کند.
وی در ارتباط با مزایای استفاده از مینیفولد ولو، خاطرنشان کرد: گاهی اوقات دقت عملکرد ترانسمیترهای فشار ارزیابی و بررسی می‌شود که در این حالت شیرهای مَنیفولد ولو بسته می‌شوند و در صورتی که عملکرد ترانسمیترهای فشار درست باشد میزان دبی صفر را نشان خواهد داد. بنابراین برای اطلاع از کالیبره بودن یا تعمیر و تعویض ترانسمیتر فشار دیگر نیاز به مسدود کردن خط لوله نیست، بلکه با بستن شیرهای منیفولد ولو می‌توان تعمیرات را بر روی ترانسمیتر فشار انجام داد.
مدیر فنی شرکت فن‌آفرینی آلتون گفت: به دلیل حساسیت و دقت بالایی که در صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی وجود دارد، شیرهای منیفولد ولو کاربرد بیشتری در این صنایع دارند، اما بطورکلی در سایر صنایعی مانند صنعت فولاد نیز به دلیل اینکه جریان آب خنک کننده باید از خط لوله عبور کند از این شیرها استفاده می شود.
منصوری ادامه داد: یکی دیگر از محصولات شرکت (GlassLevelGauge)  سطح سنج شیشه ای است. سطح سنج های شیشه ای درکنار مخازن مختلف قرار می گیرند و سطح سیالی که در مخازن وجود دارد را از پشت شیشه نشان می دهند. این مخزن ها عموما در دما و فشار بالا قرار دارند. به عنوان مثال از جمله این مخازن می توان از هیت اکسچنجرها (مبدل  حرارتی) یاد کرد که تحت فشار بوده و باید میزان سیال موجود درآنها تحت کنترل و نظارت باشد.
وی تصریح کرد: جنس بدنه سطح سنج های شیشه ای از فولاد یا استیل فورج است و انواع شیشه ها مانند شیشه های شفاف و رفلکس را دربر می گیرد. خاصیت شیشه ها تحمل پذیری فشار و دماهای بالا است، به گونه ای که برخی سطح سنج ها می توانند دمای300 درجه سانتیگراد و فشار 300 بار را تحمل کنند.
مدیر فنی شرکت فن آفرینی آلتون افزود: با توجه به مسائل ایمنی و کاربرد شیشه در دستگاه های سطح سنج شیشه ای میزان فشار تا 300 بار به دستگاه وارد می شود و در صورتی که میزان فشار بالاتر باشد از مدل های سطح سنج مگنتیک که  قابلیت تحمل فشارهای بالا را دارند، استفاده می شود.
منصوری با بیان اینکه این دو دستگاه قبل از نصب باید تست شوند و مورد ارزیابی قرار گیرند، تاکید کرد: برای تست این محصولات، یک دستگاه تست هیدرواستاتیک تا فشار 700 بار استفاده می شود که مجهز به محفظه ضد انفجار است و تست آب بندی شیرهای چند راهه منیفولد والو وسطح سنج های شیشه ای در این دستگاه انجام می شود.

انتهای پیام انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.