سید موسی حسینی کاشانی روز یکشنبه درگفت وگو باخبرنگاران، تاکید کرد: تهیه سند فرهنگی تنها به عهده وزارت فرهنگ و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست چرا که بیش از ۲۰ دستگاه مختلف در مقوله فرهنگی موثر هستند.

وی موضوع فرهنگ را بسیار پیچیده دانست و گفت: هدف‌گذاری در رشته‌های مختلف، برنامه‌های فرهنگی و چشم انداز فعالیت‌های فرهنگی و هنری بخشی از سند فرهنگی قم است.

وی با تاکید بر ضرورت تدوین سند فرهنگی قم، گفت: این اداره کل به صورت جدی به دنبال ترسیم نقشه راه فرهنگی قم است که با تغییر مدیران، این مسیر تعریف شده، تغییر نکند.

حسینی کاشانی درادامه با اشاره به ضرورت تدوین چشم انداز تئاتر قم، ادامه داد: درقالب شوراهای سیاست‌گذاری استان در بخش‌های مختلف با حضور اساتید و پیشکسوتان هنر نمایش استان، جلسه‌های مختلفی برای تدوین سند تئاتر قم صورت گرفته‌است.

وی یکی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را فرهنگ سازی دانست و گفت: فرهنگ سازی یکی از مطالبه‌ها و وظایف جدی وزارت فرهنگ است که یکی از ظرفیت‌های خوب در این زمینه استفاده از هنر می‌باشد.

وی  با بیان اینکه هنر درفرهنگ‌سازی می‌تواند بسیار موثر باشد گفت: بسیاری از موضوع‌ها وقتی درقالب هنر به مخاطب ارائه شود اثرگذاری و پذیرش بیشتری خواهد داشت.

حسینی کاشانی با تاکید بر افزایش شناخت مخاطبان با فرهنگ‌سازی ادامه داد: ظرفیت هنری بسیار بالاست به گونه‌ای که یک اثر هنری می‌تواند کار چندین سخنرانی را انجام دهد.

وی ، تئاتر را هنری زنده و مادر هنرها دانست و اظهار داشت: تئاتر به عنوان یکی از هنرهای پر ظرفیت و تاثیرگذار باید مورد حمایت و پشتیبانی جدی تر قرار گیرد چرا که تاثیر تئاتر از فیلم بیشتر است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، با تقدیر از هنرمندان هنرنمایش استان، افزود: اکثر هنرمندان قم دغدغه‌های فرهنگی دارند و درجهت تقویت ارزش‌های دینی گام برمی‌دارند و توجه جدی به موضوعهای اجتماعی دارند که باید بیش از پیش تقویت شود.

وی تاکید کرد: هنرمندان قمی خود را موظف به حرکت در مسیر فرهنگ‌سازی در حوزه‌های ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت و سبک زندگی ایرانی اسلامی می‌دانند و در این مسیر مشغول تولید آثار هنری هستند.

وی با بیان اینکه آشنایی و استقبال مردم از تئاتر درقم افزایش یافته‌است، اظهار داشت: آشنایی مردم با تئاتر از جمله اولویت‌ها و هدف‌های استان است که افزایش فروش بلیت تئاترها چشم انداز روشنی در این زمینه خواهد داشت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، تقویت زیرساخت‌های فرهنگی را مورد تاکید قرار داد و گفت: امسال با همراهی استانداری و شورای برنامه‌ریزی استان، مجتمع فرهنگی هنری واقع در خیابان امام خمینی(ره) تصویب که ۱۲ میلیارد ریال در سالجاری برای این طرح اختصاص یافت ضمن اینکه کل اعتبار مورد نیاز این طرح بالغ بر ۱۰۵ میلیارد ریال برآورد شده‌است.

حسینی کاشانی، تقویت نمایشنامه نویسی و ارتقای کیفی درحوزه نمایشنامه از دیگر اولویت‌های این اداره کل درحوزه هنر نمایشی دانست و گفت: حمایت از تئاترها و نمایشنامه‌ها با موضوعهای ارزشی و دینی به ویژه در حوزه عفاف و حجاب در اولویت قرار دارد.

وی، تئاتر خیابانی را برنامه ای فرهنگی با تاثیرگذاری بالا دانست و اظهار داشت: توجه به تئاتر خیابانی از جمله موضوعاتی است که باید در استان بیش از گذشته مورد توجه قرارگیرد.

حسینی کاشانی، درادامه  درپاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران در رابطه با توهین یک جامعه شناس به قم گفت: از لحظه اول انتشار این خبر، پیگیر موضوع بودیم ولی این پیگیری را رسانه ای نکرده‌ایم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، افزود: فردی که این موضوع را مطرح کرده، به نظر می رسد که زیاد به مطالب و اشتباهی که مطرح کرده واقف نبوده و پرداختن بیشتر به آن باعث گسترده‌تر شدن این موضوع خواهد شد ضمن اینکه بدون سر و صدا پیگیر این موضوع بوده‌ایم.

وی ادامه داد: باید علاوه بر پیگیری  و پاسخگو کردن این فرد در این زمینه، نباید اجازه داد تا این موضوع بیش از پیش گسترش یابد ضمن اینکه به نظر می‌رسد افراد باید از اظهارنظرهایی که برای خود و دیگران از جمله اعتبار مردم یک شهر خدشه وارد می کند، اجتناب کنند.

وجود ۵۰۰ هنرمند تئاتر، ۲۰ استاد هنر تئاتر و ۷۰ لیسانس تئاتر در حوزه‌های مختلف کارگردانی، نمایشنامه‌نویسی، طراحی لباس، طراحی صحنه و گریم از جمله ظرفیت‌های تئاتر استان قم است.

تئاتر قم در زمینه‌های مذهبی- آئینی، کودک و نوجوان و دفاع مقدس ید طولایی داشته و اساتید و پیشکسوتان زیادی در این شهر تلاش فراوان برای تئاتر استان و کشور را متحمل شده‌اند.

قم دارای بیش از هشت گروه تئاتر فعال از جمله گروه تئاتر آئین، امروز، ایده، عرشیان، طراوت، سایه روشن، خانه پرواز و گروه تئاتر گاراژ تیاتر می‌باشد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.