مجید آوری فرد، در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه قم در مصلای قدس این شهر، با بیان اینکه سازمان استاندارد در سال ۱۳۰۴ با سابقه بیش از ۹۵ سال درکشور به منظور کنترل وسائل اندازه گیری تاسیس شده است، اظهار داشت: قانون جامع استاندارد در سال ۱۳۹۶ تصویب شد که بر اساس این قانون، علاوه بر استانداردسازی کالاها، استانداردسازی خدمات نیز از جمله وظایف این سازمان قرار گرفت.

آوری فرد تاکید کرد: سازمان استاندارد مرجع رسمی حاکمیتی و عهده دارد سیاست‌گذاری، نظارت، هدایت نظام استاندارد و اطمینان بخشی به مردم از نظر کیفیت کالا و خدمات است.

وی با بیان اینکه ۳۳ هزار استاندارد برای کالاها وخدمات مختلف در کشور نوشته شده است گفت: تعریف استانداردهای لازم درحوزه کالا و خدمات، نظارت بر اجرای استانداردهای تعریف شده، بازرسی های دوره ای از کالاهای تولیدی و خدمات و همچنین رسیدگی به شکایت ها و برخورد با متخلفان از علائم استاندارد از جمله وظایف سازمان استاندارد است.

وی ادامه داد: کلیه تولیدکنندگان طلا و طاسازان موظف به کسب مجوز از اداره کل استاندارد هستند که به صورت مستمر از طلای عرضه شده توسط این واحدها نمونه برداری می‌شود.

مدیرکل استاندارد قم، استانداردسازی وسایل مصرف کننده انرژی و همچنین استانداردسازی آسانسورها را از دیگر وظایف این اداره کل دانست و اظهار داشت: تمام آسانسورها علاوه بر استانداردسازی باید به صورت مستمر بر صحت عملکرد آن نظارت شود که این موضوع در دستور کار این سازمان قرار دارد.

آوری فرد،افزود: ۱۴ هزار کپسول گاز در استان مورد ارزیابی قرار گرفته‌است که کپسول‌های غیراستاندارد از چرخه استفاده خارج شده‌است ضمن اینکه تمام لوازم به کار رفته در پارک‌ها باید استاندارد باشد که این موضوع در دستور کار است.

وی با تاکید بر نظارت مستمر بر وسائل تنظیم وزن دراستان گفت: ۵ هزار و ۲۶۰ ترازو در استان بازرسی و ترازوهای معیوب برای تعمیر از بازار جمع آوری شده‌است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.