حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمید احمدی شامگاه سه‌شنبه در همایش توجیهی، آموزشی مبلغان اربعین در قم بیان کرد: کل موجودی ناوگان اتوبوس‌رانی کشور ۱۱ هزار دستگاه اتوبوس بوده که ۸ هزار دستگاه از این اتوبوس‌ها برای جابه‌جایی زائران در خدمت ستاد اربعین قرارگرفته است.

وی عنوان کرد: همچنین ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس درون‌شهری شهرداری‌های کشور نیز برای جابه‌جایی زائران اربعین در پایانه‌های مرزی کشور مستقرشده است.

احمدی اظهار کرد: ناوگان اتوبوس‌رانی کشور در بهترین حالت ظرفیت جابه‌جایی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار زائر را داشته و درصورتی‌که تعداد زائران از این رقم بالاتر رود چاره‌ای جز استفاده از وسایل شخصی نیست.

وی بیان کرد: مجلس شورای اسلامی ۱۲۴ میلیارد تومان برای تامین زیرساخت‌های مسافربری به سه استان مرزی کشور اختصاص داده است.

وی عنوان کرد: اربعین در نوع خود یک حرکت بزرگ فرهنگی بوده که حفظ و تقویت این بعد اربعین بسته به تلاش و اقدام‌های مبلغان و طلاب حوزه‌های علمیه دارد.

مدیر آموزش بعثه مقام معظم رهبری تصریح کرد: شناخت مخاطب از کلیدی‌ترین مباحث در امر تبلیغ در پیاده‌روی حماسی اربعین در بین طلاب حوزه‌های علمیه است.

احمدی خاطرنشان کرد: احترام و پایبندی به حاکمیت کشور عراق نخستین مساله ای بوده که مبلغان و سایر زائران باید به آن توجه کنند.

وی تاکید کرد: پیاده‌روی حماسی اربعین از سنت‌های اصیل مردم عراق بوده و باید نسبت به اصل میزبانی آن‌ها احترام لازم گذاشته شود.

وی خاطرنشان کرد: تقویت مرجعیت دینی نجف از دیگر مسائلی بوده که در رابطه با پیاده‌روی اربعین باید موردتوجه قرار بگیرد، احترام علمای نجف اشرف موردتوجه باشد.

احمدی یادآور شد: مرجعیت رکن رکین عراق است و شایسته است که در برخورد با علمای عراق نسبت به مساله مرجعیت عراقی‌ها توجه لازم صورت بگیرد.

وی با اشاره به مساله لغو روادید سفر اربعین تصریح کرد: ایران نیز باید در رابطه با لغو روادید اربعین اقدام متقابل انجام داده و ۲ ماه روادید زائران این کشور را حذف کند.

وی بیان داشت: دشمنان برای تضعیف پیاده‌روی اربعین مشغول تفرقه‌افکنی هستند، بیش از یک هزار و ۹۰۰ موسسه مدنی تحت حمایت آمریکا برای برهم زدن چهره عراق در حال فعالیت هستند.

احمدی تصریح کرد: آمریکا به دنبال این است که عراق به شریک مطمئنی برای آمریکا خارج از پیمان ناتو تبدیل شود که پیش‌زمینه این هدف نیز تقویت موسسه‌های مدنی مروج دموکراسی و فرهنگ غربی است.

۷۴۰۳ / ۱۱۷۵

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.