یک پژوهشگر عرصه گردشگری دینی گفت: قم مقصد و قطب گردشگری مذهبی است نه زیارتی و این نوع گردشگری تنها به زیارت از بارگاه کریمه اهل بیت (ع) و مسجد جمکران ختم نشود در این شهر جلوه‌های خوبی برای گردشگری مذهبی وجود دارد.
 به گزارش ایسنا منطقه قم، حجت الاسلام سید مصطفی میر فندرسکی در سی صدو شصت و ششمین جلسه هفتگی بنیاد قم پژوهی، که در دانشگاه طلوع مهر برگزار شد، قم را دومین شهر گردشگری مذهبی ایران و پایگاه ایدئولوژی تشیع دانست و گفت: این ظرفیت مطلوبی برای جذب گردشگران خارجی  است.
وی بیان کرد: گردشگری مذهبی، صنعتی است که در حال حاضر در کشور به عنوان ظرفیتی برای معرفی ارزش‌ها، عقاید و فرهنگ شناخته شده است و می‌توان برای آشنایی گردشگران با مکتب اهل بیت (ع) و هم‌چنین معماری ایرانی و اسلامی و... از آن بهره برد.
 این پژوهشگر در عرصه گردشگری دینی افزود: حتی مسیحیت و یهودیت هم برای این نوع گردشگری برنامه‌ریزی کلانی داشته و اکنون در حال طبقه بندی این نوع گردشگری هستند ولی در شهر قم با این همه ظرفیت هنوز آن طور که باید و شاید خوب کار نکردیم، باید زیرساخت‌های شهری قم هم طراز با گردشگری ارتقا یابد.
حجت الاسلام میرفندرسکی گفت: گردشگری مذهبی بسیار حساس است و باید طوری برنامه‌ریزی شود تا در رسانه‌های دشمن علیه افکار و عقاید تشیع سیاه نمایی نشود.
وی اظهار کرد: اکنون قم مقصدی برای گردشگران غیر مسلمان است حتی خود توریست‌ها هم می‌دانند سفر به قم حساسیت‌هایی را دارد، لذا اگر با خاطره خوبی از قم بروند می‌توانند مبلغ خوبی برای گردشگران دیگر برای حضور در این شهر باشند.
حجت الاسلام میرفندرسکی افزود: برای بهره‌گیری بهتر از این نوع گردشگری دو نکته را مد نظر داشته باشیم؛ قم مقصد و قطب گردشگری مذهبی است نه زیارتی و این نوع گردشگری تنها به زیارت از بارگاه کریمه اهل بیت (ع) و مسجد جمکران ختم نشود در این شهر جلوه‌های خوبی برای گردشگری مذهبی وجود دارد حتی می‌توان از ظرفیت جامعه المصطفی هم استفاده کرد.
این پژوهشگرعنوان کرد: وقتی گردشگر خارجی با برنامه‌ریزی منسجمی وارد قم شود و با مهمان‌نوازی و معرفی مطلوب جاذبه‌ها و هم‌چنین عقاید تشیع و حقیقت آن روبرو شود می‌توان با سیاه نمایی رسانه‌های دشمنان مقابله کرد.
وی با تاکید براینکه  باید برای بهره‌گیری از گردشگری مذهبی رویکرد شهر قم مشخص باشد خاطر نشان کرد: مسئولان برای بالا بردن این ظرفیت زیرساخت‌های گردشگری و شهری را ارتقا دهند و باید خلاقیت و ایده داشته باشیم؛ ایده‌ای که به بومی سازی این نوع گردشگری مختص شهر قم ختم شود و اهداف نهادها و دستگاه‌های اجرایی مرتبط مانند شهرداری، استانداری، میراث فرهنگی و.... در یک خط باشد، موازی کاری ممکن است خدشه‌ای بر این گردشگری وارد کند.
درادامه این نشست مرتضی آقازاده از اساتید حوزه گردشگری قم با بیان اینکه، قم دغدغه مدیریت گردشگری دارد افزود: در این استان ۲۲ سازمان مستقیم و غیر مستقیم با گردشگری ارتباط دارند اما بازخورد خوبی نداشته و موازی کاری دارند در حالی که شعار همه این مدیران توسعه گردشگری مذهبی بوده و تنها به آمار و ارقام ختم شده است.
همچنین درادامه حسین صادقی یکی از فعالان عرصه گردشگری قم برلزوم تعامل بیشتر بین آستانه فاطمه معصومه(س) و فعالان عرصه گردشگری قم تاکید کرد وافزود: آستانه می تواند در داخل حرم مطهر بخشی را برای معرفی جاذبه های گردشگری قم در نظر بگیرد تا توریست ها با همه ظرفیت های گردشگری قم آشنا شوند.
انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.