اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا تکیه ای در سخنرانی پیش از خطبه های این هفته نماز جمعه قم در مصلای قدس این شهر، با اشاره به جایگاه اعتکاف در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی افزود: در این بیانیه، تابلوی اخلاق و معنویت با اعتکاف تعریف شد، چراکه اعتکاف سنت الهی محمدی(ص)، خلوت گزینی برای تحول اخلاقی، توقف در خانه دوست و ام العبادات است.
وی با بیان اینکه اعتکاف عبادتی ترکیبی از دعا، ذکر، روزه، نماز، موعظه و ترک گناهان است گفت: اعتکاف به دلیل فراگیری در نظام جمهوری اسلامی به یکی از سنت های بسیار تاثیرگذار در جامعه تبدیل شده است.
تکیه ای با بیان اینکه پیش از انقلاب اعتکاف محدود به برخی روحانیان در قم بود افزود: پس از انقلاب اسلامی، اعتکاف به عنوان عبادتی ارزشمند و جامع تمامیت جامعه را در بر گرفت و به حرکتی جریان ساز در کشور تبدیل شد.
رئیس ستاد اعتکاف قم با تاکید بر اینکه در پنج هزار و 500 مسجد در سراسر کشور اعتکاف برگزار می شود گفت: 800 هزار تن در برخی سال ها در این آیین حضور داشتند که بخش مهمی از این معتکفان را جوانان تشکیل می دهند.
وی، آینده را از آن جوانان دانست و اظهار داشت: جوانان باید در آینده از انقلاب اسلامی حفاظت کرده و به آرمان بزرگ انقلاب که ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی حضرت مهدی(عج) است کمک کنند.
تیکه ای، اعتکاف را زمینه ساز آمادگی روحی برای ظهور دانست و ادامه داد: پس از انقلاب اسلامی به برکت رویکرد دینی، ستاد اعتکاف در کشور ایجاد شد و دستاوردهای معنوی بسیاری در جامعه داشته است.
وی با تاکید بر اینکه اعتکاف همواره مورد تایید و حمایت مراجع تقلید بوده است، اظهار داشت: بسیاری از بلاهای کشور با دعای خالصانه معتکفان برطرف شده است.
تکیه ای گفت: با تبدیل پنج هزار مترمربع از مصلای قدس قم به عنوان مسجد جمعه، 2 هزار تن به ظرفیت پذیرش اعتکاف در بخش برادران استان افزوده شد.
وی، معرفت افزایی را مهمترین شاخصه برنامه های اعتکاف دانست و ادامه داد: ترویج و حمایت رهبر معظم انقلاب، مراجع محترم تقلید و ائمه جمعه سراسر کشور از اعتکاف موجب شد تا این آیین از مرزهای ایران اسلامی خارج شود و در 69 کشور برگزار شد.
ایام البیض ماه رجب، روزهای سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه می باشد که اعتکاف مورد توجه سالکان طریقت و اصحاب معرفت بوده است.
7404/ 1175
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.